Přívozský kostel má zpět svůj původní lesk

Druhý srpnový týden v loňském roce začala v Ostravě-Přívoze rekonstrukce architektonické dominanty, kostela Neposkvrněného početí Panny Marie na náměstí Svatopluka Čecha, kterou na konci devatenáctého století navrhl věhlasný architekt Camillo Sitte. V těchto dnech, rok poté, opravy kostela vrcholí a na konci týdne by měla být oficiálně ukončeny.“Generální opravou prošly fasády, včetně narušených kamenných prvků, okna, dveře a všechny součásti vnějšího pláště kostela. Tuto neděli od 10.30 se koná slavnostní bohoslužba za obnovu kostela. V tento den kostel zároveň slaví sto jedenácté výročí svého posvěcení,“ řekl projektový manažer Miroslav Přikryl.

Peníze na obnovu svatostánku se podařilo získat z operačního programu přeshraniční spolupráce Česka a Polska. „Jedná se o partnerský projekt s farností Svaté Trojice a Panny Marie Czenstochovské v obci Mochów, kde rovněž byla předmětem projektu obnova fasád kostela. Tato farnost je stejně jako farnost Ostrava-Přívoz spravována řádem Paulínů. Na základě vzájemné spolupráce těchto dvou farností bylo možné připravit a podat projekt s názvem Rozvoj partnerství a příhraničních vazeb při obnově kulturního dědictví ve správě Paulínů,“ poodhalil Přikryl.

Celkové náklady na opravu kostela přesáhly sedmnáct milionů korun. Největší částku – dvanáct a půl milionu – pokryje dotace Evropské unie, menším obnosem pak přispěje ministerstvo pro místní rozvoj, město Ostrava a také farnost z nejrůznějších sbírek a darů. „Celá částka musela  být nejprve zaplacena z půjčky, protože o proplacení dotace z EU a ministerstva pro místní rozvoj se může žádat až po dokončení a proplacení vzniklých nákladů,“ vysvětlil Přikryl.Mimo stavebních prací byla součástí projektu také výroba dvojjazyčných česko-polských propagačních materiálů a také zprovoznění turistického informačního zařízení – dotykové obrazovky – které budou sloužit k propagaci a podporovat rozvoj zájmu o obnovované památky na obou stranách hranice. „V průběhu realizace projektu došlo také k rozvoji vzájemných kontaktů obou farností. Úspěšně se rozvíjejí tábory mládeže z farnosti Přívoz ve farnosti Mochów a také přijíždějí farníci obou farností na poutní slavnosti kostelů zasvěcených Panně Marii,“ doplnil manažer projektu.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.