Rekonstrukce Trúby, Štramberk

Symbol a dominanta Štramberka, věž tamního hradu Trúba, prochází omlazovací kúrou.

V rámci rekonstrukce dojde na obnovu a doplnění vnitřního schodiště. Vyměněny budou poškozené prvky dřevěného vyhlídkového ochozu. Opravy se dotknou také střechy, kde budou doplněny poškozené nebo chybějící šindele a proveden její
nátěr. Lidé, kteří Trúbu vídají pravidelně, si zřejmě všimli, že věž v posledních týdnech znatelně zesvětlela, což souvisí se sanací zdiva samotného kamenného tubusu věže.


„Součástí obnovy Trúby je celoplošné osekání zbytků omítek. Budou rovněž odstraněny všechny zbytky dřeva ponechané ve fasádě a kompletně budou vyspárovány styčné i ložné spáry mezi kameny a provedeny lokální dozdívky poškozeného zdiva,“ vysvětluje starostka Štramberka Andrea Hlávková. Takto rozsáhlá oprava věže ze 13. století je i poměrně nákladná. Celá oprava by měla přijít zhruba na 4,8
milionu korun. „Na opravu přispělo částkou 1,9 milionu korun ministerstvo kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Dalších 600 tisíc je z rozpočtu Moravskoslezského kraje z Programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí, zbývající část, tedy zhruba 2,3 milionu korun, je hrazena z rozpočtu města Štramberka,“ uvedla starostka Hlávková. To přitom není v poslední době jediná větší investice do Trúby.

Už vloni na podzim byla provedena kompletní výměna osvětlení
vnitřních prostor věže včetně nových silnoproudých rozvodů a kamerového systému, za což město zaplatilo víc než milion korun.

zdroj text: koprivnice.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.