RD Žabeň

Vizualizace a popis zajímavého rodinného domu umístěného v obci Žabeň.

Autor: Ing.arch.Tomáš Kozel, Ing.arch.Kamil Měrka

místo
řešená parcela se nachází na okraji obce Žabeň u Frýdku-Místku, v těsné blízkosti bývalého dolu Staříč I. a nedaleko továrny na výrobu viskózní buničiny Biocelu Paskov. Pozemek leží uprostřed nezastavěných polí s výhledem na nejvyšší kopce Beskydských hor, rámovaný však vedením velmi vysokého napětí.

dům
pojetí domu vychází z výše popsané konfigurace. Bezprostřední přítomnost industriálních objektů formovala dům jako solidní, strohý prvek v krajině. Jedná se o lapidární betonovou dvoupodlažní hmotu, z které vystupuje menší kvádrová hmota schodiště a silně vertikální prvek komínu z klasické plné pálené cihly – odkaz na původní nedalekou cihelnu a charakter okolní objektů. Jednoduchost je podtržena pravidelným členěním fasády.

materiály

jsou zásadní pro zvolený charakter domu. Obvodové zdivo je navrženo z betonových zateplených bloků z venku neomítaných. Tato betonově šedivá fasáda nechá vyniknout komínu z klasických červených pálených cihel.
Stropy jsou navrženy jako pohledové, betonové, skládané ze stejného stavebního systému jako obvodové zdivo.
Okna jsou uvažována dřevěná s bezbarvou lazurou. Na podlahách bude betonová stěrka opatřena matným polyuretanovým lakem. Schodiště je navrženo z černé probarvené OSB desky.

dispozice
dům je navržen jak 5+KK pro pětičlennou rodinu. V 1. NP se nachází zádveří, centrální obytný prostor s kuchyňským koutem, na který navazuje pracovna, technická místnost, koupelna se záchodem, komora a schodiště. Tento prostor je pomocí čtveřice francouzských oken a navazující terasy otevřen jižnímu výhledu na Beskydské hory.
Ve 2.NP se nachází ložnice, pokoj, jeden velký dětský pokoj rozdělitelný na dva menší a malá koupelna se záchodem.

Související články


1 komentář

  1. LK :

    hmmm, zajímalo by mě, jak bude v reálu vypadat ten strop. Ale jinak dobrý

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.