Polyfunkční centrum Havířka

Autor studie: PELČÁK A PARTNER ARCHITEKTI

ova

Návrh si klade za cíl dotvořit střed města založeného v 50. letech 20. století. Aby se potenciál centra nerozmělnil a vznikly prostory skutečně živé, užívá návrh osvědčené městské typologie: náměstí, třídu lemovanou bodovými objekty, pěší promenádou, point de vue, galerii – pasáž, nárožní dominanty atd. Hledá také doslovení urbanistických stop a motivů, které fragmenty okolní zástavby nabízejí. V neposlední řadě i svojí vlastní hmotou chce vytvořit těžiště vhodné pro jádro města a kumulací vertikál pak jeho jasný motiv.

Základní třípodlažní, tedy přibližně 15 m vysoká hmota galerie na své severozápadní straně uzavírá plochu v ústí ulice Dělnická, a vytváří tak centrální náměstí Havířova. Široký chodník podél severovýchodní fronty domu v prodloužení Národní třídy potom navrhovaná stavba s řadou velkých obchodních výkladců promění v městskou promenádu. Význam páteřní komunikace – Hlavní, resp. Dlouhé třídy – je zdůrazněn trojicí věžových objektů lemujících tuto uliční frontu.

Homogenitu a vystavěnost dává stavbě její plášť z lícových cihel. Vertikalita a útlost obytných věží je podporována šachovnicovým rastrem protáhlého, vertikálního formátu francouzských oken a nosných fasádních stěn, který je korunován arkádou ukončující stavbu.

Hlavním motivem obou průčelí – tedy do centrálního náměstí a do parku – je mediální fasáda, která dodá místu atraktivitu i po setmění. Aby však tento technologický a komerční prvek byl zasazen do přiměřeného architektonického rámce, tvoří první plán obou čel městská lodžie či sloupová předsíň před vstupy do galerie.

Směsí rozličných městských funkcí (obchodní galerie, kavárny, volnočasé aktivity a sport, kino, bydlení a případně kanceláře) má stavba ambici vytvořit hybridní živý mikrosvět, který dá Havířovu tolik potřebné těžiště i centrum a v něm plnokrevný městský život.zdroj: pelcak.cz
článek na denik.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Dan Mesta :

  vina regulerne, picovina na entou. Nenicte zelen betonem…

  Thumb up 4 Thumb down 4
 2. Josef :

  Takže místo trávy a stromů beton. Hlavně že si někdo nacpe kapsy. Kdyby to alespoň stavěli jako Čínskou zeď a zaměstnali na tom místní.
  Pochybuji o tom že karty ještě nejsou rozdány.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. Josef :

  A proč se to jmenuje Havířka??????????!!!!!!!!! Úlet!

  Thumb up 1 Thumb down 2
 4. goofee :

  Ale no tak Pepíku, a to chceš jako žít na stromě nebo kde? Uvědom si, co je to město, co je to architektura, společnost, lidstvo se vyvíjí. Každý samožřejmě hned bude mluvit o plných kapsách atd.. Ale proč-lidi pro lidi. A slova jako úlet si nech, když nevíš jak je použít.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. Tomas T. :

  Me by spis zajimalo jaky byl puvodni architketonicky zamer stavitelu…. ci jinak… jak to melo vypadat uplne puvodne podle urbanisticke studie… jestli ta parcela byla od prvopocatku na zastaveni…. nebo tam mela byt shromazdeni na lampionove pruvody…. nebo co.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Ten travnatý úsek ( kde je dnes park ) byl původně k zastavění.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: Tak pak bych to videl asi jako spravny krok. Nazev Haviranka mi neprijde tak zcestny…. Je to v havirove, tak proc ne. To je jako bych kritizoval nazev textilia ostavica.
  Nyni jde jen o to at se to zastavi smysluplne, a objektem ktery bude dotvaret okoli architektonicky. Ja jsem samozrejme laik, a potreboval bych to trochu objasnit, ale na prvni pohled to vypada dobre.
  Druha vec je jak jsou doreseny parkovaci stani, jak to bude provedeno, atd…. coz je z hlediska uzitecnosti klicove.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. tom :

  Bylo by to mnohem lepší místo toho parku, navíc v Havířově je tolik městských parků, že to je spíš město v parku než park ve městě

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. Vojta :

  Aha, takže další hnusná budova z betonu namísto stromu, zeleně a odpočinku. Člověk už neví co by vymyslel za hlouposti

  Thumb up 2 Thumb down 4
 10. mm :

  Mě to až tak zase špatné nepřipadá, parkování bude zřejmě někde v podzemí a je pravdou, že těch parků je v Havířově dost. Koneckonců je to centrum města a to musí s nějakou tou zástavbou asi počítat, ale nejsem z Havířova, takže toto téma raději propustím místním.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 11. Petr Dobrovský :

  Souhlasím s Josefem, proč prokrista ten příšernej název Havířka? To už by byl lepší kovkop, nebo zlatokopka?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. meereg :

  Já už to(jsem středního věku) víceméně neřeším.Ale vzhledem k tomu,že se Havířov vylidňuje a vymírá,mi výstavba dalšího nákupního(byť nazvaného galerie) a bytového komplexu v centru města,přijde zbytečná.
  Přivítal bych raději více cyklostezek a projektů na využití volného času.(Rozhodně ovšem nemyslím shopping turistiku).

  Thumb up 2 Thumb down 1
 13. Nicola :

  Havířka??? Tak to je směšné, nemyslíte? Na takovou dobu, to je strašné!

  Thumb up 0 Thumb down 2
 14. Jojef Mikra :

  Myslím, že Haviřovácí si tu stavbu jak je vidno z blogu zaslouží , nebo to nepíší Haviřováci , uvidíme .

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. Josef Mikra :

  Josef :
  Haviřováci to asi chtějí nebo snad ne ? Jak to bylo jednou za komunistu určeno k zastavění tak stavět , nebo se na to ještě zapomene .

