Renovace domu Jiráskovo náměstí

V centru Ostravy na Jiráskově náměstí byla zahájena renovace nejvýraznějšího domu na tomto náměstí..

rynek

rynek

rynek

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Jiráskovo náměstí je dle mého úsudku nejkrásnější místo Ostravy – působí jako celek a domy jsou krásné. Třeba ten opravovaný na mne pokaždé když jdu kolem působí jako palác. Jen doufám, že po opravě zůstanou stejné barvy fasády.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 2. Fred :

  Tak to už je teď jasné že bude bílý…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Rýša: mno.. nejaka ta moucha by se nasla..

  Thumb up 4 Thumb down 2
 4. alfáč :

  Snad nejvýraznější a do této chvíle i jeden z nejkrásnějších historických domů v centru.
  Že ho przní na prachsprostou BÍLOU se mi osobně nelíbí. Dům si měl zachovat svou pestrou a důstojnou barvu. Inu bílá je prostě nejlevnější! :/

  Thumb up 3 Thumb down 8
 5. alfáč :

  Vzácné reliéfy nad okny tak zaniknou ve fasádě. Měly by se nechat zvýraznit, ale to majitele nezajímá a památkáři to zde také zjevně nějak extra neřešili…

  Thumb up 1 Thumb down 7
 6. alfáč :

  Hynek [msstavby.cz]: Z historického hlediska je ten nejmenší dům vlastně nejstarší. Původně byly tak nízké i všechny okolní domy. Mohl by se dostavět do stejné výšky a třeba i nějaký modernější kousek. Nechce to někdo zkusit dokreslit do té fotky? ;) ;) ;)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 7. Crazym :

  alfáč: Jak s Vámi souhlasím, že to je jeden z nej domů, tak kde jste vzal, že bude bílý?. To s tou pestrou a důstojnou barvou radši ani nekomentuji :-) Já osobně na ní už pamatuji 3 různé fasády. Jo a čím jsou ty reliéfy vzácné? Jsou ze zlata, je jich málo nebo co vlastně určuje tu vzácnost? Jo a mimochodem kdysi byl ten barák byl světlý :-)
  cca 1915: http://www.imagehosting.cz/?v=kurynek191.jpg
  cca 1952: http://www.imagehosting.cz/?v=kurynek194.jpg
  a cca 1980 nemám celý ale kus je tam vidět: http://www.imagehosting.cz/?v=kurynek198.jpg to je přibližně z té doby co soudruzi zmršili tu řadu baráků vedle a zbořili tam předtím tohle: http://www.imagehosting.cz/?v=kurynek197.jpg což taky pamatuji, takže světlá barva na té fasádě je to poslední co by mě tam štvalo :-)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  alfáč: ja resim i ten stav tech fasad. rsp. rozumim rysovi, ale kdyz se clovek otoci, tak domy jsou krasne, ale uz par let opadavaji a jako celek to taky nepusobi.

  a k tomu „Inu bílá je prostě nejlevnější“ si myslim, ze to neni tak jednoduche, predpokladam, ze prace na fasade v pamatkove zone podlehaji nejakemu schvalovani..

  a jako vysvetleni mozna bude stacit i tohle dobove foto:

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. MM :

  Ten dům je nádherný, jen škoda interiérů, které totálně zničili komunisti. Vevnitř to vypadá jako někde v paneláku nebo na úřadě :-( Teď ještě upravit protější domy a bude to nádhera. Za mě je toto náměstí nejútulnější a je škoda, že tam není více restaurací nebo kaváren. Být to v Itálii je tam narváno :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: :) o minutu pozdejc

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Jan :

