Proměny, Kuhländchen #122

Studie přestavby centra Nového Jičína t roku 1983.

Kdyby nepřišla sametová revoluce, Nový Jičín by velmi pravděpodobně vypadal zcela jinak než nyní. V archivu se příliš plánů nezachovalo, například chybí vítězná studie bratislavských architektů z roku 1988. Ale stačí třeba pohled do vizí ostravského studia z roku 1983, a je zřejmé, proč se mnoho domů, například na Hoblíkově ulici, bezostyšně nechávalo zchátrat. Většina domů z ulic Bezručova, Hoblíkova, Žižkova, Msgr. Šrámka (tehdy Marxova) a Novosady, by šla k zemi a místo nich by se postavilo panelové sídliště.


Prakticky měly zůstat jen budovy staré a nové Komenského školy, jeden výstavní dům na Msgr. Šrámka, a nic víc. K zemi měly jít například objekty, kde nyní sídlí úřad práce, nebo restaurace U Rytíře. Stejně tak se počítalo s demolicí druhé strany dnešní Dolní brány, kde měl vyrůst polyfunkční dům, a domů v sousedství továrny Dotex (tehdy Strojtex). Mnoho z tehdejší studie se stihlo postavit, a to například stomatologická poliklinika nebo průtah městem.

Plány hodně ovlivnila skutečnost, že ještě v devadesátých letech se měla zprovoznit jaderná elektrárna v nedalekých Blahutovicích. Samozřejmostí bylo zahájení těžby uhlí v už vytvořeném dobývacím prostoru Dolu Frenštát. A kvůli příchodu budovatelů atomové elektrárny a horníků se počítalo s rychlým zvýšením počtu obyvatel až na hranici 45 tisíc (v současnosti 26 tisíc). I proto se začalo stavět sídliště v Loučce, ale zůstala jen jedna strana, v plánech bylo i panelové zaplnění prostoru mezi Bochetou a Loučkou.

Velká část historického jádra zůstala naštěstí zachována

Související články


Komentáře

 1. Jiri :

  Jsem rád za to staré co zbylo, ale někdy si říkám jestli to někde neměli dokončit, člověk by alespoň neviděl ty torza ulic v (ne)návaznosti na paneláky a tak nějak by se smířil s novým. A ten případ Tabačky je tedy paradoxní, že šla z zemi-no comment.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Luděk Podola :

  Děkuji za zveřejnění pěkných snímků. Zbyly jen vzpomínky.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 3. Mates :

  Jeden věc nechápu, proč furt píšete Kuhländchen? To mi nejde do hlavy.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Mates: Protože tento seriál mapuje historickou oblast Kravařska / Kuhländchen. Český název se lehce splete s okolím Kravař ve Slezsku. Zároveň historická oblast neodpovídá současné hranici bývalého okresu Nový Jičín.

  Thumb up 5 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.