Pozorovací terasa, Slezská univerzita

Fyzikální ústav v Opavě zprovoznil terasu pro pozorování oblohy astronomickým dalekohledem.

Vznikla na střeše budovy na Bezručově náměstí a sloužit bude veřejnosti pro pozorování noční oblohy a pro studenty univerzity. Poprvé se veřejnosti otevřela na Noc vědců v pátek 6. října.

zdroj: Česká televize

• žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

1. Graylag :

Tomuhle moc nerozumím. Původně jsem si myslel, že jde jen o zpřístupnění nějaké prastaré kupole, jako je třeba v Ostravě na Českobratrské – ale ne, tohle je podle všeho jen před pár lety vybudovaná kupole ke které nově doplnili terasu. Proboha proč – vždyť je to ve středu města, kde vzhledem ke světelnému smogu nebude vidět vůbec nic. Na pozorování slunce, měsíce a pár nejjasnějších planet možná dobré, ale tím to končí.
    Nepřijde mi to jako zrovna účelné vynaložení prostředků.

2. ovisna :

Graylag: A proč by se nemohly topit v takových projektech veřejné peníze? Vždyť je to u nás úplně běžné :D

3. Vladimír :

Asi tam studuji i astrofyziku a to se pak hodi cokoli byt mozna i mene ucinneho. Kdysi davno studovali urcite s horsimi pomuckami. vl Vzdyt maji i vnitřní kopuli se simulacemi.

4. Graylag :

Vladimír:
    To je ale právě to. Mají tam vybavení v hodnotě pár milionů a podle webu jim to i dělá fakt pěkné obrázky, ale kdyby totéž postavili do maličkého domečku jen pár kilometrů za město, tak by s jen mírně vyššími náklady dostali výrazně lepší výsledky. Pozorování mají stejně podle všeho z větší části automatizované, takže by to ani nemuselo být v snadně dostupném místě se sítěmi. Vsadil bych se, že by takovou pozorovatelnu už dnes šlo provozovat i jako čistě ostrovní provoz.
    Navíc dnes jsou ještě okolní ulice osvětlené výbojkami, s čímž se ještě nějak dá žít. Ale až za pár let město s velkou slávou začne měnit lampy za LED (a otázka není jestli, ale kdy), tak budou s pozorováním úplně v háji.

Rozumím tomu, že si studenti astrofyziky potřebují někdy během studia na dalekohled sáhnout, ale to se dá vyřešit i terénní exkurzí párkrát za semestr.