Proměny, Kuhländchen #40

Pohled na dnes již nefunkční nádraží Nový Jičín Horní nádraží.

2017

Související články


Komentáře

 1. Robur :

  Zajímavé je, že se nazývalo Nordbahnof byť stálo na jih od původního, které bylo postaveno v roce 1880 a směřovalo do Suchdolu. To starší směřující na sever bylo na staré pohlednici nazváno jako Lokalbahnof (Localbahnhof).
  http://www.fotohistorie.cz/FullFoto.aspx?photoID=9636

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Robur: Ještě jsem k tomu našel tohle.

  „Málokdo ví, že kdysi existovaly plány na propojení obou železnic, horního i dolního nádraží. Přímé spojce už ale tehdy bránila hustá zástavba mezi nimi. Určité pokusy proběhly na počátku 20. století, kdy tehdejší vedení města nechalo vypracovat plán propojení obou železničních koridorů podél dnešní ulice Bohuslava Martinů.

  “Měl vzniknout dokonce i tunel pod Skalkami a nový úsek železnice se měl na trať směrem na Hostašovice napojovat u Bludovic. Hlavní nádraží Nového Jičína mělo vzniknout u ulice Bohuslava Martinů. Bohužel přišla 1. světová válka a plány byly uschovány do archivu. Podrobně byly zdokumentovány v novojičínském tisku z počátku 20. století, který si lidé v archivu mohou prohlédnout. Jsou tam otištěny i plány a dokonce i finanční náklady, které s podivem nebyly až tak velké. Byly srovnatelné s budováním jednoho paláce v Praze, současné Strakovy akademi,e sídla vlády,” pousmál se Radek Polách.

  Nádraží bylo v provozu do roku 2009, kdy město a okolí zasáhly obrovské povodně a železniční trať silně poškodily. Nový život ji před pěti lety vdechla cyklostezka Koleje. “
  https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000017575/horni-nadrazi-stoji-130-let-a-ceka-na-svou-druhou-sanci

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Robur :

  Martin [msstavby.cz]: Vzorem bylo také tzv. opavské řešení, kdy také existovaly 2 samostatná nádraží na samostatných tratích (Opava – Východ, dříve Sever a Opava – Západ, dříve Centrální nádraží). Nádraží a tratě byly propojeny dodatečně.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. S200 :

  Robur: Nordbahnof byl stejný případ jako v Opavě – nerozhodovala světová strana, ale název společnosti, která trať postavila, tj. k.k. privilegierte Kaiser Ferdinands-Nordbahn

  Thumb up 7 Thumb down 0
 5. Jiri :

  Nádraží mívalo ještě jednokolejné depo pro parní provoz. Dlouho podlehalo devastaci, až jej srovnali. Původní foto jsem nikdy neviděl, existuje?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.