Rekonstrukce dvorů Jana Maluchy

Na ulici Jana Maluchy v Ostravě započala rekonstrukce 3 vnitrobloků.

Fotografie zaslal čtenář Balde. Děkujeme!
dvur dubina

dvur dubina

dvur dubina

Související články


Komentáře

 1. via :

  No je to tam slušně rozbité. Mně se tento konec Dubiny vždy nelíbil, taková nouzová výstavba – všechno rychle, napůl, levně …
  Naštěstí nevyšel nápad se sběrnou :D

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Balde :

  via: jakou sběrnou??? jo a řekl bych že tahle část Dubiny je asi ta nejhezčí, spolu s úplně vrchní částí u Interspáru, a nejhorší je prostředek, tam bych fakt bydlet nechtěla teda :D, ale jen muj názor

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Lucka :

  Zdravím, nedaří se mi nikde najít, o co přesně jde :-D Protože jsem se najednou dozvěděla, že se druhý den bude kopat, ale nikde jsem nenašla co by mělo být výsledkem. Pohl by mi někdo prosím poradit?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Balde :

  Lucka: důvod je, že se ve dvorech parkuje a hasiči mají problém se do dvorů dostat, takže tam bude vždycky rovná cesta, vzniknou ofiko parkovací místa, praví se hřiště pro děti

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Lucka :

  Které hřiště pro děti? To co bylo opravené už x-krát? Indiánská? A co zeleň pod okny? To mě zajímá ze všeho nejvíc, protože jsem slyšela, že by se to mělo vyasfaltovat přímo až pod okna bytů. A to se mi osobně nelíbí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Balde :

  ma tam byt zelen, s temi hristi ty ostrůvky nektere odstrani nektere opravi

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Lucka :

  Ahaaaa. Velmi děkuji za odpovědi a za to, že na mě někdo reagoval tak rychle :-) Aspoň že ta zeleň bude, protože někteří tu mají slušivé zahrádky, a byla by škoda, kdyby se to zbořilo. Teď jen čekat do konce října na výsledek. Ale v našem dvorku se toho zatím moc neděje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Balde :

  tento tyden jdou na druhy dvur, trva jim tydne vymlátit jeden dvur

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Lucka :

  Takže se mám na co těšit :-D Viděla jsem ten první a byl to mazec ze začátku. To vypadalo, jak po výbuchu skoro. Jsem si představila válečné filmy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Marian L. :

  Tohle beru spíš jako začátek Dubiny, než konec.. Ale možné je, že se Dubina začala stavět odprostřed. Nevíte to někdo? Uzavřené dvory byly opět v módě na konci 80let, takže by to mohlo klidně být stavěno později než střed Dubiny. Šlo by to poznat podle původních oken, ale ty už mají dneska všichni plastové. Pokud mělo otočné okno 4 kliky, jednalo se o starší část Dubiny, pokud jen dvě kliky byla to novější část Dubiny. Nejnovější by měly být domy s kamínkovou povrchovou úpravou panelů (výstavba v roce 89-90) a to od Intersparu až k ZŠ Košařova (aby to nebylo tak jednoduché tak několik domů kamínky nemá, ikdyž jsou taky porevoluční) Zaručeně nejstarší na Dubině jsou 12p věžáky T06b-BTS. (mezi zastávkama A.Poledníka a Dubina) zduraznuju jen 12patrove, ty 16patrove ač jsou velmi podobné, tak je to už jiná (mladší) konstrukční soustava. No to jsem se zas „zakecal“.. tak mi teda prosím někdo napište stáří těch domů na ul. Maluchy :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Lucka :

  Tak rok netuším. Bydlím tu od 1991, takže pár let před tím se to tu stavělo :-D Okna? Tak naše velké otočné okno mělo 2 kliky :-D Plastové nám tu dávali docela nedávno, tak pamatuju. A ventilačka měla ještě páčku, která když se dala dolů, tak šla otevřít úplně normálně :-D

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. Balde :

  Lucka: jj souhlasim, dokončovalo se kolem 92

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Crazym :

  Marian L.: Že se začala stavět Dubina od prostředku je jisté :-) Dokonce ani za soudruhů nechtěli někteří zničit nejlepší pole kolem Ostravy a byl k tomu odpor a tak se to vzalo odprostředku, zaplatily se penále a pak už nebylo co zachraňovat. Na těchto prvních šesti barácích http://www.mapy.cz/s/bOZi jsem už dělal někdy v roce 84 u Bytostavu a to tam široko daleko nebylo nic a chodili jsme od rondlu pěšky. Když jsem v roce 89 odcházel, tak Maluchy už se stavělo ale dokončení už jsem se nezúčastnil, takže nevím rok dokončení. Ať žije Údolí paroháčů jak se tam tomu tenkrát říkalo :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Marian L. :

  Lucka: Jo to je ten novější typ oken, otočné mělo sice jen dvě kliky, ale každá klika ovládala dva zámky, takže to vyšlo nastejno jako u těch starších (ale uživatel se méně nadřel :D)
  Mechanizmus na ventilačku v pravém dolním rohu je poměrně zajímavý (ale to tu ted přes mobil nebudu rozepisovat, navíc málokdo by byl v obraze) ve zkratce chyběla mu jedna součástka a jeho používání by bylo mnohem snadnější.. Mechanizmus ve starších oknech na dubině (první domy OP 1.11) byl taky svým způsobem zajímavý (slepá vývojová větev) použival se opravdu jen pár let a byl nahrazen právě tím mechanizmem v pravém dolním rohu. Uplně nejstarší systém na přepínání poloh ventilačka/otevřeno je ten se dvěma kovovýma pákama pod křídlem okna ( použitý v prvních domech na Dubině, které „stavěl“ Crazym) používal se od 60 let. Předtím si lidé museli vystačit bez ventilačky a nebo v nejstarších panelácích bylo třeba trojkřídlé okno a jedno z krajních křídel mělo ventilačku jako jedinou polohu. (K vidění to bylo nejvíce v Porubě na domech T03b – jen těch nejstarších a taky na většině domů G57 (zábřeh u Luny)) Zase jsem se zakecal :D No nicméně ted už opravdu vím, že domy na Maluchy jsou mladší a nasvědčuje tomu jak to uspořádání do dvoru, tak i hojné užití barevných panelů – ten rok 92 by taky seděl vzhledem k původnímu pojetí těch dvorů. Crazym: ty první domy jsou takový důkaz, že Dubina měla původně vypadat jako Výškovice, jenže pak už se muselo stavět jen v Soustavě OP 1.11 (to je to z čeho je zbytek Dubiny) a tak vypadá tak jak dnes. Moc rád bych někdy viděl, jak měla Dubina vypadat původně. Celá ta Dubina i Bělský les je plný zajímavostí, čím víc se v tom štourám tím víc toho zjištuju :D

  PS: sry lucka, na mobilu sem ti dal omylem palec dolů.
  PS2:D Když bydlíš na maluchy, nejsi náhodou z toho rohového domu? Nebo někdo jiný? Potřeboval bych poznat dispozice bytů (zatím znám jen jeden ze tří) ? Ty rohové domy se vyskytují i na zbytku Dubiny, Bělského Lesa a Pískových dolů.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Lucka :

  V rohovém nebydlím. Ale v jednom jsem byla a je větší než náš.
  K ventilačkám. Nám ta páčka pak nešla a to okno vypadávalo jak se to otvíralo normálně :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.