Původní dominantou tohoto prostoru byla Slovenská strela, která zde stála od roku 1997 až do roku 2018, kdy byla odvezena na komplexní renovaci. Po ní nalezla nový domov v proskleném depozitáři poblíž Muzea nákladních automobilů Tatra. Přemístění Strely a revitalizace navazující centrální zóny vyvolaly potřebu roztříštěný prostor upravit, modernizovat a sjednotit do jednoho funkčního celku, který vytvoří reprezentativní vstup nejen do muzea, ale také do samotného centra města.
S dotační podporou Moravskoslezského kraje byla v roce 2020 zpracována architektonická studie brněnského studia M2AU, která byla představena veřejnosti, na ni navázal projekt. Ten počítá s komplexní proměnou schodiště, realizací zpevněných a propustných ploch i rozsáhlými sadovými úpravami. Stávající stromy budou ošetřeny, přibydou stromořadí, alej a travnaté plochy. Třešinkou na dortu bude instalace atypického mobiliáře v podobě pěti otáčecích prvků, které budou sloužit k posezení a dohromady vytvoří ikonické logo Tatry.
Celkové náklady projektu přesahují 33 milionů korun. V roce 2024 se však městu podařilo získat více než 14milionovou dotaci na realizaci z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci investiční priority Zelená infrastruktura obcí a ochrana obyvatelstva. Dalších 13,4 milionu korun poskytne na realizaci Moravskoslezský kraj, pod jehož příspěvkovou organizaci kopřivnické muzeum spadá. Díky tomu bude činit podíl města zhruba 6,5 milionu korun.


pramen: Tisková zpráva / koprivnice.cz







Komentáře