Regenerace sídliště Fifejdy – etapa II.C

Jedná se o rekonstrukci veřejného prostranství, která zahrnuje architektonicky jednoduché, účelné a bezbariérové úpravy včetně navázání na okolí. Tato etapa se týká části ulice Jiřího Trnky kolmé na ulici Novinářská a přilehlých parkovacích ploch.

Zajímavé na této stavbě je to, že veškeré asfaltové plochy jsou nahrazovány dlažbou. Stejně tomu bylo i v přilehlých dříve rekonstruovaných ulicích.

Související články


Komentáře

 1. Jarda :

  Pěkné, teď ještě v další etapě zbourat ty paneláky a postavit tam nějaké hezké domy a nebude to mít chybu.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 2. Summerboy :

  Jarda: To je zas inteligentní komentář :-(… Jestli máte peníze, které do toho vrazíte, a lidi s tím budou souhlasit, jen do toho.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. Jarda :

  Summerboy: A jak podle Vás vypadá inteligentní komentář? Chodníky hezké, domy jsou pořád panelákové krabice olepené polystyrenem. Bydlet bych tam nemohl.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  Jarda: a ted jen pro zabavu (neutocim),
  – ted nevim komu tykam, vykam, to jsme dopadli.. navrhuju tykacku, at se z toho nezblaznim –
  zkus najit nejaky priklad „hezkych domu“, ktere by tam podle tebe mely teda byt a nemelo by to chybu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Jarda :

  Hynek [msstavby.cz]: To je těžko, líbí se mi architektura 30.let, ale to už tam asi nikdo nikdy nepostaví. ale třeba jako příklad: http://www.asb-portal.cz/architektura/stavby-a-budovy/bytove-domy/nafouknuti-najemniho-domu-v-parizi-3649.html%5D

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Jarda :

  Hynek [msstavby.cz]: Ty paneláky už stejně asi nikdo nikdy nezbourá, na to je Ostrava moc chudé město, takže můj příspěvek ber jen jako povzdech nad stávajícím stavem. Ale jinde se staví docela hezké domy. http://www.archdesign.cz/-bytove-domy

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Balde :

  jde oto ze takovou prestavbu u nas nikdo neudela, protože, dneska chce každý co nejvic vydělat a prodejni cena by byla jak u novostavby u nas, takze pokud nezacnou developeri stavet pro ne tak bohate tak se mozna dockame

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Jarda: vsak jo, o to slo, abychom jen nebreceli, ale mohli si postesknout i nad necim peknym. ta pariz je slusna.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. acdlcia [msstavby.cz] :

  Jarda: Osobně netuším proč jsou všichni tak vysazení proti panelákům. I tyto domy mají své opodstatnění i když s tím spousta lidí nesouhlasí. Já si vlastní dům dovolit nemůžu a nebudu moct, ale ani bych ho nechtěl. V paneláku žiju celý život a jsem spokojen. Rozhodně bych neměnil.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Jarda :

  acdlcia [msstavby.cz]:Možná je to proto, že tam žijete celý život. A jaké je opodstatnění existence paneláků?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Tomas T. :

  Jarda: No ja nejak nevim co by misto toho tedy melo byt. Kdyby se tedy misto panelaku postavily klasicke mrakodrapy (ci vyskove domy), tak by to bylo lepsi? Nejak porad nevim v cem by to bylo lepsi. Jde o ten material… ze je to z panelu a ne z oceli? A co kdyby to bylo z betonu…. a na ten by se dal polystyren, bylo by to lepsi? Nebo jde o to ze jsou tak vysoke, a ze by ve meste nemely stat tak vysoke domy? Nebo jde o jejich dispozicni reseni? nebo co je na nich tak spatne ze by jsme je meli vsechny zbourat?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Jarda :

  Tomas T.: Minimálně ty věžáky se do Mariánek nehodí. Zeptám se z druhé strany, co Vám na těch panelácích tak líbí?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Houbelec :

  Tomas T.: Podle samozvaných architektů a urbanistů je na panelácich špatně všechno, protože se tak prostě rozhodli. Je to jejich tendenční předpoklad nepodložený fakty, na kterém zakládají další své názory. Nic víc bych v tom nehledal.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. Jarda :

  Houbelec: Samozvaní architekti neexistují, na to tady máme politiky. Domy dnes již nevyhovují z hlediska akustiky, tepelné ochrany, a hlavně vnitřního mikroklimatu (po zateplení a výměně oken).Otázkou je také životnost staveb, původně plánovaná na 40 let. Pod polystyrénem se skryje leccos a kvalita výstavby za socíku byla nevalná. Ale jedná se spíše o způsob revitalizace těch paneláků, tady byla podle mne promarněna šance udělat ty domy více atraktivní architektonicky. Z hlediska urbanismu na Fifejdách problém nevidím.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  Jarda: jak uz jsem psal, ta udrzba /prodlouzeni zivotnosti/ se tam dela a urcite to nekonci obalenim do polystyrenu. co se tyce kvality, tak jsem neslysel o nejakem zavaznem problemu (vyrostl jsem v panelaku a rodice tam bydli dodnes).