  Thumb up 1 Thumb down 1
 16. Katka :

  Já jsem proti, vůbec se mi to nelíbí máme se kde procházet z rodinou, krásný pohled i s náměstí…………….zaplácávat to domy…………..není řešení.
  raději více cyklostezek a dráhy pro bruslaře.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 17. Tomas T. :

  Katka: Drahy pro bruslaře jsou velmi sporna vec. Ja osobne na bruslich nejezdim. Ale lide co znam, tak jezdi … jezdi radi…. a nejak draha je nemuze uspokojit. A je fakt ze uz jsem videl nekolik stretu bruslare s chodcem. Cili jak s bruslari ve meste nalozit…. to je myslim hodne ozehave tema. Pokud si dobre pamatuji, tak ostravska radnice se je snazi vytesnit z komenskeho sadu tim, ze daji vsude dlazbu a kostky. Nad spravnosti tohoto reseni ovsem trosku pochybuji…..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Anna :

  Nejlepší bude, zastavět všechny volné plochy v Havířově. Proč nechat v plánu dvouproudovou silnici, stačila by jednoproudová .Věžáků, které přibudou je málo a na zbytek parčíku by bylo třeba taky něco postavit. Místo hřiště za spořitelnou by taky mohlo stát centrum z nějaké hmoty, děti by si mohly chodit hrát tam, mohly by tam stát i nějaké věžáky a bude dotvořeno. Na co zelená města, lepší je hmota…………………….brrr, je mi z toho zima.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 19. kozlová :

  nesouhlasím, betonových ploch je už v Havířově dost . Znáte starou písničku: ..A co děti , mají si kde hrát??..- Kolik a komu zaplatila radnice jen za tento projekt o který nikdo nestojí. Když to ale skončí jenom nesmyslně pokresleným papírem tak veškeré náklady oželím. Zatím se dá v našem městě zeleně trochu dýchat nenechme si to vzít. Asi by to chtělo podpisovou nebo razantnější občanslkou akci. Hana

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. Zdenka :

  To Anna: Přesně tak. Každý trávník v Havířově se zastavuje. Pryč se zelení. Kdo toto vymýšlí je opravdu na pěst.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 21. zchzch :

  Naprostý nesmysl !!

  Thumb up 1 Thumb down 1
 22. Milan :

  Je dost prázdných bytů,obchodů a kanceláři,tak jich postavte ještě více.Údržba a chod těchto mega nesmyslných budov vyjde určitě levněji než údržba krásných trávníků a rozkvetlých stromů…Dík Milan

  Thumb up 1 Thumb down 1
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Zdenka: To zní jak kdyby Havířov zasáhl stavební boom…. ?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. acdlcia :

  Já myslím že je to konečně smysluplný projekt na ZÁSTAVBU PROLUKY NA DLOUHÉ TŘÍDĚ. Zbytečně jsou tam tři volné plochy hned vedle sebe. Parková plocha je hned mezi Dlouhou třídou a Národní třídou, a další mezi Fibichovou a Beethovenovou. A rozhodně bych se nechtěl s rodinou procházet kolem hlavního tahu, to by se mohlo lehce stát že bych se brzo procházel bez rodiny. Taková hlava lousknutá pod kolem auta není zrovna moje vysněná představa pěkného odpoledne.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. Ilona :

  V době vylidňování Havířova (na druhou stranu přistěhování obyvatel do volných prostor RPG), zdražování atd. mi přijde takováto stavba zbytečná. Těch volných nebytových prostor (většinou RPG) – hrůza! Radši by město mělo stavět nové a nové domovy pro seniory (ti, kteří už nemají na slušné živobytí) nebo LDN. Práce tady není skoro žádná, mladí se stěhují za prací, tak to asi bude pro další vlnu přistěhovalců (odkudkoliv). V případě stavby, doufám, že budou mít obyvatelé sníženo nájemné z důvodu hluku, prachu atd. Hlavně bych chtěla vidět, kolik lidí zajímá galerie uprostřed města. Hrůza!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Ilona: Opět upozorňuji, že investorem není město a jedná se o studii !

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. acdlcia :

  martin [msstavby.cz]: Sice je to jen studie, ale je dost dobrá a v dnešní době kdy se staví samé obchodní centra má dokonce i velkou naději na realizaci. A je skvělé že to právě není jenom sprosté obchodní centrum, ale architektonicky navazuje na celkový styl okolní zástavby. Tuhle stavbu bych si dokázal představit třeba i v Ostravě Porubě jako pkračování Hlavní třídy směrem k ulici Alžírská.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Andrea :

  Přesně jak někteří tvrdí je to hnus!!! pocházím z Opavy a Havířov je pro mě děs… žádné cyklostezky nic pro bruslaře jen směšná dráha na nábřeží na které si opět někdo nabral kapsy jak to u vedení města Havířov chodí…Navíc mám byt na dlouhé třídě přímo naproti toho parku kde jsou krásné vzrostlé stromy a nemíním se místo na ně, koukat do betonu! a vnákupním centru stejně budou ťamani. :/

  Thumb up 1 Thumb down 1
 29. Helča Ševčíková :

  Stavba je to pěkná, ale do tohoto místa se nehodí. A název pro ni jakbysmet- příííííšerný-ještě tam chybí Stará… :-O
  Z pohledu od Elánu připomíná arabskou stavbu, takže spíše Hasanka.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 30. Fecoš :

  Proč to nepojmenovat Rathovina? Asi se někdo potřebu zabalit do peněz protože něco tak hnusného může vymyslet jen blb

  Thumb up 0 Thumb down 1
 31. Já se na to vys…. :

  POZOR !!! Právě oním nezvykle velkým prostorem v samém centru města, trávou a stromy porostlým, je Havířov jedinečný a nezaměnitelný vůči ostatním městům nejen v ČR. Když alespoň já stojím uprostřed tohoto volného prostoru, cítím se strašlivě dobře. Masy budov jsou vzdáleny, člověku se jakoby lépe dýchá. Troufám si říci, že i tento prostor mě stále ještě v Havířově drží, coby jeho občana. Jestli tam vyroste ta betonová příšernost, z Havířova odejdu. To bude pro mě ta příslovečná poslední kapka.

