Rekonstrukce zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí

Lešení téměř zmizelo a ukázala se tak opravená fasáda. Práce pokračují uvnitř i na vrcholu věže. Nová báně je už k vyzdvižení připravena.

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Kdyby se tak podobného zájmu dostalo i slezskoostravskému hradu… Stará Ves má renesanční skvost, my máme na „hradě“ bílou paní, sklep strašidel a strašidelné přístavby. Asi rozdíl v úctě k historii. Nebo možná jen rozdíl v inteligenci.
  Jeden sice kvituje nové vedení Černé louky, ale když si na hradní web dokáží napsat „Ale přijde mi, že nijak zvlášť vážně brán nejsem. Jako by snad Ostrava ani neměla minulost, jako by snad vlastně vznikla až s uhlím a železem…“
  tak mu nezbývá než si poklepat na čelo. Ti lidé netuší co se tam provedlo za šílenosti?
  Well done Stará Ves!

  Thumb up 3 Thumb down 3
 2. weu :

  aggu: Sklep strašidel zmizel už v loňské turistické sezóně. V letošním roce se na Slo hradě rozjedou komentované prohlídky s průvodci, v příštím roce se má zpřístupnit zdarma nádvoří. Od současného vedení je vidět snaha, trochu to tam pozvednout a změnit.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. aggu :

  weu: Tak to se omlouvám, loni jsem tam nebyl, už jaksi není důvod tam chodit a kazit si den.
  U hradu není třeba „trochu ho pozvednout a změnit“, ten se musí změnit zgruntu a po Burdovi pořádně vyvětrat. I bouracím kladivem. Hrad je největší ostravská ostuda. Obávám se, že „marketingové hlavy“ ve vedení Černé louky to nezvládnou v žádném ohledu, protože zvyšování „atraktivity a návštěvnosti“ nejsou tím, co Hrad potřebuje jako sůl… Když z Hradu uděláte „skákací hrad“, kde pak chtějí získat ten „respekt“ o kterém si píšou na webu???
  Dokud hrad a jeho okolí nebude priorita magistrátu, nic se nezmění. Vymýšlí se lanovky a Disneylandy v Přívoze, ale že má město hrad na to se zapomnělo.
  Hrad potřebuje historiky, architekty, inženýry, krajináře. A městské peníze. Hodně peněz.
  Pak se tam může třeba nastěhovat Ostravské muzeum, a pak, možná, bude mít ten respekt.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 4. Jája :

  aggu: Tady je odkaz na dobře zpracovaný text o histori hradu :).
  https://www.hrady.cz/index.php?OID=1360&PARAM=11&tid=7391&pos=450
  a tímto taky zdravím autora J. P. Štěpánka.
  Co je tam důležité. Letopočty 1844, 1929, 1930, 1944, 1954, 1965, 1979, 1992 a konečně 1998.
  Že je z toho aspoň jak píšeš „skákací hrad“ je vůbec zázrak po stoletích nezájmu a působení poddolování a je zázrak, že je to v kraji i památka, na kterou lidi rádi chodí :).

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Agribellum :

  Jen tak mimochodem, Rudolf Šajdek, o kterém se autor textu o historii Slezskoostravského hradu s takovým despektem otírá, byl sice dílem hochštapler, ale také developer v době, kdy to bylo neslušné slovo. Stál za výstavbou Stadiónu odborářů a plánu na související sportovní centrum (co by za něj dnes Ostrava dala), ale také za výstavbou dodnes funkční haly Tatran (kolik že podobných hal za poslední roky v Ově vzniklo?).

  Možná byl Šádek první, komu docvaklo, jak je nesmyslné stavět na ruinách středověkých památek jejich repliky (jako ta ideově bezcenná, ale finančně sakra drahá gesta s kostely v Hrabové a Gutech).

  Zámek ve Staré Vsi je nádherná renesanční stavební památka s bezprostředně navazující CHKO Poodří s rybníky, cyklostezkami, turistickými cestami. U podobného zámku s podobným turistickým zázemím na náměstí v Třeboni se v létě skoro nehnete, pro samé restaurační zahrádky, cyklopůjčovny, davy cyklistů, návštěvníků. Zároveň je tam i klid v zámeckém parku pro ty, co jej vyhledávají.

  Ve Staré vsi je pusto, jak je rok dlouhý, nulové návštěvnické využití.

  V Moravskoslezském kraji prostě neexistují kvalifikované osoby, které by byly schopny vypracovat návrh na využití zdejšího návštěvnického potenciálu, ať už staršího, nebo novověkého. A to bylo nějakých stamiliónů z nejrůznějších ROPek.

  A i kdyby takové osoby byly, veřejná správa nejenže není schopna formulovat příslušné zadání, ale ani žádné takové řešení nerozezná, i kdyby o ně zakopávala celou cestu ze svých vyhrazených parkovišť až do kanclů.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 6. aggu :

  Agribellum: A proto má Ostrava (MSK) mezi top turistickými destinacemi ČR nejvíce zástupců hned po Praze…

  Thumb up 5 Thumb down 2
 7. Agribellum :

  aggu:

  Aha, tak jo, já zapoměl, že aggu.

  Slůňata se rodí, po Slezské Hartě se prohánějí plachetnice, studenti prchají z MIT na VŠB, v MS-IC je to samý Musk a když DOV sečte všechna kliknutí na svých webovkách, trumfne v návštěvnosti i Louvre.

  Škoda toho tvého vesmíru. Ale bude muset být teprve objeven.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 8. PetrP :

  Agribellum: Kecy jakože na pohled pěkné a jsou nějaké i ty činy z Vaší strany?? Nebo jen plky, jak je tady vše na …. Já si třeba myslím, že se toho v Ostravě dost posunulo kupředu, což neznamená, že by toho nemuselo být o mnoho více a jít to rychleji. Ale radoby kecy umí každý..

  Thumb up 6 Thumb down 2
 9. Agribellum :

  PetrP:

  Pokud máte dostatečnou kompetenci a prokážete smysluplnost takového jednání, rád se s vámi sejdu a odprezentuji vám projekty, jichž jsem autorem nebo na kterých se podílím.

  Do té doby budete muset spolehnout na to, jak blízko mají k realitě ty argumenty, které uvádím (i v sarkastickém smyslu pochopitelně – ale ona v mnoha ohledech v Ostravě a MS kraji jiná argumentační poloha nezbývá).

  To, že si myslíte, že se toho v Ostravě posunulo dost dopředu, za argument považovat nelze. Protože žádné absolutní měřítko neexistuje. Lze použít jen porovnání, jak se proměnily a proměňují regiony s podobnou startovní úrovní v EU (té jsme členy, že?) a jaké na onu proměnu byly vynaloženy prostředky jinde a zde a s jakými výsledky. To se porovnávat dá a děje se to. Odkazuji na publikované materiály autorů např. prof. Baara, doc. Rumpela, doc. Havrlanta z OU.

  Ale není to nezbytné číst. Na mnoho závěrů stačí selský rozum a procházka po Ostravě, Katovicích, Dortmundu, Lille, Nantes, Kiruně, Birminghamu… Vše v dosahu za pár hodin, za pár šupů – pro toho, kdo chce vědět.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 10. Matej :

  Dnes už se na zámek nová báň usazovala. Už je tedy na vrcholu věže :)

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.