Rekonstrukce rozhledny Cvilín

Romantická rozhledna na Cvilíně je sice turistickou atrakcí Krnova, ale technický stav cimbuří a schodiště je už natolik špatný, že návštěvníkům hrozí nebezpečí. Objekt proto čeká uzavření a rekonstrukce.

Pokud generální rekonstrukce cvilínské rozhledny proběhne podle očekávání, už za dva roky by návštěvníci mohli nahoru vystoupat po nových schodech a rozhlédnout se z opravené vyhlídky. Do té doby ale bude mít rozhledna na dveřích nápis „Zavřeno“.
Kvůli drolícímu se cimbuří bylo už předloni nutné umístit nad přístupovým venkovním schodištěm lešení se stříškou. Nahoře na vyhlídkové terase zase návštěvníkům bránily v přístupu k cimbuří zábrany.
„Stav rozhledny je natolik havarijní, že ani tato opatření neskýtají návštěvníkům záruku bezpečnosti. Nevyhovuje staticky a přes únosnou míru pokročila také hniloba dřevěného schodiště. Proto bylo rozhodnuto o uzavření rozhledny ještě před samotným zahájením rekonstrukce,“ uvedla vedoucí krnovského odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.
Neutěšený stav rozhledny město řeší od roku 2017. Bylo nutné provést řadu průzkumů, na kterých se podílel i expert Českého egyptologického ústavu a další špičkoví experti v oboru geologie, statiky a dynamiky staveb.


Kromě rekonstrukce samotné rozhledny architekti řeší také její nasvícení a úpravy okolí. „Sousední areál poutního kostela byl vloni vyhlášen národní kulturní památkou, což se odrazilo na větší návštěvnosti. Ta přinesla nejen zvýšenou potřebu laviček a odpadkových košů, ale také nutnost vybudovat veřejné toalety,“ uzavřela Klára Hazuchová.

zdroj: tyden.cz

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.