Rekonstrukce objektu fy. Pospiech

V areálu firmy Pospiech probíhá rekonstrukce historické budovy.

Firma sídlí v bývalém lihovaru Svinov, který je kulturní památkou. Více se můžete dočíst v památkovém katalogu.

Lihovar Vilém Grauer a syn / Spiritusindustrie A.G./ Slezské lihovary a škrobárny byl založen roku 1899 k výrobě a rafinaci lihu z melasy. Komplex omítaných budov s cihelnými plastickými prvky byl roku 1950 doplněn o kvasírnu arch. Emila Ženatého.

Areál lihovaru tvoří komplex několika budov s odlišnou funkcí, jejichž jednotícím prvkem je kvalitní historizující průmyslová architektura z konce 19. století. Omítané plochy fasád jsou kombinovány s plastickými prvky z cihelného režného zdiva v podobě vystupujících nároží, lisén, říms a šambrán segmentově ukončených oken. Výraznou pohledovou dominantou, viditelnou při příjezdu po železniční trati do stanice Svinov, a současně reprezentativně pojatou architekturou komplexu je výškově diferencovaná stavba vlastního lihovaru s romantizujícími fortifikačními prvky v podobě cihelných palisád. Tento výrobní objekt je v současné době zbaven veškeré technologie, zůstala zachována jen schodiště a fragmenty základů pod snesenou technologií v podlahách přízemí. Ploché střechy nejvyšší věže a o stupeň nižší střechy s palisádami jsou opraveny a pokryty novou krytinou – asfaltovými pásy. Střecha jihovýchodního křídla byla z důvodu havarijního stavu snesena. V roce 2016 je plánována její obnova. Objekt dílen s kotelnou je zděná patrová stavba nepravidelného půdorysu se sedlovou střechou krytou plechem. Břízolitové omítané plochy fasád jsou zdobeny cihelnými nárožími, lisénami a stupňovitou římsou atikového štítu. Okenní otvory druhotně vyplněny v horní polovině luxfery. K jihozápadní straně přiléhá válcové těleso cihelného neomítaného komína s podstavou čtvercového půdorysu. Ke komplexu budov lihovaru přiléhá soubor obytných domů pro zaměstnance lihovaru se zahrádkami a úřednickým domem. Památkově chráněný zděný patrový úřednický dům na obdélném půdorysu završuje sedlová střecha krytá plechem. Podélné a štítové strany prolamují ve střední ose mělké rizality se segmentově ukončenými okny a sedlovou střechou. Omítané břízolitové plochy fasád zdobí v romantizujícím duchu lihovarského komplexu cihelné prvky lisén, nároží, říms a výrazně zejména segmentově ukončených šambrán dvojitých sdružených oken s čabrakami. Podezdívka je kamenná. Objekt využíván k obytným účelům, udržován v dobrém stavu.

Související články


1 komentář

  1. Cyklista :

    Mi osobně se areál líbí a jsem rád, že se využívá, udržuje a rozvíjí….

    https://www.google.com/maps/@49.8163938,18.2098175,85a,35y,172.69h,72.23t/data=!3m1!1e3

    Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.