  Kompetentní lidé na radnici, probůh zadržte s tou zástavbou a nechejte Havířovu a jeho lidem úžasný volný prostor!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  je jen upozornim, ze stejne jako u Elanu, kdyz tady vystavujeme obrazky nejake studie, neznamena to automaticky, ze se bude realizovat (dokonce to neznamena ani to, ze je to planovano do budoucna). tuhle chybejici informaci musite (alespon prozatim) ziskat jinde, tady totiz opravdu neni. z tohoto duvodu bych poprosil nepanikarit a nelamentovat smerem radnice – toto je mozna dobry signal do budoucna, ale zatim se jeste nic neodsouhlasilo (nebo o tom nevime, ale z tohoto clanku to urcite nevyplyva).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Jiří :

  Na začátek bych chtěl být slušný, ale i trochu skeptik,jelikož architektura v Havířově mi není lhostejná a toto téma mi není cizí.Údaje a názvosloví,které zde byly uvedeny na pravou míru s těmi souhlasím. Na úvod chci říci,že zde bydlím 50let a Ti co odešli z města z různých důvodu litují.Čeho? Že u nich v Praze,Děčíně,Liberci,Pardubicích nebo v Českých Budějovicích nemají ,to co mi tady v Havířově. To je zeleň v centru města. Další dotaz je:“Kde mají dostupnost dvou přehrad do 20´ a do 40´jsou na horách? A jsem hrdý na to, že mohu říci, je to Havířov. A když přejdu k samotné studii, musím položit otázku samotným architektům. Ptali jste se architekta,který projektoval věžák naproti Labužníku kolik měl mít výtahů? Nebo jak vypadal původní projekt horního gymnázia na ulici Studentská? Můžete namítat,ale tenkrát to byl také nedostatek peněz,který způsobil to co dnes vidíme stát. Můžete mi namítnout, je jiná doba. Souhlasím. Tak páni architekti a co říkáte zástavbě na Karolíně v Ostravě? Těšil jsem se na to,že Ostrava bude mít konečně něco výjimečného. A ten kdo první okrouhal byla naše známá paní architektka Eva Jiřičná. Máte ještě pocit,že ten kdo tady diktuje, jak bude polyfunkční centrum Havířka vypadat jsou architekti? Běžte se podívat, jak je opraven obchodní dům Elán, který z venku vypadá pěkně. Studie je velmi pěkná, ale místo, kde by měla stát, jako havířovák nesouhlasím. Poznámka:bydlím na ulici,kde je frekvence aut i autobusů a stačilo v minulosti vykácet lípy a o hluk a prach není v bytě nouze. A to samé hrozí i zde na náměstí. Dát si kávu u hlavní silnice(2 m),to jsem viděl ve starém městě Znojmo. Narážka na domy s pečovatelskou službou byla trefa do černého.Padesátnici by si tuto žádost už měli podat,aby to do 70let stihli s umístěním. Mám Českou republiku sjetou křížem krážem a mohu porovnávat.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 34. ŠB :

  Bydlím v Havířově od roku 1965 a přistěhoval jsem se z Poděbrad, takže dávám za pravdu tomu, co je napsáno v příspěvku „Ja se na to vys…“.
  Poděbradům také závidí, že si tam dovolili vpodstatě uprostřed města nechat park. Tady by se spíš měly dostat pod zem silnice, které přes náměstí vedou a tam k nim umístit parkoviště a další obchody a služby. Tím by se celá plocha zklidnila, zvětšila a nic by nevadilo bezpečnému pohybu po celé ploše.
  22.05.2012

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. Pavel :

  Ahoj, bydlím v Havířově a představa, že příjdu o klidovou zónu, kde si můžu v klidu sednout se ženou a kočárkem na lavičku (i těch je tam minimum :-)), se zmrzlinou v ruce a kochat se zelení a zpěvem ptactva a nemusím rychle utíkat někam dál a bát se, že mi se mi roztopí zmrzlina než dojdu jinde a najdu volnou lavičku, je docela špatná. Je zajímavé, že Havířov asi nějak nemá generel na parkovací místa a bude chtít stavět toto monstrum s podzemními garážemi, které se v šest odpoledne zavřou a lidé stejně budou parkovat na trávě stejně, jako je tomu již dnes. Přinese to do centra jen pocit stísněnosti, zvýšený hluk, prach a komplikovanější průchod pro chodce. O řidíčích se nezmiňuji záměrně, ti si sedí v autě jako v křesle svého obýváku hezky pohodlně a nadávají na lidi v okolí stejně jako na televizní noviny, to se nezmění.
  Je to nesmysl stavět něco někde, kde není kulturní život jiný, než hospodský. Vánoční trhy jako příklad. Po šesté večer tam prakticky nenatrefíte na svařák či medovinu, ale je otevřeno v tip hospodě, kde je jak jinak plno :-).
  Nákupních objektů je v Havířovském okolí dost a jsou v dosahu do dvaceti minut pro pěší (lidl u bazénu) nebo deseti minut autobusem. A nic jiného tam stejně nebude, názorný příklad je Karolina, kde nic jiného než obchody zatím není a dlouho ještě nebude :-). Bytů je v Havířově dost, viz. nabídka realitních kanceláří. Kdo chce něco lepšího, stejně by nechtěl bydlet u nejrušnějších dvou křižovatek, kde jezdí hodně aut, sanitek a v noci se tam promenádují opilci se zvýšenou akustikou. No, jestli se to tam postaví, tak Havířov opustím, stejně jako Ostravu. Lidi už skoro neví, jak vypadá tráva a stromy, znají to jen z televize a internetu, tak to vlastně asi ani nepotřebujou. Ušetříme za sekačky na trávu a borce, jenž hrabou na podzim listí. Jen mne tak napadá, nevděčímě zelené barvě chlorofylu za relaxaci a čištěni ovzduší?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Tomáš Waller :

  Uvědomte si ovšem, že v době Arceloru Mittal jsou stromy důležitější než beton. Pravděpodobně se někdo zbláznil a sedí na magistrátu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 37. Tomáš Waller :

  A navíc by z D47 mohli odebrat tu roztažnou strusku a dát ji do základů těchto baráků, aby to bylo vše zajímavější a krásnější a křehčí.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 38. Sanju :

  Dlouho jsem ze zdržoval komentářů, protože nejsem z Havířova a chápu, že lidé s vlastní „městskou“ zkušeností můžou mít jiný názor. Ale uvědomte si prosím, že město, to je především navazující zástavba. Tam, kde zástavba není rovnoměrná, město přestává fungovat (viz například nejrůznější proluky v Ostravě nebo území bývalých průmyslových areálů mezi městskými částmi). Lidé se na takových místech necítí dobře a nevyhledávají je. Podle mapy plánovaná budova přirozeně navazuje na současnou uliční síť, klidová zóna se zelení je hned o kousek dál, vymezená ulicemi Národní třída, Dlouhá třída a E.F. Buriana. Není to tedy tak, že by stavba zlikvidovala veškerou zeleň v širokém okolí, stejně tak ji investor nechce nacpat někam, kam přirozeně nepatří.

