Participativní bydlení – workshopy

Jak řešit nedostupné bydlení? Výzkumníci zkoumají možnosti a limity rozvoje participativního bydlení také v Opavě. Zapojte se účastí na workshopech nebo on-line dotazníkovém šetření!

Bydlení je stále nedostupnější. Dá se s tím něco dělat? Chcete se na řešení podílet? Zapojte se do výzkumu o možnostech a limitech participativního bydlení, který v Opavě a dalších městech ČR realizují Masarykova univerzita, České vysoké učení technické, Sociologický ústav AV ČR, Arnika – Centrum pro podporu občanů a Technická univerzita v Liberci. 

Města, v nichž probíhá výzkum, mají ambici řešit krizi bydlení a chtějí znát potřeby a zájmy svých obyvatel. Potřebují ale vědět, zda je o participativní bydlení zájem a jak by si potenciální obyvatelé takové bydlení představovali. 

Co to je participativní bydlení? 

Podob participativního bydlení je celá řada. V zahraničí existují formy jako jsou baugruppe, cohousingy, družstva, spolky, sítě nájemníků a další. Hlavní princip je ale vždy stejný – společná aktivita a dohoda skupiny lidí na zajištění bydlení, ať už za účasti obce či bez ní. Jedná se o spolupráci například na přípravě projektu, získání úvěru a koupi či stavbě nemovitosti, ale také následné správě. Projekty participativního bydlení jsou známé i svým důrazem na sdílení některých prostor a vybavení, což nejen snižuje náklady, ale také zvyšuje kvalitu života a environmentální udržitelnost bydlení. Důležité je, že o tom, co a jak se bude sdílet by měli rozhodovat budoucí obyvatelé, kteří bydlení dávají dohromady. 

Zapojte se do výzkumu i Vy! Váš názor nás zajímá. 

Co sdílet a jak konkrétně spolupracovat je nutné nejprve zjistit od potenciálních zájemců. Jste jedním/jednou z nich? Zapojte se do workshopů a dotazníkového šetření a pomozte na tyto otázky odpovědět. Vaše účast ve výzkumu pomůže řešit krizi dostupnosti bydlení v partnerských městech projektu včetně Opavy. Výsledky se promítnou také do tvorby manuálu pro obyvatele a metodiky pro další česká města. Vy sami se v rámci výzkumu dozvíte o různých formách a příkladech participativního bydlení.

Jak výzkum proběhne?

Vyplňte prosím krátký kontaktní formulář, zde.  Výzkumníci se vám podle projeveného zájmu ozvou s nabídkou účasti na workshopech a online dotazníkovém šetření. Už teď si ale poznamenejte termíny workshopů v Opavě: 19. 9., 3. 10.  a 17. 10. vždy v pondělí od 16:30 do 19:30 v Kulturním domě Na Rybníčku. 

Můžete se také podívat na videozáznam  příspěvků z konference o participativním bydlení s příklady projektů z BerlínaVídně, nebo o české iniciativě Sdílených domů a připravovaném spolkovém bydlení v Praze

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Sepot Bucharu :

  Pro kohokoli s dojmem, ze by neco podobneho mohlo v nasich koncinach fungovat, mam tri pismena: SVJ

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Hans :

  Sepot Bucharu: Asi nechápu. Můžete to rozvést?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 3. Marian Kechlibar :

  Stavební družstva fungovala v minulosti docela dobře a v družstevních bytech doteď bydlí asi 10% obyvatelstva. Proč prostě neobnovit tenhle zaběhaný model, se kterým máme místní zkušenost?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Pavel :

  Sepot Bucharu: Článek je o získávání nového bydlení. SVJ ale vznikají v existujících domech. Vy víte o nějakém SVJ, které by pro své členy postavilo nový dům?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Jakub :

  SVJ není zrovna tou právní platformou která by se dala aplikovat, nicméně princip je stejný = skupina lidí se musí domluvit na společném záměru a společně tento záměr finacovat za případné další podpory. Jde vlastně o to spolu s budoucími členy SVJ obejít developera a realitku a tím ušetřit 20-30% nákladů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. P.S. :

  No ideální letadlo. Hned si jdu založit nějaké družstvo. Nakreslím hezké domečky s prostornými byty. Vymyslím krásnou nízkou cenu. A pak jen počkám jak se pobláznění investoři nahrnou! Radši si připlatím za ověřeného developera který umí vykoupit pozemky, zasíťovat, zajistit vše co ke stavbě patří od výkresové dokumentace přes obíhání po úřadech až po stavbyvedoucího! A realitky dostanou max 3-5% pokud to budou propagovat! Za reklamu se připlácí u všeho!

  Thumb up 0 Thumb down 2
 7. Hans :

  P.S.: Jsou prostě různé formy a os toho je ten dotazník. V některých městech např. město vypracuje projekty na dům a pak je předá baugruppe, která si vlastně „pouze“ objedná stavitele. Tím budou spokojení všichni (až na velké realitky). Lidé budou mít levnější bydlení a město může ovlivnit podobu zástavby tak, aby si každý nestavěl co se mu zlíbí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. tjov :

  Dnešní doba je naprosto individualistická – lidé se ani neumí domluvit v rámci SVJ ve stojícím domě na základních věcech, cca 25% to absolutně nezajímá – mnohdy ani nejsou schopni zvolit řídící členy. Pro většinu končí jeho SVJ prahem jeho dveří od bytu.

  Tak těžce pochybuji, že se najde parta pionýrů, podepíšou spolu smlouvu a půjdou si dojednat úvěr v objemu vyšších desítek miliónů, vytendrují zhotovitele, ukočírují TDS :-), termíny ani neřeším – vlhký sen. Pak se akorát zhádají tak jak na SVJ, akorát nebudou mít ani dokončený barák …

  Doba kdy se chlapi po práci sešli a stavěli svépomocí pro sebe bytový dům a zašli na pivo je dávno pryč.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. tjov :

  no a ještě viz. klasika https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1klady_ob%C4%9Btovan%C3%A9_p%C5%99%C3%ADle%C5%BEitosti – za socíku měl čas úplně jiný význam :-D , každý měl prd tak se vyplatilo místo kariérního růstu raději vlastníma rukama postavit dům …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. aldik :

  Sepot Bucharu: a taky je doporučeno zhlédnout film VLASTNÍCI (dostupný na Netflixu) :-D Nevím, jak moc se to liší od reality, ale tipnu si že asi moc ne :)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.