Přemalování panelového domu Ostrava

Věc na poměry severní Moravy zatím málo viděna. Zateplený panelový dům s fasádou tří výrazných barev v nesmyslné kombinaci se přemalovává do barev v šedém odstínu se srozumitelnějším vzorem.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Původní stav lze ještě vidět na některých stranách upravovaného domu. Tmavě šedou barvou jsou zvýrazněny boční rizality a chodbová sekce domu. Objekt se nachází na křižovatce ulic Horní a Plzeňská v Ostravě-Zábřehu. Fotografie dorazily do redakce minulý týden. Celkové přemalování je již dokončeno.

Související články


Komentáře

 1. Alex :

  Super,tak kdyby byly sjednocené všechny fasády panelových domů, vypadá to dobře, oproti běžným cirkusovým barvám.

  Thumb up 26 Thumb down 1
 2. Michal :

  A šedá už teda není fujky nebo na Novinářské je nějaká jiná šedá?

  Thumb up 8 Thumb down 5
 3. Pepa :

  Tak divoké barvy nemusím, u historických dům se mi šedá líbí, ale že bych jásal, že budou výhledově všechny paneláky takto šedé a tudíž jednotné, to rozhodně ne. Paneláky byly všechny stejně šedé v době jejich výstavby, šedá byla světlejší, ale víceméně stejná. Jen si přestavte všechny paneláky takto stejně šedé, nemyslím, že by to bylo lepší.

  Thumb up 19 Thumb down 0
 4. O. :

  Z extremu do extremu. Ten cirkus byl hrozny, ale nerad bych, aby zase bylo vsecko sede jak za socializmu. Copak se neda pracovat s barvami a s vkusem?

  Thumb up 19 Thumb down 4
 5. David :

  haha pry ze se zrealizoval srozumitelny vzhled… tam nebylo vytvoreno absolutne nic, jeden barak horsi jak druhy, dum max navazuje na stavajici sedy asfalt v okoli ale vracet se do ponureho komunismu? Seda moderni je ale takovy priklad je v dnesni dobe odstrasujici.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 6. MareK :

  Jeden se prostě nezavděčí =D

  Nový stav působí přívětivěji než „meruňkový mor“, ale pro vyšší architektonickou hodnotu je nezbytná koncepce větších celků/bloků a ne jen jednotlivých domů. A tohle může prosadit pouze město.

  Thumb up 20 Thumb down 0
 7. balde :

  bez koncepce mesta to nepujde, Ostrava by mela zpracovat nejakou regulaci barev pro jednotlive obvody.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 8. Pavel :

  Technická otázka: Čemu se u tohoto domu říká rizalit? Znám rizality u starých domů (třeba na Grossmannově vile), ale tady se nic tomu nepodobá. Myslí se tím snad ten lem okolo vstupních dveří?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Daniell :

  Poradny graffiti…nebo aspoň mural

  Thumb up 2 Thumb down 2
 10. MarianL :

  @Pavel: Rizalit tento dům nemá. Panelák s rizalitem najdeme třeba na ul. Dukelská 6 v Hlučíně. U tohoto přebarveného domu byly jako rizality označeny předsazená čela štítových stěn. Stejně tak se nepoužívá pojem schodišťová sekce, ale schodišťový sloupec. Sekce je celý ten dům, takto u solitéra to není moc důležité, ale když má blok více sekcí (třeba hokejky v Hrabůvce), tak se sekcí rozumí jeden vchod.

  Šedou chválím, zde se to naštěstí obešlo bez oživení s pomocí křiklavé červené, což je dnes tolik v módě (nedávno zateplený věžák na Zábřeh-Vodárně). Největší slabinou dnes řešeného domu ale zůstává to, že už mu asi nikdy nebudou vrácena pásová okna. Takto je to už na vždy jen krabice s okny.

  Thumb up 18 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  MarianL: Děkuji za korekci!
  Vycházel jsem z několika článků a publikací a dávalo mi to smysl, když se jedná o předstupující konstrukcí na celou výšku objektu…

  V popisu prvků a konstrukční detailů konkrétních soustav se tak moc nevyznám. Moc vítám ten podrobný popis.

  Hádám, že jménem a iniciály z nicku se dostaneme k panelaky.info? :)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 12. MarianL :

  Martin: u toho rizalitu je ještě potřeba, aby byl alespoň na délku jedné okenní osy (u paneláků by se dalo říct na délku alespoň jednoho modulu).

  Ať to ještě doplním, je to typ G-OS,původně byly mezi okny meziokenní izolační vložky (MIV) se skleněným vnějším povrchem, který splýval s okny, tomu pomohlo i to, že MIV byly ve stejné hloubce jako okna. Okna na chodbě byla mnohem větší, cca na délku toho dnešního tmavě šedého pruhu. Takže i když teď má dům lepší barevnost, pořád nedosáhne zpět na svou původní eleganci z 60. let.

  A ano, jsem to já ten Marian od paneláků :D

  Thumb up 14 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  MarianL: Ahoj a těší mě :D
  Díky za další info k panelovému domu. S těmi meziokenními izolačními vložkami naprosto souhlasím. Jak jsi psal, teď to jsou jen krabice s okny.

  PS Super projekt s panelaky.info !

  Thumb up 6 Thumb down 0
 14. T88 :

  Nedá se nato dívat…

  Thumb up 1 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.