  Pavla bych chtěl opravit v tom, že na území Nové Karoliny něco jiného než obchodní centrum je (bytové domy) a i brzo bude (Trojhalí a připojené náměstí, administrativní budova).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 39. Tomáš Waller :

  Tak, první část zeleně na náměstí se zlikvidovala při zaslepení 4. příjezdové cesty do křižovatky a jejím vybetonování. Je tam nyní „krásné“ kyvadlo, které se nekýve, proudí ze země čůrek vody, který se rozlévá, anžto odtok stojí za starou bačkoru, je ze dvou stran stíněn sloupy, na kterých kyvadlo stojí.
  Druhá část zeleně by se zlikvidovala tímto.
  Kam by se dál pokračovalo? Třeba by někdo našel nějakou jinou zeleň a tu by prohlásil za tu hlavní a jedinou.
  Ostatně, město by spíše mělo vysazovat stromy a rozumím lidem, kterým se ona plocha líbí, jak nyní je.
  Další téma by byly mizející fontány a bazénky. Místo nichž se vytvářejí nové, u nkterých se napíše, kdo je nechal postavit.
  Ale kdo nechal zahrnout ty staré, to už nikde uvedeno není.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. mm :

  Pavel: Pavle nejsem z Havířova, ale docela rád si tam zajedu, chtěl bych Vám jenom říci stejně jako Sanju, přestože tady nebydlíme, že to všechno zbytečně vidíte černě. 1) si nejdříve ověřte jak vypadá situace v Ostravě na Karolíně, protože už dávno tam nestojí jen obchodní galerie, ale naopak celé místo postupně ožívá, 2) je třeba si uvědomit, že žijete ve městě a ne někde na vesnici a každé město a Havířov není výjimkou musí žít, stavět, modernizovat se, jinak ho začnou lidé opuštět. Dovedu si představit to místo jako park, ale stejně tak dobře ho vidím i se zástavbou. Krom toho Havířov je zelený dost a tato stavba mu rozhodně neublíží. Myslím si, že i těch laviček tam budete mít dostatek. A pokud se míníte s každou stavbou někde stěhovat, tak Vám moc nezávidím. A na závěr jen chci říci, že pokud se Vám zdá Havířov večer liduprázdný, tak věřte, že to není jen záležitost tohoto města či kraje, ale že na tento problém narazíte i jinde v ČR.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Jak vidíš, někteří zas nepochopili a zase vlna populismu….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: ja doufam, ze pochopili, ale stejne jim to neda. jinak je to priprozene, populismus vznika jinde.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 43. Jiřina K :

  V Havířově žijí 52 let přistěhovala jsem se z Ostravy tak pamatují Karolinu a tramvaje přes Sýkorův most a Havířov plný bláta. Bydlím stále ve středu města a ta zeleň mi pak bude chybět asi jsem patriot. Někdy změny nedopadají dobře třeba ty v roce 1989. pravda je, že se město vylid-ňuje mladí odcházejí staří dožívají a muslimové a jiné menšiny přibývají. Je pravda že lidé v mém věku postrádají levnější bydlení jde to ale radnice nemá zájem. Museli by se v zastupitelstvu vyměnit někteří náměstci co tam sedí už několik volebních období a poslanci z Havířova těm je to šumafuk jen jsou jak pijavice na státním rozpočtu v parlamentu viz nějaký bývalý levicový poslanec Sýkora. Tak by se měli víc ozývat mladí já už dožijí.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 44. Lenorra :

  Havířka??? Není lepší název Fuckířka??? Je to děs, je to běs… a tak třeba už nebude Havířov v květech… což není až tak na škodu :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 45. Jaruna z Ha :

  Ráda bych no comment,ale nedá se.Kdo přišel s tímto obludným návrhem ? Proč nediskutujete s občany města a roz hodujete o něčem tak důležitém jako je tvář města Sami.A ten název!! to už raději ta Fuckyřka.Už tak se nám lidé z celé republiky smějí, že je to město buranů ! .A teď jste tomu dali korunu. Zdař bůh Vaše Havířka

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. Sanju :

  Seznam 90 největších klišé souvisejících s architekturou. http://ag-ent.blogspot.com/2011/05/seznam-klise.html?m=1 (zejména odkazuji na bod č. 1 – „Když má někdo jiný názor než já, je to mylný názor.“ a bod č. 9 – „Strom je vždy dobrý, dům je vždy špatný.“)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. Tomas T. :

  Lenorra: Fuckyřka ??? nejak mi unika ta pointa toho vyrazu …. to ma byt nejaka narazka na Julia Fucika?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Jan P :

  Ať dají více návrhů ze kterých se pak vybere, myslím si, že by tam šlo vymyslet i něco lepšího, pokud tam už nutně něco musí být…jinak já jsem pro zeleň, v Havířově se takové centrum neuživí. Myslí,m že tu taková kupní síla není jako třeba v Ostravě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. Kateřina :

