Proměny Ostravy #233

Pohled na okolí obchodního komplexu při zastávce Hotelový dům Hlubina v Ostravě-Hrabůvce.

2017

zdroj: FB Hrabůvka v zrcadle starých fotografií

Související články


Komentáře

 1. Lukáš :

  Jo takhle to dopadne když se něco postaví, ale pak se 20 let totálně kašle na údržbu. Ano sice fotografie je z jiného ročního období, ale i tak. Z blízka to ani není vidět, ale takhle z dálky je to strašný nesourodý mišmaš barev, reklam, nového a starého (zastávky) prostě jako by ten základ co se postavil, později dodělali pejsek s kočičkou. A ono i z blízka to není žádná sláva, kdy fontána a podchod jsou v dezolátním stavu atd.

  Thumb up 26 Thumb down 0
 2. jp :

  Lukáš: Přesně tak, na tom místě je v podstatě všechno ve velmi špatném stavu – samotná budova OC, chodníky, kašna, ten podivný „amfiteatr“, zeleň, lavičky, podchod, parkoviště + ubytovna Hlubina, reklamy úplně všude, oblíbené kovové nosiče, reklamní lavičky, stánkaři, letitá špína a další věci. Jeden by řekl, že to bude centrum, na kterém si i naší poilitici dají záležet, ale ani ťuk. A ty už letité vizualizace moc nápravu neslibují.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 3. thvari :

  Lukáš: Zajímavé je, že tam v těch panelácích bydlí desetitisíce lidí. To jim to je jedno? Se divím, že ty radní ještě „nevyházeli z okna“, respektive neudělali nějakou demonstraci před radnicí.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 4. Michal :

  Ano, je jim to jedno.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 5. rasta :

  jako rodilý „hrabůvčan“ pláču, co je možné ještě v třetím tisíciletí k vidění a k žití. Je více než řadu let jasné, že vedení radnice obvod nezvládá a to ve všech ukazatelích. Jen namátkou péče a údržba veřejného prostoru, rekonstrukce komunikací, chodníků je tristní. Neustále třenice mezi zastupiteli, které už zasáhly i místní školství atd. Populistické návnady pro ovčany, jako ohňostroj a inteligentní lavička za sto dvacet táců symbolizuje inteligenci radních i měnící se sociální skladbu místního obyvatelstva, které mimo staré Hrabůvky je absolutně šumák, kde žijí nebo spíš přežívají. A co se týká tohoto místa. Ač jednu zastávku od radnice – patří k největším ostudám Jihu. Na zemi a ani na okolních fasádách nenajdete jeden čtvereční metr, který by odpovídal alespoň současnému standardu. Podchod – katastrofa! Obchoďák – katastrofa 2!! Hotelák – katastrofa 3!!! a tak by se dalo pokračovat, Kotva, Metalurg (na to bude stejně argument – není naše, nic nezmůžeme) No prostě radost tady žít….

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. thvari :

  Přiznejme si jednu věc. V Ostravě (potažmo většině českých měst) nás čeká hodně práce při správě veřejného prostoru a v tom, abychom se jako společnost naučili poctivě starat o to, co je nám společné (společnost – společné, ha!?).

  Předešlému režimu se povedla implantovat geniální věc, kterou pak dále upevňoval režim současný – každý se stará jen o to své. Ale není možné, aby půl metru za našimi ploty a krok za prahem dveří našich bytů končil zájem o to, jak všechno vypadá. Není možné, abychom se dneska starali jen o svou kariéru a jeli si jen a pouze svůj soukromý život. Pak to dopadá jako na obrázku výše. Vždyť mimo naše domovy trávíme většinu času a chceme být pokud možno v příjemném a esteticky přívětivém prostředí!

