Ranvej krnovského letiště dostane dlaždice

Přistávací dráha krnovského letiště letos dostane nový povrch. Trávu nahradí speciální dlaždice. Zpevněná ranvej zvýší bezpečnost dopravního provozu a také umožní přistání letounů s větším zatížením.

Moderní letadla jsou výkonnější a bezpečnější, ale také mají větší nároky na povrch vzletové a přistávací dráhy. Potřebují, aby měl povrch větší únosnost a rovinnost. „Abychom mohli nadále letadla přijímat, potřebujeme travnaté provozní plochy částečně srovnat a zpevnit,“ uvedl předseda Aeroklubu Krnov Leopold Sedláček. Se zpevněním dráhy stavbaři začnou v polovině května, hotovo má být do konce letošního roku. Na investiční akci za 6,3 milionu korun poskytlo třímilionovou dotaci město Krnov a stejnou částkou přispěl také Moravskoslezský kraj.

Aeroklub Krnov je vlastníkem i provozovatelem letiště. To má statut veřejného vnitrostátního letiště. Láká zájemce o vyhlídkové lety, umožňuje pořádat různé soutěže, včetně těch celorepublikových. Do Krnova létají malá letadla z celého schengenského prostoru. Letiště také slouží pro přistávání letadel a vrtulníků integrovaného záchranného systému. Počítají s ním krizové plány v případě živelních katastrof, jako jsou například povodně. Pravidelně z krnovského letiště startují protipožární hlídkové lety pro státní podnik Lesy České republiky.

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.