Proměny, Kuhländchen #20

Letecký snímek historického centra města Nový Jičín z roku 1927 uveřejněný v „Prager Presse“.

Zdroj: Digitální zemský archív v Opavě
Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Nový Jičín
Číslo NAD: 866
Signatura: NJ/603
Datum vzniku: 1927
Autor: neznámý

Dnešní podoba centra města:

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Na snímku je pro zajímavost vidět, že ubyla 1/3 nebo spíše 1/2 městské zeleně, zejména v horní části snímku. Holt daň za rozvoj. Ale je to ukázka, jak si každá další generace spíše vezme, tam kousek, tam kousek. A každá nová generace si zvykne na nový stav a další kousek vezme. Na toto bychom si měli dávat pozor

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. Jann :

  Mx: Tohle je spíše výjimka, taky proto, že Nový Jičín před sto lety jako provinční město měl „za hradbami“ v podstatě už vesnici. Ve skutečnosti velká česká města nikdy nebyla tak zelená jako nyní. Je to hezky patrné např. když sledujete staré snímky Ostravy a pro kontrast si vylezete podívat na Ostravu ze shora třeba na haldu Ema.
  Jestli někde nyní přicházíme o zeleň, tak je to paradoxně na horách, kde jsme desítky let neuměli vytvářet nic jiného než holoseče a monokulturní výsadbu a teď za to pykáme. A po hříchu se tak děje i nadále, zejména co se holosečné těžby týče.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. O. :

  Jann: Hory jsou taky zalesneny tak moc, jak nikdy v minulosti nebyly.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. Pavel :

  Jičín bez kruháčů, taková romantika!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Mx :

  Co je málo a co dost zeleně, je pro každého zcela jiné. Konkrétně na tomto snímku při při podobné hustotě zástavby výrazně zeleně ubylo v horní části města. Ale souhlasím, že nelze zobecňovat. Ale ani tak, že zeleně všude ve velkých městech přibylo. Na to nemáme dost podkladů a ani dost do minulosti mnoho staletí dozadu. Možná totiž vyrostly stromy, ale u rozlohy ploch zeleně to už tak být nemusí. Nové moc nevznikají (nebo ano?) a sem tam se někde ukousne kousek z nějaké stávající.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Jann :

  Mx: Zaměňujete extravilán obce za intravilán. V intravilánu (zastavená část obce) velkých měst nikdy nebylo tolik zeleně, jako dnes. Kde je trochu volné zelené plochy, sadí se strom, stavebník při kácení jednoho stromu z důvodu výstavby sadí zpravidla min. dva jinde, jinak by vůbec nezačal stavět. Tím jak se město rozrůstá do šířky, což je přirozený jev urbanizace, tak zabírá další extravilán (nezastavěná část obce), kde se může vyskytovat větší míra zeleně v kompaktní formě. Stejný jev nastal i v Novém Jičíně. Stromy ze zahrad přemigrovaly do ulic, což můžete vidět i na těch snímcích výše v jeho zmiňované horní části – ulice Msgr. Šrámka, Žižkova, Bezručova…

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.