Proměny Ostravy #168

Funkcionalistická vila od Lubomíra Šlapety a Čestmíra Šlapety realizována v letech 1933 až 1934 ve Slezské Ostravě na ulici Bukovanského.

1934

promeny ostravy

promeny ostravy

2014

promeny ostravy

více k vile ZDE

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Plot se nehodí. Ta plastová věc u dveří? Dům je zateplen?!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. dolil :

  Zateplen, stačí se podívat na ostění oken.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. thvari :

  dolil: pokud má vila větší historickou hodnotu, neměl někdo z úřadu něco takového zamezit? nebo je to vila v soukromém vlastnictví, tudíž si s ní majitel může dělat, co chce?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 4. aggu :

  Tento dům jako nemovitou památku stát (NPÚ) nevyhlásil:
  http://bit.ly/1IN84Z7
  Takže ji citlivý majitel může oblepit čímkoliv a okna si tam dát třeba z bouračky nebo z toho co mu zbylo ze stavby nějakého skladu.
  Prosklení té zimní zahrady je doslova smutné.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 5. thvari :

  aggu: tak to je škoda. kéž by se v takovém případě našel osvícený majitel.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Luděk :

  Pánové je někdo z vás majitelem nemovitosti? Pak bych chtěl vidět ty vaše osvícená díla. V tomto případě až na zástěnu vstupu je to OK. Můžu být osvícený jak chci, ale většinou jsem limitován financemi.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 7. Rýša :

  Co je vlastně na té vile tak úžasného? Jen to, že ta krabice – kostka je z 30let?

  Thumb up 2 Thumb down 8
 8. aggu :

  Co je vlastně na té vile tak úžasného?
  Co je vlastně úžasného na Šlapetovi, Miese van der Rohe, Fuchsovi, Kotasovi, Looseovi, Mendelsohnovi,…
  Co takhle:
  více k vile ZDE
  (2 pootočení myši proti směru hodinových ručiček)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 9. Ludek :

  Zimni zahrada nebo jak to nazvat, dle meho subjektivniho nazoru domu neslusela uz ani ta puvodni.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 10. Lukáš :

  Prakticky souhlasím s Luďkem, funkcionalistický styl mám hodně rád a vila Tugendhat je můj oblíbený dům, ale nemůžeme zachovat vše co se stavělo v tomto stylu a nepředělávat nechat to prakticky jako skanzen. Majitel si tento dům koupil za své peníze, tak podle mého si s tím může dělat co chce, samozřejmě když si někdo koupí byt nebo dům někde v centru musí počítat s historickým omezením. Kdyby každý takový dům někde jinde mimo centrum měl značné omezení v rozsahu rekonstrukce či přeměny budovy, tak spoustu lidí by to i odradilo od koupi takového domu a v hodně případech by to dopadlo tak, že by dům zchátral a nakonec se musel zbourat. Buďme rádi že ten dům přežil i do dnešní doby v nějaké původní podobě a hlavně co je u domu důležité plní svůj původní účel – byl postavený pro bydlení ne jako muzeum nebo skanzen jak to tehdy uměli postavit.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 11. Rýša :

  Tady je fotka vily, tak jsem se ptal, co je úžasného na této vile. Neptal jsem se, co je úžasného na Šlapetovi, Miese van der Rohe, Fuchsovi, Kotasovi, Looseovi, Mendelsohnovi.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. thvari :

  Luděk:

  Zateplení tohoto domu je nesmysl – když chce majitel moderní dům se všemi dnešními vymoženostmi a ještě k tomu je omezen financemi, proč si raději nepostaví novostavbu? Vždyť to musí vyjít levněji než složitě renovovat 100 let starou vilu.

  Pokud to není nijak chráněno, má majitel právo si s tím udělat přesně to, co chce. My však máme právo svobodně se k tomu vyjadřovat, zvlášť pokud se jedná o něco architektonicky hodnotnějšího, navíc v Ostravě, kde je zajímavých zachovaných staveb pomálu.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 13. Rado :

  thvari: Myslíte si, že renovovat starou vilu musí vyjít dráž než výstavba moderního domu? K zateplení, výměně elektriky apod. vám stačí statisíce, na nový dům musíte mít miliony. Jinak souhlasím s p. Luďkem, co si kdo udělá, je jeho věc. Něco se podaří něco ne, nicméně zde mě zateplení neuráží, kdo chce uspořit na energiích, nemá moc na výběr. Dispozice zůstala nenarušena, žádné podnikatelské baroko se nekoná. V Ostravě toho hoří mnohem, mnohem více a je to zejména o tom, jak vypadá veřejný prostor. A ten vypadá katastrofálně.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 14. thvari :

  Rado: statisíce plus ty miliony, co stojí tu vilu v prvé řadě koupit..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Jann :

  Pokud vila není kulturní památkou a ani neleží v městské památkové zóně, jako centrum Mor. Ostravy pod ní, má majitel možnost dělat si s ní, co chce. Bohužel tento majitel to učinil a udělal ze skvostu hrůzu. Přitom ta rekonstrukce šla minimálně zvenku udělat za stejné peníze tak, aby dům vypadal jako předtím. Vila je stavebně poměrně jednoduchá. Je mi z toho smutno.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 16. skelet :

  jediné co zde majitel udělal „špatně“ je to, že nová okna zasadil do původních stavebních otvorů. Jinak se maximálně držel toho co tam bylo předtím. Takže pardon, ale vidím v tom jen kritiku pro kritiku.

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.