Rekonstrukce kulturního domu Nový Jičín

Velmi kvalitní přístavba hotelu Praha v Novém Jičíně z druhé poloviny 20. století bude rekonstruována a přestavěna na kulturní dům. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města Nový Jičín. V následujícím článku se můžete dočíst o dalších investicích města.

Město Nový Jičín má schválený rozpočet na rok 2018. Na straně příjmů je 593 809 366 korun, ve výdajové části je 738 350 836 korun. Z této sumy je třetina určena na investice. V příjmové části rozpočtu by měly přibližně 50 milionů korun tvořit dotace. Mezi nejvýznamnější investiční akce příštího roku patří vybudování domu bydlení a sociálních služeb, rekonstrukce přístavby Hotelu Praha, úprava výletní lokality Čerťák, zateplování bytů, výstavba psího útulku a revitalizace prostoru po bývalém letním kině.

„Rozpočet na příští rok byl sestaven jako schodkový. Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši asi 145 milionů korun je kryt finančními prostředky z přebytků hospodaření v minulých letech. Město má také sjednán kontokorentní úvěr, který jsme ale nikdy neotevřeli a je reálný předpoklad, že z něj nebudeme čerpat ani v příštím roce. Finanční zdraví města je i odborníky, kteří sestavovali střednědobý výhled rozpočtu Nového Jičína, hodnocen na výbornou,“ vysvětlila místostarostka Nového Jičína Blanka Faluši.

Každoročně se výrazně navyšuje rozpočet bytovému odboru. Na rok 2018 získal o 80 milionů korun více, než měl letos. „Za více než 30 milionů korun chceme zateplit a opravit bytové domy na ulicích Luční a Revoluční. Máme v plánu začít s přestavbou bývalé ubytovny pro zdravotnický personál nemocnice na dům bydlení a sociálních služeb. Tady počítáme s částkou 61 milionů korun. Na vybudování psího útulku jsme vyčlenili 11 milionů a 20 milionů korun by měla stát přeměna přístavby Hotelu Praha na kulturní dům. Z prostoru po bývalém letním kinu by měla vzniknout oddechová zóna s vodním prvkem. Náklady se odhadují na 15 milionů korun,“ řekl starosta města Jaroslav Dvořák.

Město bude v příštím roce podporovat také projekty ke zvýšení bezpečnosti občanů a zkvalitnění životního prostředí. Budou se stavět nové přechody pro chodce, parkoviště a chodníky. Na tyto stavby je v rozpočtu pamatováno asi 15 miliony korun.

„Chceme revitalizovat výletní lokalitu Čerťák a vybudovat zázemí pro rekreanty a kiosek. V rozpočtu na to máme částku přesahující 5 milionů korun. Přes 4 miliony korun bude stát rekonstrukce obřadní síně, na jejíž podobu letos proběhla soutěž. Jsme také rádi, že se nám po mnoha letech podaří postavit psí útulek. Dalších 200 tisíc korun je vyhrazeno na takzvaný participativní rozpočet, u něhož si občané budou moci sami vybrat, na základě podaných projektů, na co bude částka použita, “ uvedl místostarosta Ondřej Syrovátka.

zdroj: novyjicin.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.