První zelená průmyslová střecha v Krnově

V Krnově je první průmyslová zelená střecha. Pokrývá novou skladovací halu společnosti VEMAT, která se nachází v bývalém areálu státních statků v Chářovské ulici.

Firma brownfield zrekonstruovala vloni roce a kromě zelené střechy zde zrealizovala také fotovoltaickou elektrárnu a systém zadržování dešťových vod.

Proč jste se rozhodli pro zelenou střechu?
Je to pochopitelně v souvislosti s klimatickými změnami velké téma, ať už na ně člověk má nebo nemá vliv. Život bez vody je samozřejmě obtížný a komplikovaný a srážky jsou čím dál tím více nerovnoměrné a nárazové. Chtěli jsme v nově budovaném areálu zadržet co nejvíce srážkových vod a její případný přebytek co nejvíce zpomalit a zasáknout, či jinak využít. Ona to v podstatě dnes už legislativa požaduje, ale různá stavebně-technická řešení mají různou kvalitu a ne vždy je využitý možný potenciál, jako zelená střecha, průlehy, akumulační nádrže. Po třiceti letech existence firmy neřešíme už jen to, co je smyslem bytí každé firmy – tvorbu zisku, ale snažíme se být i jinak společensky odpovědní. Důraz klademe právě na řešení šetrnější k životnímu prostředí. Mohli jsme samozřejmě najít mnohem lacinější řešení s konvenční střechou, protože posudek podloží celého areálu říká, že na jílovitém pozemku nelze vodu zasakovat, a většinou vody zatížit kanalizační síť se všemi negativními důsledky.

Jaká je rozloha zelené střechy?
Rozloha zelené střechy je 1 000 m2, z celkové plochy 2 400 m2 nových hal. Na zbytku plochy je fotovoltaická elektrárna, která by měla po většinu roku pokrýt spotřebu elektrické energie celé firmy. Také tato část střechy má souvrství, které akumuluje dešťové srážky. Bohužel se kvůli požadavkům na požární prevenci spojení FVE se zelenou střechou prakticky vylučuje. Zelená střecha je ale jen část komplexního řešení nakládání s dešťovou vodou. Realizované průlehy zadržují tu část vody, kterou v případě intenzivních srážek střechy nezachytí a zároveň je do nich odvedena voda ze všech zpevněných ploch v areálu. Dalším prvkem je zasakovací parkoviště s podzemní akumulační nádrží. Celkový objem všech vodu zadržujících prvků je 37 000 litrů.

Co je na střeše vysazeno a jaká bude údržba?
Byla použita směs bylin určených pro extenzivní zelené střechy. Je počítáno s tím, že co z vysazených rostlin bude na střeše v našich podmínkách prosperovat, to tam po- roste. Rozhodně nechceme střechu „na efekt“, o kterou by bylo třeba nějak výrazně pečovat – hnojit nebo dokonce zalévat. Potřebujeme střechu, která suché období překoná a současně bude schopna absorbovat dešťové srážky. Případné sečení vzrostlejší trávy se předpokládá jednou až dvakrát ročně, ale to ukáže praxe.

Kdy bude vidět výsledek?
Výsledný efekt bude dvojí povahy: viditelný a vyčíslitelný. U samotné střechy je ten viditelný patrný ze vzdušných snímků už nyní. U průlehů pak díky zpoždění stavby až v sezóně 2023. V horkých letních měsících by se pak navíc neměla zelená střecha tolik rozpalovat a zahřívat. No a k vyčíslitelným výsledkům. V Krnově všichni bez rozdílu platíme vodné a stočné. Firmy ale navíc platí i stočné za odvod dešťových srážek. Výpočtově platíme v současné době stočné za cca 4 000 m3 ročně. Jsme ale první firmou, která bude nově platit za odvod jen té vody, která skutečně z areálu odteče. A kolik to bude – jak dobře je projekční kanceláří navrženo – to prověří nadcházející sezóny na displeji
průtokoměru.

Projekt „REKONSTRUKCE BROWNFIELDU „BÝVALÝ AREÁL STÁTNÍCH STATKŮ KRNOV“ SPOLEČNOSTI VEMAT-CZ, S.R.O. (CZ.01.2.07/0.0/0.0/16_058/0007903), který je spolufinancován z Evropské unie, konkrétně z programu Nemovitosti (OPPIK).

Stav před a během realizace

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.