Rekonstrukce OD Breda zahájena

Opavský magistrát do rekonstrukce objektu bývalého obchodního domu Breda v centru města letos investuje 30 milionů korun. Je to desetina celkových odhadovaných nákladů na záchranu památkově chráněné budovy. Tu město koupilo loni v únoru a plánuje její opravu a nové využití. Nejčastěji se hovoří o kombinaci komerčních a nekomerčních aktivit, mohla by zde být například tržnice, galerie nebo muzeum.

„V roce 2023 se v této historické budově budou měnit okna, opraví se fasáda, zajistí se vnitřní staveništní výtah, který se bude využívat pro další práce. Dále se vybuduje nová vodovodní přípojka a celý objekt se vyklidí,“ uvedl Konečný. Dodal, že veškeré aktivity město konzultuje s památkáři. Opavský magistrát si také nechá bezmála za 900.000 korun vyrobit elektronický trojrozměrný model bývalého obchodního domu. Ten by měl s rekonstrukcí pomoci.

Vedení magistrátu ještě přesně nemá vymyšleno, jakým způsobem bude budovu dál využívat. Má jít ale o kombinaci komerčního a nekomerčního využití. Na podrobnostech pracuje speciální tým. Hovořilo se například o umístění expozice africké kultury či galerie s díly sochaře Kurta Gebauera. Část objektu by měla být využívána komerčně, třeba pro kanceláře či obchodní prostory. Vzniknout by zde mohla i tržnice.

Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci mají být okolo 300 milionů korun. Samotný roční provoz budovy s 10.000 m² by měl stát asi 17,7 milionu korun. Na výnosech z nájemného a z hrazení poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

V době svého otevření v roce 1928 šlo o největší obchodní dům v republice.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Karlos :

  Stomilionový pozdrav z Opava – Respekt

  Thumb up 1 Thumb down 1
 2. Karlos :

  Privatizace v praxi

  https://www.respekt.cz/tydenik/2003/30/stomilionovy-pozdrav-z-opavy

  Thumb up 1 Thumb down 3
 3. davidb :

  Karlos:
  Článek z roku 2003?
  Slovy Cimrmana „Nepište mi a pokud možno nepište vůbec.“

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Karlos :

  davidb :

  Je lepší umřít smíchy než strachy

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Karlos :

  Retro BREDA – může nabídnout prostor, který přitáhne návštěvníky Opavy

  pro šikovné ruce nadšených modelářů pro opavské železniční modeláře tísnící se v malém prostoru Lhoty u Opavy http://www.zmlhota.cz/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.