Proměny Ostravy #160

V dnešním díle bude obsah článku netradičně vyplněn videi. Videa vznikla k 100-letému výročí založení Vítkovických železáren. Můžete vidět jak provozy, tak stavby postavené z výrobky vyrobených ve Vítkovicích a mnoho dalšího.

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Tento server umí potěšit zejména v neděli. Děkuji…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 2. Rýša :

  Aleš: No nevím, jestli vždy potěší, protože právě v neděli vidíte na Proměnách Ostravy, jak jsou mnohdy proměny o dost horší, než je vidět na fotkách starých i několik desetiletí. A někdy je nevidět ani tu horší proměnu, neb po stavbách, které dělaly město městem, na současných fotkách vidíte jen parkoviště nebo neudržovaný plac s pár stromy nebo náletovými dřevinami.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 3. Rýša :

  Ale jinak velké díky mrtvy.kenny [msstavby.cz za videa. Obzvlášť to druhé mne zaujalo. Nádherné záběry filmu, jak se na tehdejší dobu stavěly dominanty Ostravy. Škoda, že OD Bachner dnešní doba přivedla do takového žalostného stavu. Kostel Bosca se jakžtakž udržuje, a to měl za minulého režimu smutnou historii. To OD Bachner byl i tehdy luxusním OD s docela dobrou nabídkou zboží. Vzpomínám, jak jsem vždy čekal ve frontě na výtah. Jako dítě, jsem se těšil a zároveň bál, že mne dav udusí…..:-)
  Ve videu jsou i další pozoruhodné stavby, které díky Vítkovicím vyrostly.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 4. Adam :

  Aneb záběry z doby, kdy lidstvo věřilo, že velké problémy je možné vyřešit pomocí vědy, technologie, a vynalézavosti. Tím že se něco vymyslí, postaví, zkonstruuje. Tohle v Atlantické civilizaci postupně vymřelo z různých lokálních i globálních důvodů. A dnes, přestože se věda a technologie za těch skoro sto let posunuly neuvěřitelnými skoky a směry, přestože nám přibyly mnohé problémy včetně jednoho globálního s gigantickými následky, škoda mluvit co si běžná populace myslí, co vůbec ví. Dominuje dezinformace a ignorace. To je ta nějvětší proměna, které si můžete v těchto záběrech všimnout.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. thvari :

  Adam: Ano, tohle byl a stále je jakýsi ideál, ale využití technologie k rozpoutání a vedení dvou světových válek také zrovna není nejlepší vizitka naší technologické společnosti. Věda a její nejrůznější odnože jsou úžasná věc, nemůžou ale suplovat ani etiku, ani zodpovědnost.

  Naší společnosti chybí obecně správný mix technického a humanitního vzdělání – technického k tomu, abychom vynikali v architektuře, moderních vědeckých oborech jako IT a nebo nanotechnologie, stavitelství, medicíně, apod. a humanitního proto, abychom si těchto vědeckých výdobytků mohli užívat ve svobodné společnosti a zároveň je nezneužívali k bojůvkám jedněch proti druhým.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Rýša :

  Adam: ….v Atlantické civilizaci postupně vymřelo…? Já si myslím, že právě moderní technologie přispěly k tomu, že vzniká mnohdy architektura na špičkové úrovni. Stačí se podívat jen trošku za hranice.
  Dominuje dezinformace…., nevím, jestli v této době dominuje, ale v které době nebyla alespoň nějaká dezinformace?
  Já to nevidím tak černě, jak se stavbami – tedy v širším pohledu, tak z dezinformacemi či ignorantstvím.
  tady se jedná o Ostravu a o tom, že mnohdy dobrá architektura byla tady zašlapána kvůli důvodům, které se daly řešit. Dnes jsou tyto stavby zašlapány a další se zašlapávají. Opravdu je na nás, na voličích, kdo kde sedí a rozhoduje o rozvoj Ostravy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Adam :

  thvari: Vyvážený mix ano, ale vaše poslední věta je klasický příklad takového toho postkomunistického protestního „návratu k hodnotám“, který zachází příliš daleko. Idealizací humanitních oborů nedojdete o nic dál, protože i jejich závěry se dají používat (a vždy se tak používaly) k ospravedlnění silně amorálních akcí a konceptů, a ty typicky předcházejí zneužití technologie. Ze znalosti humanitních věd rozhodně nevyplývá směřování ke svobodě a míru. Teologické a filozofické a sociologické argumenty jsou příčinou válek, technologie je příčinou jejich devastačního potenciálu.
  K ustálení rozumných morálních hodnot potřebujete znát budoucí důsledky činů svých a ostatních, což může poskytnout jen empirická věda, protože humantiní vědy nemají schopnost predikce (a pak se jim tedy neprávem říká vědy, ale co už). A potřebujete znát minulé chyby a úspěchy v podobných situacích, což zase umí humanitní obory.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. Crazym :

  Bože to jsou zas inťoušské kecy :-) Ale aspoň je to tu celé přínosné, i když je znám jsou ty videa pěkné a poučné a zasmát se prý prodlužuje život :DD

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  Rýša: ja jen pro poradek, ten clanek pripravil martin, ja mu pomahal vlozit video, tze ten podpis tam nebyl uplne zaslouzene..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: se budu červenat.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.