Proměny, Kuhländchen #29

Zámek v Odrách, který v roce 1964 vyhořel a v následujících letech byl odstřelen.

Na jaře roku 1945 byl zámek poškozen při bojích o město, ale již koncem roku 1950 byl opraven a využit pro správní a kulturní potřeby. V opravené budově byly umístěny kanceláře, hudební škola, městský archiv, knihovna a loutková scéna. Počátek konce zámku nastal, když 17. ledna 1964 vyhořel. Přesto, že zámecká stavba byla poškozena, nejednalo se o škody nenapravitelné a zpočátku se počítalo s její obnovou. Avšak nakonec dne 7. července 1966 došlo rozhodnutí tehdejšího MěNV Odry přes odbor památkářů a kulturní veřejnosti k demolici zámku odstřelem. Poslední zbytky zámku (sklepy) byly odstraňovány ještě po roce 1970. Na místě zámku byl po té postaven obchodní dům ODRA s masivní betonovou konstrukcí, který byl otevřen roku 1978.

Další informace k zámku například ZDE.

Historické snímky:

Letecká pohled na oderský zámek:

Na místě zbořeného zámku bylo postavené brutalistní obchodní centrum Odra:

zdroj foto: FB Zámek Odry
zdroj text: wikipedia.org

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.