Reko. a dostavba areálu OÚ Václavovice

Vizualizace a popis záměru dostavby obecního úřadu ve Václavovicích a úprav okolí objektu.

Autor: Ing. arch. Tomáš Kozel, Ing. arch. Jiří Halfar, Ing. arch. Jiří Stejskalík

Smyslem této studie bylo zjistit, jak naložit se stávající budovou a areálem obecního úřadu ve Václavovicích, v závislosti na současném prostorovém a funkčním rozvoji obce. Požadavky na nové prostory pro knihovnu, obecní byt, kavárnu, kulturní a obřadní místnost a dále propojení centra obce s areálem bývalého koupaliště formovaly výsledné řešení.

Stávající areál obecního úřadu je tvořen historickým domem z 1878 a dvěma hospodářskými budovami z poloviny 20. století. V návrhu se počítá s rekonstrukcí historického objektu. Garáže a dílny budou pro svou nevhodnou polohu a funkci v rámci centra obce přemístěny a objekty asanovány. Na místo zbouraných hospodářských objektů jsou navrženy dvě nové navzájem téměř rovnoběžné hmoty vymezující (společně se stávající budovou o.ú.) novou náves o rozměrech cca 40 x 15 m. Svými proporcemi a měřítkem by se měly navržené hmoty blížit venkovskému stavení.  Z  prostoru nové návsi jsou tyto objekty čitelné jako jednopodlažní. S ohledem na terén, který klesá směrem k potoku, vznikne pod návsí plato, ze kterého budou oba nové objekty fakticky dvoupodlažní. Tyto výškové úrovně budou propojeny velkorysým exteriérovým schodištěm.Nově vzniklou náves chápeme jako ukončení již vznikající pěší zóny, která je na ose ‚družina – obecní úřad‘ a jako jakýsi centrální a vážený  prostor, který dnes chybí. Náves je „otevřena“ směrem k areálu bývalého koupaliště, čímž chceme dosáhnout jak vizuálního tak i funkčního propojení obou území. Nově navržené objekty ctí vesnické měřítko a svými jednoduchými hmotami se sedlovými střechami na půdorysech úzkých obdélníků vyvažují  některé mohutnější stavby v centru obce

Související články


1 komentář

  1. Honza :

    Je to moc pěkné. Škoda jen, že je to takový uzavřený prostor a že radnice nedostane střechu.

    Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.