  Vážení přátelé – odpůrci,
  i já se budu snažit být velmi slušná.Nic méně se dokola budu ptát:
  1) Koho a za kolik, napadlo z města zeleně a květů dělat betonový ráj (tím se nechci dotknout architekta), mezi dva velké domy,postavíme třetí? Proč neničit travnaté plochy a stromy,které tady sázeli naši prarodiče a mají význam.
  2) Jak se na tento návrh,nápad,postavit v cca 80 tisícovém městě,kde stárne obyvatelstvo a mladí utíkají,postavit opět další obchodní centrum?Máme tady Kauflandy,Globus,Tesca,a celou nákupní zónu u trati,které dnes celkem zejí prázdnotou,nevyjímaje Elán,Permon…
  3) Někdo bude namítat,že se tímto vytvoří nová pracovní místa? Ne,nikoliv,protože tam,kde není kupní síla,se nenakupuje a obchody neprosperují a co se potom stane? Co zůstane z Havířky?????
  Bydlím v Havířově od narození a dokonce stále v jednom bytě,ale mnoho lidí,protože jejich rodiče,jako moji, tady zakládali rodiny,dnes je mi 47 let,moji přátelé,kteří tady za mnou jezdí z celé republiky,nám závidí právě naše centrum města,tento obrovský park,všichni říkají,jak by bylo fajn,kdyby místo těch obchodů a nesmyslů co mívají v jejich městech,měli něco takového.Nedokáži si představit a v pravdě,ani nechci,že někdo opravdu dovolí vystavět takový kolos a v centru města. Dalo by se napsat spoustu důvodu,proč nestavět,ale obávám se,že je rozhodnuto a myslím si to, podle toho,jak unikají informace z radnice.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 50. Tomas T. :

  Kateřina: Takže se to bude stavět? Máte nějaké bližšší info čí kuloární informace? Zatím to bylo pouze prezentováno jako návrh architektonického studia a nikoli jako záměr města něco stavět.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 51. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: NEBUDE….
  Už čekám, kdy se o tom bude psát v deníku, jak o Elanu …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: no pockej, vime ze nebude? ja nevim ani jedno, ty vis, ze ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 53. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Třeba proto, že se tak vyjádřilo i vedení města. http://goo.gl/wlsoO
  Doporučil bych, aby si to přečetl každý, než začne psát komentář k tomuto projektu !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 54. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: no dobre, ale tam pisou „Vedení města o konkrétní zástavbě prostranství zatím neuvažuje. Podle primátora Zdeňka Osmanczyka by si však zasloužilo dostavět.“ a to se bavime o dubnu lonskeho roku, takze bych byl mozna opatrny s tim „nebude“ (vicmin uplne stejne jako s tim „bude“)..

  proste tady nikdo v clanku nepise, jestli bude nebo ne (stejne jako v zadnem jinem clanku, ktery jsem videl a neni jedna pani povidala).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 55. P.V. Lučina-přátelé přírody Havířova :

  Už v roce 1996 se na radnici zrodil podobný nápad, zastavět náměstí polyfunkčním domem a kostelem. Tehdy, stejně jako v tomto případě šlo víc o pomník těch, co tehdy radnici vedli. (připomínám, že to byl pan Pohl, který svým odchodem vykonal více, než celým svým působením) Ptám se, proč musíme mít v radě a zastupitelstvu lidi, kteří jsou asi dobrými doktory, inženýry a učiteli, ale to, že politika je veřejná služba, ve které neprosazuji zájmy své, ale vycházím z přání všech, nechápou. O takové věci by mělo být místní referendum, protože veřejné prostranství je místem setkávání všech a veřím, že stejně jako tehdy se našlo těch přibližně 8 tis. podpisů, co jsme získali, lhostejné by to nebylo lidem ani dnes. Kdyby všichni ti pánové na radnici nebyli svázani stereootypy myšlení, jak je vychovali za komunismu, asi by vypadalo jinak veřejné rozhodování než tak, že ve foyeru magistrátu vystaví model a každému je dovoleno se velkoryse vyjádřit. Jak to celé divadlo může dopadnout je předem jasné, protože z architektonického hlediska nelze stavbě mnoho vytknout, je určitě lepší než krabice na Karolině a chci věřit, že to uvedené studio dělalo podle svých nejlepších schopností. Na otázku líbí – nelíbí tak většina řekne ano a výsledek se pak otiskne kde jinde než v radničních listech. Toto je možná vize veřejneho spolurozhodování v představách našich radních. Každému, kdo by měl chuť a vůli petici za referendum uskutečnit ochotně poradím a pomohu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 56. neptunka :

  Lidi, vzpamatujte se ! Přestaňme strkat hlavy do písku a postavme se proti tomu, jinak nám tady vyroste další „Fukušima“!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 57. Michael :

  Nemám nic proti modernizaci města i když to dopadne stejně jak v revíru Dr. Ratha. Předražená stavba…dál už všichni víme. Ale co má znamenat název Havířka? Který ruďoch to zase vymyslel?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 58. LP :

  Všichni jste tak strašně chytří… Uděláme z Havířova socialistický skanzen… Necháme město zestárnou a nedáme prostor rozvoji… Se nedivte že se mladí stěhují pryč když je Havířov mrtvé město… Samé byty, špatně dostupné, nevyhovující vlakové nádraží, žádné kancelářské prostory… To město prostě nemůže nadchnout mladé PERSPEKTIVNÍ lidi… toto by mohlo přinést zaměstnání nejen pro lidi v obchodech, ale třeba po drobných úpravách projektu i v kancelářských prostorech… Havířov prostě nemůže nikoho zaujmout… Půjdu tam bydlet, OK a co dál? kde budu pracovat? V Ově… Kde budu nakupovat? Pochopte že lidi chtějí i něco jiného než výprodejové obchody typu Okey, Kaufland, Tesco… Takže zase skončím v Ově… Zábava? Najdu v Havířově aspoň pět kvalitních restaurací? Nebo kvalitní kavárny? Pokud se do města nebude investovat i v těchto věcech, bude z toho skvělý domov důchodců… Asi největší na světě… Nebo by to taky mohlo dopadnout jako Detroit…
  Havířov potřebuje přesunout vlakové nádraží blíže centru a postavit kancelářské a obchodní zóny, pokud se chce někam posunout a v tomto by mu mělo vyjít město vstříc… a není takový problém dát do podmínek vybudování parku nebo kultivaci zelených ploch o určitém rozsahu pod pokutou, za kterou by bylo město schopné tyto plochy eventuálně postavit samo i s velkou rezervou… Chce to myslet trošičku dopředu…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 59. acdlcia :

