Rekonstrukce přehrady Šance – info

Informace a fotografii zaslal čtenář. Děkujeme!

Voda je v hospodářství bezesporu nejdůležitější potřebou i strategickou surovinou.  Podnik Povodí Odry je si bezesporu velmi dobře vědom jejího významu a v poslední době provádí rozsáhlé opravy na vodních nádržích, které ji zajišťují.  Jsou to jak vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka se zásobami téměř 25 mil. kubíků , tak vodárenská nádrž  Šance se zásobou téměř 44 mil. kubíků vody.  Bezpečnost obyvatel před povodněmi je také zde v popředí zájmu.

Velmi stručně bych shrnul postup  prací na vodním díle Šance.  7. Srpna 2015 proběhla hospodářská soutěž o dílo a tuto vyhrála akciová společnost OH OHL ŽS, a.s. .  Celkový objem nákladů na tuto rekonstrukci je 438,5 milionu korun.  Práce začaly dle plánu v září 2015 a potrvají do druhého pololetí roku 2018. V současné době  jsou prováděny  zejména práce na novém kapacitním bočním přelivu na pravém břehu, skluzu a vývaru. (viz foto)

Hlavním cílem je zajištění zabezpečenosti při extrémních povodních, jako byla například v roce 1997.  Rekonstruuje se :  nový kapacitní boční přeliv na pravém břehu, skluz a vývar,  provede se zvýšení koruny hráze a vlnolamu. Stabilita hráze bude zvýšena přísypem vzdušního svahu s dostatečně mírným sklonem. Materiál pro přísyp bude dovezen z horních partií sesuvu Řečica, čímž dojde ke zvýšení také jeho stability. K tomu přispěje rovněž uložení materiálů nevhodných pro přísyp hráze v patě sesuvu.

Práce na těchto objektech si přitom vyžádají i další stavební zásahy a úpravy. Konkrétně půjde například o změnu umístění provozního střediska, úpravu komunikací a mostů, nové rozvody sítí, osvětlení, zabezpečení a další vybavení díla.Zmodernizuje se  i řídicí systém vodního díla. V nezbytném rozsahu se provedou úpravy technologických zařízení. Vše přitom proběhne, což je důležité, bez omezení funkce vodního díla. Záměrem se nijak nezmění hlavní účel díla, jeho prostorové uspořádání ani ostatní parametry nádrže. Po provedení úprav bude vodní dílo schopné plně zajišťovat všechny svoje funkce  v souladu s evropským standardem bezpečnosti

Po celou dobu prací je v nádrži snížena hladina,  avšak bezpečnost i  dodávka vody pro vodárny je plně zabezpečena.  Pro turisty bude uzavřena žlutá trasa, která vede přes korunu hráze po celou dobu prací. Takže dle předpokladu Jana Navrátila, ředitele Divize 2 OHL ŽS, a.s.  v listopadu 2018 se budou moci výletníci pokochat krásou tohoto vodního díla a obyvatelé okolí budou v bezpečí před extrémními povodněmi.  Nezbývá než popřát podniku povodí Odry, i OHL ŽS, a.s.   aby se celá práce úspěšně a bez nepředvídaných problémů podařila dovést do úspěšného konce.

sance

Související články


1 komentář

 1. aggu :

  O vzniku Šancí byl letos natočen dokument ČT. Trochu diletantsky natočený, ale což. Obsahuje pěkné historické záběry a zpověď místních, kteří byli vysídleni.
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/416235100161001-hraz-v-beskydech/titulky
  Tímhle způsobem se provádí monitoring svahů do nádrže:
  http://geologie.vsb.cz/svadef/zaverecne%20zpravy/Sance%202001/Sance%202001.htm
  A „menší“ problém z poslední doby:
  http://www.ostravskycas.cz/2016/09/13/na-opravu-prehrady-sance-chybi-kameni-na-posileni-hraze/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.