  co se tyce akustiky, tak ti muzu rict, ze tyhle klasicke panelaky jsou na tom o mnoho lepe, nez dnesni novostavby (alespon ma osobni zkusenost je takova. znamy si musel nechat v novostabe dodelat odhlucneni a ani ja v jine novostavbe jsem na tom nebyl nejak vyrazne lepe.) samozrejme zalezi co od toho clovek ocekava. navic dneska je v mode nemit koberce, takze ten zvuk se siri jinak, nez skrz klasicky koberec na linoleu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. Tomas T. :

  No pokud tedy je zminena akustika, tak jak uz bylo napsano vyse, je stejna jako v jinych domech, i novostavbach.

  Kvalita stavby – ano, to vim ze kvalita je nevalna, ale ta je nevalna i na cihlovych domech, cili to nesouvisi az tak s panelem. Ale ok, beru.

  Vizualni hledisko – ano, kdyby se panelak zboural a postavila by se jina budova misto nej, tak jiste by byla hezci. Ale…. je potreba brat v potaz ze by mela nova budova obsahovat stejny pocet bytovych jednotek jako predchozi stavba. Cili mensi to nebude, a spis bych ocekaval ve vysledku jeste vyssi stavbu. A nezapominejme na financni hledisko, kde naklady na zbourani a novostavbu budou ve srovnani s revitalizaci nekolikrat vyssi.

  Vnitrni klima – ano, tady v tomto argumentu bych asi s vami souhlasil, je potreba zmenit sve navyky na bydleni, protoze jinak to opravdu muze byt skodlive pro zdravi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Deset důvodů pro městskou blokovou zástavbu. V urbanismu přežívá sto let starý omyl corbusierovských měst navzdory ověřené tradiční blokové struktuře. ( http://kloda.blog.respekt.ihned.cz/c1-59338370-deset-duvodu-pro-mestskou-blokovou-zastavbu ).
  Problém panelových domů je v tom, že při jejich rekonstrukci dochází většinou k zateplení a výměně oken, popř. sítí. Ovšem nijak nejsou řešeny spoje mezi jednotlivými panely, ze kterých jsou domy složeny. Zateplením se někdy dokonce ke zhoršení technického stavu. Dále pak nikdo neřeší, že původní výhodou panelových domů byla zeleň v jejich bezprostřední blízkosti. Dnes je každý volný plácek přeměněn na parkoviště.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: moje zkusenost je, ze se spoje resi. ale nevim, jak bezne to je. samozrejme se resi pred zateplenim, pak tezko.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. marian :

  oplocena je i část přes ulici novinářskou – celý ten parčín před moravankou a poštou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Meghan :

  V paneláku žiju celý život, člověk si na spoustu věcí zvykne. Pokud má štěstí, téměř neslyší sousedy (jinde dokáže rušit i poměrně potichu puštěná hudba). Téměř nikde není pravý úhel, většina stěn a stropů je křivá, ale zdraví škodlivé to není. Z každého panelákového bytu si vytvořte rodinný domek s nějakým tím pozemkem a nebudeme mít v ČR ani kousek volné přírody, protože by z toho byla téměř jednolitá urbanizace.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Jarda :

  Meghan: Tu poslední větu jsem nepochopil, nikdo tady nenavrhuje postavit rodinné domky místo bytových domů(panelových).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Meghan :

  Jarda: Tak někdo tu nechápal, proč se vůbec paneláky začaly stavět, proč nezůstat u tradičních rodinných domů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Meghan: Hustota osídlení je u panelových domů nižší, než u blokové zástavby.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Jarda :

  martin [msstavby.cz]: To jsem nevěděl. A čím to je? Více bytových jednotek nebo jiný počet lidí na byt?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Marian L. :

  Jardo, že ty jsi nějaký stavebník, nebo prodejce sádrokartonu? To ti musí paneláky, které jsou nejpevnější a s nejvyšší nosností podlah na metr čtvereční (novostavba okolo 300kg, panelák přes tunu) být pěkným trnem v patě.. a oni pořád né a né spadnout co? Není důvod prostě bourat paneláky. Tohle jsou věžové domy VM-OS konstrukční soustavy VVÚ-ETA,Byty mají neprůchozí pokoje, zděné jádra. Je to nejvyšší obytný dům stavěný v Ostravě. Vnější vzhled mi příjde povedený, především kvůli částěčně pásovým oknům a celkové pravidelnosti. Ta „hokejka“ je ze stejné konstrukční soustavy, rovněž výborná dispozice bytů, jádra už ale zděné nemá.