  LP: Tomu říkám slovo do pranice. Konečně někdo s racionálním pohledem na věc. Každý tady píše že je Havířov mrtvý a když příde projekt, který může něco změnit tak jsou všichni proti tomu. Ukažte mi někdo kde je v Havířově hudební klub s kapacitou 150 nebo 300 lidí kde se dá pozvat dobrá rocková nebo punková kapela (třeba Plexis, Degradace…) a jít se večer pobavit. Jeden z nejznámejších rockových klubů Zlínský Masters of rock cafe je součástí obchodního centra Čepkov. Být proti je totiž nejjednodušší vyjádření vlastního názoru. Když nechci být za blbce, který vlastní názor nemá a nechci nic řešit tak prostě budu proti a hotovo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 60. act :

  Je to hnus uprostřed města,na co si to tady hrajete,zůstante normální havířovaky jinak ven,z těma nesmysly,je tady málo prázdných budov,ať je radší opraví a zbytečné ještě zbourají,za chvílu tu stejně nikdo nebude chtít bydlet,pokud to tu budou plánovat neschopní projektanti a investoři – viz Houpací hodiny ( kyvadlo) ,ostuda 1.třidy, nevím kdo na tak blbé napady chodí,děs. Nic užitečného pro lidi z Havířova a z venku vůbec ne,jsou to hloupě investované peníze, je třeba myslet na lidi a ne na zbohatlíky,kteří nás pořád okrádají a vymýšlejí jen hovadiny,je třeba vylepšit a zbezpečnit silnice ,cyklostezky, vlakové a autobus.nádraží nové, nemocnici ohodně vylepšit,slevnit bydlení, odpady atd.a ne dělat nesmysly, dívejme se první pod nohy na čem stojíme až pak nahoru,momentálně stojíme v hnoju,ahoj, pěkný den

  Thumb up 0 Thumb down 0
 61. mm :

  LP: Jak vidíte, tak se najdou další, co nic nechápou a melou si své. Naprosto s Váma souhlasím a už jsem to tu i vyjádřil. Zřejmě je zbytečné se dál k projektu vyjadřovat. Až se to postaví, tak budou všichni sticha a budou tam rádi chodit.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 62. moldříková L. :

  Tak to je fakt vrchol hnusu Zlatí komunisti. Ti asplň nechali pracovat odborníky. Který pražák nám to tady vymyslel a postaví a namastí si kapsu na /blbečcích/ ze severní Moravy.Už teď se prostoru před Labužníkem většina vyhýbá. V létě šílené vedro v zimě náledí. Prostě zkurvené na entou.l.m.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 63. Tomas T. :

  Nevim proc rikate prazaci, kdyz to je atelier z Brna. Prosim nebudte tak lini a krom fotek si prectete i to malo textu.

  Za dalsi motat zde ceny odpadu a bydleni dohromady s architekturou to je uplne mimo misu. Odpady jdou nahoru protoze par jedincu bokuje stavbu spalovny. A je to tak ve vice krajich, kde porostou ceny za odpady behem pristich let nekolikanasobne.
  A bydleni… to je uplne out….. to ze dnes ty byty jsou RPG je levarna, kazdpadne je to soukroma firma a nemuzete rikat soukrome firme co ma za kolik nabizet. Takze je otazka jestli ta radnice je vubec schopna neco delat. Rict co je blbe je jednoduche, ale co s tim delat uz radeji nikdo nerekne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 64. LP :

  act: Když to shrnu: žijeme v době tržní ekonomiky a vše co zmiňujete ovlivňuje trh, tedy občané… Je potřeba se postavit nohama na zem a chtít na co máme právo… Nemůžete nikomu nařídit ať jde bydlet do starého domu, nebo že ho má opravit (pokud se nejedná o památku nebo pokud není jiný specifický důvod..) Z toho vyplývá, že pokud budou chtít lidé v Havířově nové bydlení (klidně levnější, dražší, menší, větší), musí projevit svůj zájem, iniciativu… Proč se třeba nájemníci RPG nedomluví a nepostaví si vlastní bytové domy? Založí družstvo a vezmou si úvěr… Jenomže tady si každý zvykl, že když něco chce, tak přece ostatní to musí automaticky vědět a automaticky udělat… Zklamu Vás, tak to nechodí… Co se týče vlaků, existuje projekt na modernizaci vlakového nádraží, bohužel místní jsou proti… A k tomu kyvadlu, tady se dá souhlasit. Na druhou stranu, projekt byl určitě zveřejněný dříve, určitě se tím zabývala městská rada. Tehdy se mělo nadávat, ne dnes…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 65. LP :

  moldříková L.: nebude v tom případě lepší, když se prostor před Labužníkem smysluplně využije a tím se vyřeší Váš problém?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 66. Talaga :

  Je to studie=Dotaz pro občany co tomu říkají (líbí-nelíbí)? Nebrat za skutečný stav !! Řeči kolik a komu radnice zaplatila za projekt připomíná:podle sebe soudím tebe! Nacpe si kapsy – čím ? Budou si vozit maltu a cihly z cizí stavby (placené soukromníkem) na svoje stavby domů ? Plno pisatelu jsou asi architekti (betón-zeleň) ? Pán (Fecoš) když někdo navrhne co se Vám nelíbí nemůžete ho nazvat blbem ! On by mohl kontrovat:když se to někomu nelíbí je de…em ! Slušnost! U Bílého domu (Redon) měla stát radnice. Přestavbou ubytovny (Korčagin) za primátora Pohla-ušetřeno místo i peníze (za nové)!! Pod náměstím mělo stát divadlo (proto restaurace Divadélka)-není.Je zde hřiště pro děti!! Trávníky udržuje na své náklady Radnice! Domy ten pro koho se postaví (majitel)! A to zda-li ?? I stromy mají svojí životnost – ovlivněnou výfukovými plyny a spadem !? Kyvadlo + sousoší u Italky vybrali z několika návrhů občané hlasováním (přímá demokracije-nikdo je neobešel) ! Pán P.V.Lučina..: prim.Pohl vykonal dost kladného pro město a co Vy? A na co jste sebrali 8.000 podpisů? Levnější bydlení-město požaduje za nájem 50,07 kč/m2 !! To je široko daleko dlouhodobě nejlevnější v okolí !! Postaveny za tu dobu pro senióry 2.domy na (Ha-7) a 1.dům (na Ha-Zadky) státem !! Tak-že se starají !! Střed města je geometricky u Skleníků-dnes GLOBUS !! Kde mají chodit na procházku z Havířova-Šumbarku (starý+Zadky) a Dolní a Prostřední Suché ?? Paní Andrea z Opavy : Opava má taky problémy co se Slezankou a náměstím ve středu města a co s prostorem obchod.domem BREDA (také žádné idily) ??? NOVÁ STUDIE = Navrhuji POSTAVIT : pod městem Tunel od rondelu až za Bludovický kopec (směr Těrlicko) a středem pod ulicemi Hlavní+Dlouhá METRO !! Co Vy občané na to říkáte (ale slušně d:-D) ) ?? Za chyby v psaní se omlouvám .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 67. LP :

