Proměny Opavy / Troppau #32

Židovská synagoga na dnešní ulici Čapkova. Vypálena, jako mnoho ostatních, v roce 1938.

Archiv: SOkA Opava
Číslo / Název arch. souboru: 1062 Sbírka dokumentačního materiálu Státního okresního archivu Opava
Číslo / Název pomůcky: 960 Sbírka dokumentačního materiálu Státního okresního archivu Opava
Inventární číslo: cz227205010//1062//1/2/1/1/4//19

1920-1930

2023

Související články

Komentáře

  • Obránce 07.07.2025  ●  23:06

    Kým vypálena? Proč to nepište? Nacistickými zrůdami provádějících zvěrstva!

    To se mi líbí 0 To se mi nelíbí 3
  • Crazym 08.07.2025  ●  06:12

    Obránce: Díky za obohacující dějepisné okénko. Tohle jsme ale opravdu nevěděli 🤦‍♂️🤪

    To se mi líbí 3 To se mi nelíbí 1
  • Ondřej Koutňák 08.07.2025  ●  07:28

    Obránce: Byli to Němci.

    To se mi líbí 1 To se mi nelíbí 7
  • Martin [msstavby.cz] 08.07.2025  ●  08:09

    Ondřej Koutňák: Byla to zfanatizovaná část obyvatelstva.

    To se mi líbí 4 To se mi nelíbí 1
  • Skeptik 08.07.2025  ●  09:01

    Na fotce současného stavu z r. 2023 je vpravo vidět kousek rabínského domu, který zůstal zachován; je ve stejném stylu jako synagoga.

    To se mi líbí 0 To se mi nelíbí 0
  • Daniel 08.07.2025  ●  10:08

    Martin [msstavby.cz]: Bože nestačím se divit před přílišnou korektnosti,ano byli to Nemci…

    To se mi líbí 2 To se mi nelíbí 5
  • Martin [msstavby.cz] 08.07.2025  ●  10:14

    Daniel: Já se nestačím divit tomu, že lidé mají stále pohled pouze ve spektru „černá nebo bílá“. Je to velmi nešťastné zjednodušování historie, která má přesah do současnosti a i budoucnosti.

    Ne. Všichni Němci neschvalovali to, co se dělo.

    To se mi líbí 10 To se mi nelíbí 2
  • Daniel 08.07.2025  ●  10:44

    Martin [msstavby.cz]: Však o tom se tady nebavíme,kdo co schvaloval,bavíme kdo to udělal,Bože…Omlouvat ztráty na životech a konfiskace a zničení majetku..neuvěřitelně . Takže za to vlastně mohli ti Žide,co synagogu postavili…

    To se mi líbí 3 To se mi nelíbí 6
  • Martin [msstavby.cz] 08.07.2025  ●  10:47

    Daniel: Příkladný argumentační faul v mnoha ohledech. Zcela to překrucuješ. A nevidím, kde v mém vyjádření je schvalování ztrát na životech, konfiskace majetku. Opět černobílý, zjednodušený, příspěvek do diskuze.

    To se mi líbí 6 To se mi nelíbí 3
  • Daniel 08.07.2025  ●  18:10

    Martin [msstavby.cz]: Jen je třeba umět správně pojmenovat..Pokud to byli občané Německé národnosti,je třeba to uvést a ano má jak píšeš má to přesah až do součastnosti.Pokud v třeba v Německu spáchá trestný čin násilného charakteru člověk Afgánského původu a není to uvedeno,je myslifikovana společnost a překrucování skutečnosti ..(bohužel toto se děje a zamlčeno dochází)…bohužel měli bychom se poučit a pojmenovat věci pravými jmény . V Polsku se teď stáli dva případy,okamžitě se věděla národnost.oproti Německu..tak by to mělo být..i v tomto případě…Že s tím někdo nesouhlasí je irelevantní…

    To se mi líbí 0 To se mi nelíbí 7
  • Tomte 09.07.2025  ●  11:19

    Příspěvek je o proměnách budov v čase, ne o historickém okénku co se dělo v roce 1938. Většina by o křišťálové noci povědomí snad mohla mít. Kdo o tom nic neví, může si to vyhledat. Nechápu o co se tady snažíte…

    To se mi líbí 4 To se mi nelíbí 1

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Web používá Akismet ke snížení množství spamu. Zjistěte, jak jsou zpracovávány údaje z komentářů.