Rekonstrukce mostů Výškovická

Záměr ve své podstatě představuje totální rekonstrukci stávajících mostů přes železniční trať Ostrava-Vítkovice – Ostrava-Svinov a přes ulici Rudnou. Ve stávajícím uspořádání jsou přes dvě uvedené dopravní tepny realizovány 2 silniční a 1 tramvajový most. Tyto mostní objekty budou zdemolovány, a budou nahrazeny objekty novými, přičemž na silničních mostech bude zajištěno nové vedení dopravy (v kapacitněji uspořádaných jízdních pruzích). Poloha mostů bude stávající, bude zachováno jejich výškové i směrové vedení, rozdíl bude pouze v počtu jízdních pruhů na silničních mostech. Tramvajová trať je a zůstane dvoukolejná.

Záměr byl řešen v jedné variantě, která byla projednána s dotčenými orgány státní správy, s provozovateli inženýrských sítí a s investorem. Záměr Silnice III/4787 Ostrava ul. Výškovická, mosty 4787-3, 4787-4“ zahrnuje komplexní rekonstrukci křižovatek Výškovická-SZ rampa Rudná, Výškovická-JV rampa Rudná-U Výtopny a úpravy navazující křižovatky Výškovická-Pavlovova.

Součástí záměru je realizace obou nových mostů na ul. Výškovická ve třípruhovém uspořádání s chodníky. Dojde také k rozšíření mostu na SZ rampě Rudná přes MK z důvodu zvýšení počtu jízdních pruhů na výjezdu z křižovatky.

Zdůvodnění potřeby
Zájmová lokalita plánovaného záměru „„Silnice III/4787 Ostrava ul. Výškovická, mosty 4787-3, 4787-4“ je značně dopravně zatížena. Pro posouzení kapacity do budoucnosti byl zpracován kapacitní posudek (Udimo spol. s r.o., 2009), dle kterého obě řízení křižovatky ve stávajícím uspořádání ve stávajícím posuzovaném horizontu roku 2009 vyhověly, ovšem s poměrně malou rezervou. Pro posouzení výhledové dopravní zátěže byl jako výhledový horizont zvolen rok 2035, kde kapacitní posudek prokázal, že ani jedna z posuzovaných křižovatek nevyhoví dopravní zátěži roku 2035.

Posuzovaný záměr je stavbou, která reaguje na stále se zvyšující počty dopravních prostředků, zejména individuální automobilové dopravy. Význam záměru spočívá v:

 • přednostní zajištění dopravního napojení rozsáhlé residenční oblasti Zábřehu, Starého Zábřehu a Výškovic na nadřazenou komunikační síť (tedy na silnici I/11–ul. Rudná, s možností napojení na dálnici D 1 ve směru na Brno i Bohumín); vlastní napojení je řešeno dvěma rampami (SZ a JV);
 • zabezpečení dostatečně kapacitního dopravního spojení residenční oblasti definované v bodě výše s průmyslovou oblastí Vítkovic a s nákupní zónou AVION Shopping park (zdroj pracovních míst);
 • vazba na průtah Ul. Plzeňská – silnice I/56 – rychlostní komunikace Místecká;
 • zvýšení komfortu pro řidiče projíždějící ul. Výškovickou v proudu tranzitní dopravy (bez tvorby kolon, komfortnější a plynulejší průjezd křižovatkami)

Zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. thrpst :

  Hodně velký luxus imho. Místo toho aby se soutředili na údržbu, opravy a postupné vylepšování silnic, tak vymýšlejí takové finanční dardy.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. X236K :

  Z nakresu mi nejak nedochazi, v cem je ta podstatna zmena k lepsimu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  X236K: od toho sjezdu z rudne smer vyskovice je o pruh vice.. http://i.imgur.com/3unQT.gif

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. PetrP :

  Kdy se to má realizovat?? Doufám, že brzy.

  Thrpst: Vy tudy asi moc nejezdíte co? Ty mosty jsou ve velmi špatném stavu, kolony tam jsou ráno i odpoledne… nevidím jiný způsob…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  PetrP: Podle zprávy EIA se má s realizací začít v roce 2014. Dokončena by měla být v roce 2016.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. balde :

  http://ostrava.idnes.cz/chysta-se-oprava-mostu-z-centra-ostravy-do-vyskovic-fyy-/ostrava-zpravy.aspx?c=A151219_2213725_ostrava-zpravy_jog tak se nám to rozjede

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. jirka :

  no tak snat to ulehčí tu cestu hlavně at to spraví vypadato jako byseto mělo zachvili zřítit na některych místech to dost praska.
  zajmalo bymě mě kde budou všude rekonstruovat těch 6 mostu.
  rekonstrukce by měla začít až v roce 2017.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. balde :

  neví se něco o zlepšení poměrů na křižovatce Vyškovicka Pavlovova?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.