  Talaga: o tom tunelu jšem taky uvažoval. To je dobrý! Jinak souhlasím!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 68. jana brhlova :

  No to snad nemyslíte vážně ani jako studii. Podobnost s těžními věžemi je obludná. Místo takového monstra raději uvažujte o odklonění dopravy z centra přez Nábřeží a Stromovku, uzavření náměstí jako pěší zóny a dobudování klidové části, která začíná před kyvadlem směrem ke kinu Centrum. Nestálo by to tolik a bylo by to pro obyvatele lepší než dýchat ten smog v centru města. Pěkná parková úprava, vodotrysky ( ale ne ty socialistické, co jsou před Magistrátem a Radostí. Pokud už chcete obchodní galerii, spusťte ji pod úroveň terénu a nahoře nechte zeleň a chodníky pro pěší. Něco takového jsem viděla někde v zahraničí, ale nemohu si vzpomenout, kde. Pak by se to mohlo jmenovat třeba Šachta nebo Jáma, my si to stejně pojmenujeme po svém………….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 69. Mirka Č. :

  Vykopejme už ty pitomce, kteří jsou schopni za skvělou úplatu a možná ještě více prodat i kousek zeleně před svými okny. Copak něco takového potřebujeme a na tak malé ploše? Potřebujeme zeleň, klidnou procházkovou pohodu i městem, což se podařilo od Bílého domu až po Labužník vytvořit,
  Že by už opravdu měla vrchnost místo mozku bankovky?
  Pokud takto zaplácnou pěkný střed našeho města betonem a kovy, zbude už jen zbytek Havířova zavést hlušinou, ALE napřed tam nacpěme i autory tohoto „díla“.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 70. Lada Vojtková :

  Ten návrh je hrozný, a rozhodně ho nevytvořil někdo, kdo tady bude chtít bydlet. Veškerá pohoda tohoto města by šla do háje.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 71. Katka Š. :

  Já jsem za sebe i za svou rodinu taky zásadně proti, Havířov má obchodů a obchodních zón při své velikosti a počtu obyvatel už víc než dost, sami obchodníci je nestačí zaplnit a pak se nám do centra tlačí „obchody“ Vietnamců. Takže vůbec neřeším název.. nesouhlasím s tou stavbou jako takovou. A taky hlasuji raději pro více cyklostezek, drah pro bruslaře a více dětských hřišť. Takto použité peníze dávají smysl.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 72. Martin :

  Jsem absolutně proti. Další promrhané a rozkradené peníze!! Vyřešte dopravu v centru města, kde se blázní prohánějí 100km rychlostí!!Bylo by fajn , aby zastupitelé města začali poslouchat své voliče a přestali přemýšlet , jak si pro sebe urvat co nejvíce peněz, tím , že město ještě vice zadluží.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 73. acdlcia :

  Katka Š: Cyklostezku nebo dětské hřiště by dneska stavěl jenom blázen. Co by z toho měl? Tyhle investice nemají žádnou finanční návratnost, to by musely být zpoplatněné a nevím jestli budete ochotná platit za vstup na dětské hřiště nebo za to že se projedete po cyklostezce. Nejlepší investice je obchodní centrum, následuje kancelářská budova a bytový dům. Snad ještě placené parkoviště by se mohlo vyplatit. Nepočítejte s tím že tam někdo bude stavět něco jiného, leda by to byl opravdu blázen.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 74. Martin [msstavby.cz] :

  Ano, většina lidí si zde plete, že obchodní domy, kanceláře apod. financuje privátní investor ne město. V mizivých případech staví město byty ( startovací, malometrážní , nikoliv rezidence ).
  Takže fráze ať město místo obchodních ploch staví cyklostezky apod. jsou nesmysly.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 75. Jiřina K. :

  Osud Havířova mi není lhostejný protože tady dožijí, budou podzimní volby řekněme ne?? těm co sedí dlouho v zastupitelstvech na místní i krajské úrovní hlavně někteří levicoví zastupitelé mají přirostlé židle k něčemu podotýkám jsem levicová volička, ale někteří se chovají jako pravičáci prostě malá domů. Kdo je přisátý na městských bytech Havířova kritizuje se to, ale nic se neděje. Pronajímají se městské byty za úplatu ale odpovědným to je jedno mám s tím zkušeností. Stížnost na zastupitelstvu města se zahraje do autu s tím je třeba udělat taky pořádek. A ten Pohl způsobil problémy nájemníku RPG no boží mlýny melou. Třeba petici k té Havířce klidně podepíšu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 76. Džejnina :