  Rýša: Na Jiráskově náměstí bydlím. Souhlasím, že je to jedno z nejkrásnějších míst v Ově. A jsem moc rád, že se ta rekonstrukce konečně rozběhla. Obdobně výstavný pseudobarokní palác v Ostravě není a zaslouží si památkovou ochranu. To je mimochodem také důvod proč bude bílý (ve skutečnosti jde o mix. bílé a velmi světle šedé, plasticitu to podtrhuje) – když ho před 100 lety postavili, byl takový. Ostatně taková byla drtivá většina domů postavená tou dobou. Kontrastní barevné fasády jsou až vynálezem poválečným.
  Shrnuto, palec nahoru. Až to kompletně dodělají, uvidíte, že se Vám to bude líbit, byť jde o razantní změnu zažitého.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 12. aggu :

  alfáč: Jsem velký fanoušek levné a prachsprosté bílé. Šedé odstíny beru na milost. Za probarvení fasáda do křiklava bych uděloval pokutu za přestupek proti občanskému soužití.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 13. Rýša :

  Jan: Tak to Vám gratuluji :-), že tam bydlíte. Byty tam musí být taky asi krásné a určitě zajímavěji řešeny než na sídlištích. Já jsem jako kluk vyrůstal v domě a pak jsem ho po rodičích zdědil, takže vlastně ani nevím, jaké je bydlet v bytě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. thvari :

  aggu: Zajimave je ze cesi maji nejradsi, jak ja tomu rikam, zmrzlinove barvy. Oranzova, svetle zelena, smolouve (aka modra), vanilkove kriklave zluta … my mame vzdycky extrem, bud komunisticka sed nebo kriklava paleta vsehochuti

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. Ondřej :

  Hynek [msstavby.cz]: Tvou výzvu jsem přijal, http://www.imagehosting.cz/?v=onjnnr2.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 7
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  Ondřej: ja nic, to alfac, ale budiz.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Ondřej :

  Jj, sorry. Ale tak ci tak, uspech to moc nemelo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Jan :

  Rýša: Jak se to vezme. Mít nad sebou vysoký strop je nádherné, vždy když jdu na návštěvu na Fifejdy nebo Dubinu, mám pocit, že na mě strop padá a mám nutkání utéct. Zase je to ale drahé vytopit, rekonstruovat a bohužel ten popisovaný dům není na náměstí jediný, který před sametem přišel o původní dispozice a vnitřní štukované omítky. Kdo má radši klid, domek se zahrádkou za městem taky paráda :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Crazym :

  Dneska jsem si všiml na té už skoro hotové části baráku zajímavého detailu http://www.imagehosting.cz/?v=okap.jpg , dešťového svodu v provedení antizloděj, asi mají své zkušenosti :-) Tak doufám, že jim nikdo nepoškodí to plastové vyústění do chodníku, protože by asi museli lézt do nové fasády při opravě.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 20. Rýša :

  Crazym: Tak to je síla! Což krádežím měděných okapů a svodů nejde zabránit jinak? Ale zdá se, že měděný svod tam už byl, zřejmě zcizen za pár šupů do sběrny, a tak vysekali díru pro nový svod přímo v domě. Doufám, že fasádu ještě doopraví….

  Thumb up 0 Thumb down 2
 21. Danek :

  Teď jsem četl dobrý článek o tom co se v Ostravě povedlo a co se nepovedlo:počtěte.http://ostrava.idnes.cz/analyza-karolina-mestske-bazaly-i-svety-techniky-ctyri-roky-v-ostrave-1zv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A141006_2105573_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. aggu :

  A co takhle Kuří Rynek zase rozpůlit? Tak jak byl ještě v první pol. 19. století.
  http://imgur.com/QdGFqID
  Kdysi jsem četl, že v jednom z domů uprostřed byl i pivovar.
  Solná a Macka by se protáhly. S prolukou na začátku Přívozské by to byly zajímavé parcely. Kuří Rynek by byl imho úžasný.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 23. Crazym :

  Tak dnes jsem přišel na to proč neměli dodělanou tu fasádu dole, protože ještě mění kompletní výlohy. :-)
  http://www.imagehosting.cz/?v=pa261880.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Danek :

  Našel jsem dobrý článek. Člověk z venčí(Amsterdam)posuzuje Prahu a Amsterdam.Je tam nějaká inspirace pro Ostravu.Hlavně mě zaujala poslední kapitola tzv.Street manager….to bychom měli praktikovat v Ostravě.
  http://nazory.euro.e15.cz/rozhovory/ton-schaap-nakupni-centra-vysavaji-z-mestskych-ctvrti-zivot-1134882

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.