  Thumb up 10 Thumb down 1
 7. Rýša :

  thvari: Jak to dělají třeba v rakouských městech, městečkách, vesničkách, že je mají jak z cukru? Tam občané kromě svého obydlí a zahrádky a svého soukromého plácku chodí ještě o svém volném čase zvelebovat a uklízet veřejná prostranství anebo tam mají starosty a starostky, kteří prostě z popisu své práce krom jiného se snaží zajistit pravidelnou údržbu veřejných míst? A Rakušané ve svém volnu se nahrnou do parčíků a sázejí květiny a poté je zalévají – prostě udržují nebo si ve svém volném čase do těch upravených parčíků jdou jen sednout se sousedy anebo to sázení a opětovnou údržbu zajištují starostové a starostky? Myslíte, že aby to tak tam vypadalo, jak to tam vypadá, tak tam občané chodí demonstrovat k radnicím anebo prostě radní to dělají proto, že se to prostě dělat má a že chtějí pro své občany to nejlepší prostředí? To je opravdu takový rozdíl mezi starostou rakouským a starostou českým a třeba starostou Lince a starostou Ostravy?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Davidb :

  Rýša:
  To máte asi pravdu, ale asi je taky větší tlak většiny občanů na estetizaci prostoru.
  Pokud je to většině jedno, což u nás je, tak se moc nezmění.
  Nevyvíjí se tlak na radnice.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. FlakY :

  Příště sem hoďte letní fotku, sníh to ještě víc deprimuje. A co se týče fasád domů, tak je pravda, že v ČR není nástroj jak toto regulovat a nedat tomu jednotnou koncepci. Naštěstí to je jen blbá barva a ta jde vždy přemalovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. nototo :

  Děkuji za pěknou fotografii. Ten obchodní komplex byl v té době velmi dobře vymyšlený, veřejné prostory, kryté pasáže, točitá schodiště a jiné prvky, běžte se tam projít, leccos už sice zašlo, ale to podstatné tam vidět dosud jde. Bohužel se ukazuje, že se podnikatelé domnívají, že čím větší billboard, tím větší zájem ze strany zákazníků, přitom čím více toho je, tím toho méně člověk vnímá a vše mu splývá. Podobně třeba na hlavním nádraží, ČD to zalepily různými reklamními a informačními cedulemi, některé z nich jsou přitom umístěny tak, že se k nim ani nedá dostat, takže sdělení se k nikomu nedostane, ale nad rozumností takovýchto „řešení“ nikdo nepřemýšlel. Namísto například dvou tří exkluzivních reklamních ploch a reprezentativních obchodních prostor rozprodávají dráhy kdejaký m2 za pár tisíc korun a ve výsledku je z hlavního nádraží vietnamská tržnice.

  Rýša: bohužel je. Ukažte mi nějaký kout v této zemi, kde by nebyl bo*del. Od Beskyd po Šumavu… Neexistuje žádné sídliště, žádný silniční příkop, žádná turistická stezka, kde by nebyl nepořádek, a stav se jen zhoršuje. Takto jsme to tady zplundrovali za pár desítek let. A co dělají úředníci? Řeší dotace na kotle.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 11. marian :

  Rýša: v Rakousku to dělají tak, že tam bydlí Rakušané, nikoliv Češi. Marná sláva, jsme něco mezi Německem a Ukrajinou – geograficky i lidsky. Ano, jsme všichni lidi, musíme mít stejná lidská práva atd, ale kulturně si rovni nejsme…Ale při všem tom českém bordelu – jsem patriot. (a vím že dál na východ a jihovýchod je to ještě mnohem horší :-)

  Thumb up 6 Thumb down 3
 12. kdojekdo :

  Absolutně socialisticky neekonomicky postavený zbytečně velký objekt, který udržovat není v rovnováze s možnou výši nájmu kohokoliv a jakékoliv rozumné návratnosti vložených financí do jakékoliv rekonstrukce. Zbourat je to nejlepší řešení……..ale i to by koštovalo odhadem cca 50-70 miliónů

  Thumb up 5 Thumb down 8
 13. Aleš :

  Hlavně, že ty současné megalomanské developerské projekty jsou nadčasové, nadpozemsky krásné, s úžasnou architektonickou a estetickou hodnotou a ekonomicky efektivní!!!

  Thumb up 11 Thumb down 1
 14. thvari :

  kdojekdo: Jestli se to postavilo za socialismu je už teď vedlejší, nechat to chátrat by byl nesmysl. Můžeme mít proti režimu námitky, ale zrovna baráky nemůžou za to, že tu lidi jeden na druhého byli svině. Navíc zrovna zde to nemusí být nějaké mega zásahy. Odstranit reklamní smog je zadarmo. Zrekonstruovat náměstí je jednorázová investice. Starat se o něj nestojí peníze jako spíš úsilí.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.