  Jsme město stromů a zeleně? Proč tedy zaplácat jednu z klidnějších zón barákama? Pokud se Havířov zdá někomu nemoderní, tak ať se odstěhuje! Stejně všichni jezdí na nákupy i za kulturou do Ostravy. Co takhle udělat více hracích míst pro děti, když už se neví, co s penězi… Do centra města se neustále cpou peníze, některé chodníky jsou už i 2krát dělané a my mimo centrum (Terasa, Permon, Savela, Merkur,…) chodíme stále po chodnících s dírami nebo asfaltované (to je bomba, když je 30 stupňů – hezky si ničíme botky…). Proč se dělají Havířovské slavnosti? Proč se „obnovila“ tradice Havířova v květech, která je tak z 20% než kdysi? Proč tady byla floristická soutěž za několik mega? Halóóóóóó! Jestli chcete utrácet peníze, udělejte něco užitečnějšího! Např. se po incidentu na Šumbarku mají zabezpečovat školy, ale peníze těm školám nikdo nedá… Nebyla by to vhodnější investice než zaplácat centrum baráky? A taky si myslím, že i Lenin byl lepší než kyvadlo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 77. Tomas T. :

  Džejnina: No tak charitu dela dneska jenom cirkev. Takze pokud chcete po soukromem investorovi aby investoval do skol, tak bych rekl ze by jste mu na oplatku musel neco nabidnout…. coz nevim co by to melo byt. Navic nez vycitat investorovi ze ma penize a nikomu je jen tak nechce dat, tak bych nadaval na provozovatele a zrizovatele skoly, ktery se nestara o svuj majetek tak jak by mel.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 78. JAN 111 :

  Lidi jak já jsem rád , že jsem se zrovna přestěhoval z Havířova do Petřvaldu !!! 14 let jsme chtěli na ulici Mládí na Šumbarku aby město na naši ulici změnilo podélné stání na šikmé – to aby se tam vešlo více parkujících aut . 14 let je asi málo a tak se na mini parkovišti a cestě stojí jak se dá dodnes !! Pro lidí potřebných věcí se dělá minimum !! Zato velkých a megastaveb začíná vyrůstat po celé republice stále víc – a to bez toho jestli to občané potřebují nebo s tím souhlasí !! Mi osobně se tento projekt vůbec nelíbí a ve městě dožívajících důchodců a lidí prchajících z nedostatků peněz z bytu RPG je tato výstavba – PRO KOHO ??? Vzpomente si při přištích volbách na ty které jste si zvolili a kteří dnes proti vaší vůli prosazují podobné — Nepotřebné projekty !! Po Sametové revoluci se poukazovalo — na různé megastavby ve všech socialistických státech !!! A ejhle — situace se opakuje v době krize kdy vláda seškrtá úplně všechno — jsou na podobné projekty peníze vždy a developérům se nabídnou i ty nejlukrativnější pozemky v dané oblasti !!Nééé Nééé Nééé !!!!!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 79. Tomas T. :

  JAN 111: Volate po obcanske spolecnosti ktera ale tady vubec neni. Takze si nemyslim ze mate nejake vydhlidky na uspech. Lide ve volbach voli bez ohledu na to jaci lide v nich jsou. Viz nase vlada. Dve nejsilnejsi strany CSSD a ODS jsou prolezle korupci. A jak to dopadne? stejne to jedna z techto stran vyhraje. Co potom ocekavate?? zazraky?? Jedina moznost jak neco zmenit je sam se aktivne zapojit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 80. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomas T.: nemyslim si, ze korupce je o stranach. je to o lidech a nejen v politice. nekdo chce delat, nekdo chce delat jen za uplatu a nekdo chce delat jen za uplatu a nejlepe s bonusem bokem. k tomu ale neinklinujou stanovy zadne strany, takze zalezi o dustojnosti kazdeho jedince, jaky postoj k tomu zaujme.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 81. LP :

  Jak už jsem tu jednou zmiňoval, udělejte z toho socialistický skanzen, u vjezdů do města postavte brány a parkoviště a budou všichni spokojeni:-D Vždyť za těch komančů se měli všichni tak skvěle! S prominutím běžte s politikou někam… Tenhle web jde díky tomu do kytek… Tady se bavíme o stavbách a ne o korupci a pokud někdo nechápe principy trhu a soukromého podnikání, tak ať radši mlčí a neztrapňuje se tu! S takovou se investoři na celý Havířov vykašlou a bude z toho město pro sociálně nepřizpůsobivé a důchodce, kteří tam budou ze setrvačnosti…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 82. Petr :

  martin [msstavby.cz]:

  prosím, jaký je zdroj této informace? :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 83. Martina :

  Naprosto zbytečná stavba. Havířov se vylidňuje. Není žádné jiné město v republice,kde je víc jak 50 % nájemních bytů. Lidé chtějí bydlet ve svém. At´město prodá byty,pak tu lidé zůstanou. Do nájmu se přestěhují i jinde,tam kde je práce. Havířka je předražený projekt. Havířov potřebuje řešit situaci s RPG byty a prodat obecní,jinak mladí utečou pryč a ne stavět zbytečnosti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 84. Martin [msstavby.cz] :

  Martina: Kruté jak můžete vědět cenu, když píšete předražená Havířka, když je to jen studie, kde cena určitě není stanovena :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 85. Tomas T. :

  Martina: To je furt dokola…. porad RPG a RPG. Jednou pro vzdy se smirte, ze to je zazdena zalezitost. U soudu se to bude tahat jeste 15 let…. a rozsudku se snad dockame az bakala umre. A do te doby se nic nezmeni. Takze kdo chce bydlet ve svem, tak at se prestehuje do sveho. A ne tady jen furt lamentovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 86. Denisa M :

  Havířov v květech NA BETONU?? – smutná představa –

  Thumb up 0 Thumb down 0
 87. Pavel Urban :

  To vypadá hezky. Konečně to asi dělal architekt… Inu uvidíme, zda to obyvatele toho našeho Havířověčku, krásného, střediskového vydýchají – zas budou asi zájit zeleň, která jim je jinak velmi lhostejná jak je vidět na zdevastovaných plochách jen o kousek dál od projektovaného záměru – viz Husova, Edisonova … Neudržovaný park Centrum, kde usychají keře …

  Thumb up 1 Thumb down 2
 88. Peterka :

  Škoda, že se to nikdy nepostaví

  Thumb up 3 Thumb down 1
 89. Marta Foldynová :

  Doufám, že zůstalo pouze u návrhu – takový paskvil v centru Havířova bych nevydýchala. Stačilo mi úplně, když chtěli pokácet alej metasekvojí u kina Centrum. Naštěstí k tomu taky nedošlo…

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.