Rekonstrukce Konkatedrály Opava

Je jednou z dominant Opavy a zároveň je považována za největší stavbu slezské cihlové gotiky v České republice. Řeč je o konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. Své brány však nyní nechá na nějaký čas zavřené, neboť byly zahájeny její velké opravy.


Projekt řeší sanaci poškozených a zničených částí památky, například opravy omítek, nahrazení vypadávajících částí cihelného zdiva a tak dále.
„Obnovou projde kompletně celý vnější plášť konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, včetně spárování cihelného zdiva, výměny oken a restaurování kamenických a zámečnických součástí. Opraveno bude rovněž okolí kostela a obnoven odvod dešťových vod,“ uvedl projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl. Stavební a restaurátorské práce se dotknou také interiéru kostela.
„Bude provedena kompletní výměna již nevyhovující elektroinstalace, kostel dostane nové vnitřní osvětlení a rekonstrukce se dočkají také kamenné a zámečnické prvky, zdi budou nově vymalovány,“ doplnil Přikryl.

Po nutných opravách po požárech v minulosti a nové střeše z roku 2010 je to další velká stavební investice. „Střecha je celá nová, po druhé světové válce byla poslepována z různých krytin, podle toho, co lidé zrovna sesbírali, takže bylo nutné ji sjednotit,“ sdělil tiskový mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.
Součástí je vytvoření expozice ze severní předsíně konkatedrály, která bude zpřístupněna pro prohlídky.
„Je to jakási podmínka projektu, aby vzniklo i něco nového. Expozice bude fungovat jako galerie, která se bude příležitostně obměňovat. Samozřejmě se bude dotýkat i historie,“ upřesnil farář a děkan Jan Czudek.


Celkové náklady náročné akce jsou ve výši 76,6 milionu korun. Z Integrovaného regionálního operačního programu se podařilo zajistit dotaci ve výši 71,8 milionu korun. Zbývající částku musí farnost zajistit z dalších zdrojů. V současné době žádá o finanční podporu také opavskou radnici. O tom, jestli město částkou 1,5 milionu korun přispěje, rozhodnou v pondělí 18. března na svém zasedání zastupitelé.
Ukončení obnovy je naplánováno na říjen roku 2020.

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  vidím že parkování u katedrál je rozšířeno i mimo Ostravu

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Rado :

  Ale jenom v Ostravě si vedle historické stavby naperou tu nejlevnější zámkovou dlažbu, jaká jen může být…

  Thumb up 3 Thumb down 2
 3. tommtomm :

  balde: a kde by měl člověk jdoucí do kostela apod. zaparkovat, naopak mi „opavské“ řešení přijde poměrně rozumné. Chápu že z mapy může prostor působit jinak než ve skutečnosti, ale když by jste si místem prošel, viděl by jste že v bezprostředním okolí se jsou dvě cukrárny, řeznictví, antikvariát. Prostor je zcela funkční, jednotlivé formy dopravy si nekonkurují a parkovací místa extrémním způsobem ( jak před ostravskou katedrálou) nenarušují prostor. Silnice je v místě řešená pomocí žulových kostek, chodníky podobně. Nejedná se o turistickou pěší zonu bez běžného života ani o dehonestaci centra města, prostě kompromisní funkční prostor fungující v této podobě přes víc než 20 let. Naopak bych byl rád kdyby takto fungovala většina center měst. Ulice přístupné automobilové dopravě, upravené tak aby nemohl probíhat rychlí tranzit přes město, pouze k místní obsluze s pár místy k zaparkování ( krátkodobé po dobu nutné návštěvy 0,5 – 2 hod max). Samotná revitalizace konkatedrály je jednoznačně pozitivní věc, jen je škoda že probíhající opravy nejsou víc medializované a představené veřejnosti (výsledný stav, materiálové a barevné složení, změny apod).

  Thumb up 1 Thumb down 5
 4. Pavel :

  To parkování není pro každého:
  https://www.google.cz/maps/@49.9390258,17.9000304,3a,48.2y,95.27h,94.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sN4gX336SaeuXAfNNk195-A!2e0!7i13312!8i6656

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Karlos :

  V sobotu 21.ledna bude v kapli Povýšení sv. Kříže sloužená v 16 30 mše svatá v německém jazyce.

  Kaple Povýšení sv. Kříže je kaple vybudovaná v první polovině 19. století pro klášter milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (ženská větev německého řádu). V nynější budově kláštera, která byla postavena v letech 1841 – 1842 v empírovém stylu sídlí Církevní konzervatoř Německého řádu. Kaple Povýšení sv. Kříže stojí na Matiční ulici na jihovýchodním okraji historického centra města a přiléhá k budově nynější Církevní konzervatoře (která stojí na Beethovenově ulici).

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.