Pavilon chirurgických oborů Frýdek-Místek

Nový pavilon chirurgických oborů by do roku 2015 měl vyrůst v areálu nemocnice ve Frýdku-Místku, která je krajským zdravotnickým zařízením. Většinu nákladů na stavbu za zhruba 526 milionů korun uhradí dotace z Evropské unie, která pokryje 85 procent, řekl dnes ČTK Michal Sobek, mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která přerozděluje evropské peníze.

Do pětipatrového pavilonu se přestěhují a budou nově vybavena tři oddělení, a to chirurgicko-traumatologické, ortopedické a urologické. Pavilon vznikne jako náhrada za starý objekt a oddělení jsou už nyní provizorně umístěna v jiných objektech nemocnice.

Konstrukce budovy je navrhována jako železobetonový monolitický skelet, ztužený monolitickými jádry schodišť a zavětrovacími stěnami.

V 1. NP podlaží je řešena hala nemocnice, vstup do ambulancí chirurgie, ortopedie, urologie a ARO,
dále je z haly veden vstup do urgentního příjmu. Tento provoz je dělen na část chirurgického a interního pacienta. Z jedné strany je řešen vstup „lehkých“ pacientů, z druhé (venkovní strany) – přístup „těžkých“ pacientů. Provoz urgentního příjmu je vyhrazeným výtahem provázán s lůžkovou částí JIP a operačními sály.

2.NP obsahuje multioborovou lůžkovou jednotku intenzivní péče o kapacitě 11 lůžek (z toho 4 lůžka v boxech) včetně příslušného zázemí.

Jako samostatné pracoviště jsou řešeny endoskopické sály s kapacitou 3 sálů včetně zázemí.

Ve 3.NP jsou umístěny 4 operační sály v jednom bloku a 1 endoskopický sál, společné zázemí v podobě šaten, dospávacího pokoje, ve 4.NP je umístěno chirurgické oddělení o kapacitě 56 lůžek. Navrženo do 2 oddělení, která jsou propojitelná a kontrolovatelná ze 2 stanovišť sester. Též 5.NP je určeno lůžkovým jednotkám. Je zde umístěno lůžkové oddělení urologie s kapacitou 19 lůžek a ortopedie s kapacitou 21 lůžek. Nosná kapacita řešena ve 3 lůžkových pokojích s hyg. zázemím a 2 pokoje na URL řešeny jako 2lůžkové s hygienickým zázemím.

Na východním křídle bude umístěn heliport.

Autor projektu: arch. Jaromír Homolka
Zdroj:  stavbaweb.cz / penta.ji.cz

Související články


1 komentář

  1. acdlcia :

    Tohle je moc povedená stavba, jenom nevím jestli ten heliport projde i do realizace. Vypadá to že točité schodiště je velmi oblíbený prvek tohoto architektonického studia.

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.