  Ta dlažba, kterou tam nahrazují asfaltové plochy se mi tam vždycky líbila. Regenerace veřejného prostranství na tomhle sídlišti je přímo ukázková.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. Jarda :

  Marian L.: Ne stavebník ani dealer sádroše nejsem. V jednom tom výškovém paneláku bydlí můj kamarád a věř mi, jádra z umakartu, koupelna plně průchozí a když si někdo prdne na WC ví o tom celý barák (aspoň na gen. Hrušky to tak je). Spolužák bydlí na Ahepjukově, ta samá situace. V hokejce bydlela svého času moje teta, k dispozici se musím jen útrpně usmát. Pokud nejste zapálený akvarista, tak nevím k čemu Vám je ta nosnost? Paneláky na Fifejdách na mne působí depresivně, je to čistě subjetvní pocit, ale prostě je mi na sídlišti vždy strašně smutno z toho, co vidím. Dlažba je úplně normální a to, že je potřeba něco regenerovat po 40 letech od postavení je celkem děsivé.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Tomas T. :

  Jarda: Regenerace po 40ti letech je desiva? Tak s tim bych si dovolil nesouhlasit. Podivejte se na centrum. Domy opravene po revoluci dneska vypadaji udesne, a vyzaduji novou rekonstrukci. Chodniky to same. A o zivotnosti namesti se ani vyjadrovat nebudu. Cili 40 let mi prijde dobra doba.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Marian L. :

  Jarda: V těch výškových (16 pater)co jsou na fotce, opravdu umakartové jádra nejsou. Koupelna průchozí je, avašak je díky tomu na panelákové poměy celekm prostorná. Umakartové jádra jsou jen v deskových domech. V 12 ti patrových věžácích T06B BTS, které tam občas taky stojí, jsou taky umakartové jádra. Můžete mi říct, v kterém bytě v hokejce bydlela vaše teta? Byt uprostřed, nebo na leveé, či pravé starně, pokud stojíte čelem k prostřednímu bytu. Vysoká nosnost mi je v pdstatě k nišemu, ale dodá to mnohem lepší pocit, než ošizená novostavba na hranici únosnosti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Jarda :

  Marian L.: Kamarád s umakartovým jádrem bydlí na Generála Hrušky 22 (zelený výškáč), byt je první u schodiště, umakartové jádro průchozí.
  Teta bydlela v hokejce(Ahepjukova 23) umakartové jádro tam bylo(před revitalizací) ale neprůchozí, bydlela pod střechou, byt byl 2+1, ale zaboha si nevzpomenu, který to byl v rámci chodby. Akorát si pamatuji, že v létě tam bylo sakra vedro a všechno tam bylo slyšet. Je už to nějaký čas, co tam nebydlí, tak sorry za nepřesnosti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. acdlcia [msstavby.cz] :

  Jde nejspíš o to kdy ty domy stavěli. Já mám byt ve stejném výškáčí v Hrabůvce a mám jádro z příčkového panelu, kolega z práce bydlí taky v tomto domě ale v Porubě a jádro má zděné dutými kantkami. Dům je skeletový a plášť je z popílkových panelů – takže v podstatě konstrukce co se využívá i dnes. O odhlučnění se stará vrstva hobry položená pod podlahou. Není jenom pod vanou, která je z důvodu snížení postavena přímo na konstrukci stropu takže je slyšet když se někdo sprchuje o patro výš.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. Tomas T. :

  Marian L.: Když už mluvíte o těch typech paneláku, tak co je za typ tento?
  http://bit.ly/1e7IXlI
  Již jsem to hledal, a nějak nenašel. A je zajímavé že jsem jinde tento typ zatím ani neviděl.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Nevím sice jaké má označení, ale je to to samé co tvoří ty dvory na Dubině jenom je to složeno do kostky a ne do hokejky. Je tam stejná dispozice pokojů i jádro.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Marian L. :

  Tomas T.:

  Omlouvám se za spoždění, snad si to ještě přečtete. Nějak jsem na to tady zapoměl.

  Je to konstrukční soustava OP 1.11, tedy jak píše Acdlcia, to samé co Dubině, rozhodně tam však není stejná dispozice bytů, bytové jádra (B10) stejné jako na dubině jsou.

  Velmi pdoobný dům je v Ostravě i zde: http://goo.gl/maps/lE64w

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.