Reko. nástupiště ŽST. Nový Jičín město

V roce 2023 proběhla rekonstrukce nástupiště ve vlakové stanici Nový Jičín město.

Nástupiště bylo nově zvýšeno na požadovanou výšku pro bezbariérový přístup do vlaků a bylo rozšířeno. Původní výška nástupiště se nacházela v přibližné úrovní pochozích ploch v okolí nádraží. Důsledkem nových rozdílných výšek zpevněných ploch, tak bylo k nástupišti vybudováno několik přístupových schodišť a přístupová rampa. Neřešení návaznosti nástupiště na okolí a výpravní budovu tak dalo vzniknout prostoru, který se za dobře řešený požadovat nedá. Vznik bezbariérového nástupiště je samozřejmě správný a vítaný. Ale celý prostor měl být řešen komplexně.

Vnitřní předpisy pro stavby na železnici jsou velmi striktní a nařizují, s odkazem na bezpečnost, zábradlí prakticky všude. Plochy mezi nástupištěm a nádražní budovou jsou vysypány štěrkem, aby se o ně nikdo nemusel „start“. Travnaté plochy by totiž vyžadovaly minimálně sekání.

Nádraží Nový Jičín město získalo v roce 2015 titul Nejkrásnější nádraží roku. Aktuální projekt rekonstrukce nástupiště, bez řešení návazností na své okolí a výpravní budovu, však celkovému vzhledu uškodil.

Související články

Komentáře

  • Jiri 08.07.2024  ●  08:25

    Je to paskvil. Nemohla se nechat nová kolej více zahrabat pod úroveň nástupiště? Jinak zbytek bloku, překladiště, atd uprostřed města, ostuda. „Městský architekt“ se alespoň nevyjádřil?

    To se mi líbí 11 To se mi nelíbí 3
  • aldar 08.07.2024  ●  15:55

    Schody jsou pro bezbarierový přístup ideální.

    To se mi líbí 9 To se mi nelíbí 2
  • Martin [msstavby.cz] 08.07.2024  ●  21:47

    aldar: Proto tam je rampa.

    To se mi líbí 1 To se mi nelíbí 0
  • Jiri 09.07.2024  ●  23:13

    Dnes jsem si prohlédl rekonstrukci nádraží Hostašovice. Jde to. Vstup do kolejí v úrovni hlav kolejnic a starého nástupiště, a rampy až souběžně s kolejema. Naprosto neruší, skvělé provedení, zábradlí žádné.

    To se mi líbí 6 To se mi nelíbí 0
  • koudy 10.07.2024  ●  21:13

    A modre zabradli nesmi chybet, prestoze k nemu neni duvod (prevyseni do 45cm, „schodiste“ o 2 vyskach = neni podle normy schodistem a nevyzaduje zabradli…). Inu, spržel…

    To se mi líbí 1 To se mi nelíbí 0
  • Xfun 11.07.2024  ●  17:28

    Ta nenávaznost na historický objekt nádraží je k pláči i laikům.

    To se mi líbí 2 To se mi nelíbí 0

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Web používá Akismet ke snížení množství spamu. Zjistěte, jak jsou zpracovávány údaje z komentářů.