Ostravské zahrady – EIA

Záměr výstavby několika domů pod názvem Ostravské zahrady v Ostravě-Muglinově aktuálně prochází procesem EIA.

Autor: JA architekti s.r.o.

Cílem záměru je stavba komplexu bytových domů a komerčních prostor na pozemcích p. č. 113/2, 114/34, 114/112, 115/1, 117, 422/2 v k. ú. Muglinov s celkovou výměrou 37 533 m2 v Ostravě, městském obvodu Slezská Ostrava v části Muglinov (k. ú. Muglinov). Lokalita se nachází v prostoru bývalého tréninkového hřiště v poměrně svažitém území. Záměrem investora je vytvořit zde novou moderní čtvrť, zatraktivnit lokalitu realizací bytových domů. Na komplex objektů s byty navážou i komerční plochy typu administrativa, obchod a služby (ČPP komerce bude činit cca 2 600 m2, ČPP restaurace cca 1 000 m2 – objekt označený jako O).

Do svažitého terénu bude dle studie zasazeno několik objektů bytových domů. Ve východní a nejvýše položené části pozemků je navržen centrální objekt bytového komplexu, který je charakteristický svým kruhovým uspořádáním. Podél jižní hranice území je navržen soubor čtyř menších bytových domů, které jsou orientovány do ulice Hladnovská. V severním cípu pozemku je zasazen bytový dům, který zde vyvažuje terénní zlom v úrovni několika podlaží. Západní hranici území uzavírá objekt, který je lineární stavbou a otevírá dle návrhu výhledy k centrálnímu domu.

Navrženy jsou byty s nejrůznějšími typy dispozic. Navrženo je zde zhruba 450 bytových jednotek (byty jednopokojové s kuchyňským koutem 1KK až pětipokojové s kuchyňským koutem 5KK). Navrženo je celkem 749 parkovacích míst. Území je zcela nezastavěné, jsou zde pouze fragmenty oplocení po obvodu pozemku a pozůstatky po založení původního tréninkového hřiště. Na území se nachází oplocení (často narušené), objekt kutací jámy č. 4 a odplyňovacího vrtu Hd 38. Dále jsou zde poměrně hustě zastoupená nadzemní vedení elektrické energie.

Architektonické řešení

Koncepce bytových domů je cílena na jednoduchou, účelnou a kvalitní architekturu. Domy nabízí rozmanitost výběru bytů. Hlavní objekt je navržen s centrální kruhovou dispozicí – bude srdcem areálu. Od něj se dále odvíjí zástavba menších bytových domů. Kruh je symbolem středu, symbolem centra dění, symbolem komunity. Zde se odehrává život, setkávání lidí, aktivní dění i odpočinek. Dům označený jako objekt O má kruhovou kompozici se vzestupnou gradací hmoty. Zpracovatel architektonického řešení uvádí, že je zde dynamika, sinusoida života. Dům čerpá sluneční paprsky z východu a otevírá se západním výhledům. Je zde navržena rozmanitost slunečního komfortu, velikosti bytů a teras, výhledů a míry soukromí, tedy široké spektrum nabídky. Je zde rovněž komerce a bydlení.

Dům X je tvořen ve studii solitérními jednotkami. Je to křížová dispozice, která rotuje o 45°v každém podlaží a vytvoří šachovnicové uspořádání plných ploch a celoprosklených lodžií. Je zde apel na maximalizaci soukromí, vzhledem k blízkosti hlavní komunikace Hladnovské a také s ohledem na blízkost domů. Solitéry mají potenciál se dále rozvíjet podél jižní osy a do budoucna se tak mohou stát prvkem, který doplní urbanismus v bezprostředním okolí. Dům je navržena jako čistě bytový.

Dům Y je sestavou křížových bytů v X do jednoho monobloku. Je záměrně kompaktní, vyrovnává extrémní svažitost terénu, do kterého je zasazen. Kompaktnost je daná mírou zastavitelnosti pozemku a jeho morfologií. Bydlení je zde monofunkcí.

Dům Z je racionální stěnovou dispozicí a na hmoty objektů O, X a Y reaguje trojúhelníkovým vyosením fasád. Navazuje tak na hmotovou koncepci ostatních objektů, je však mnohem konzervativnějším co do konstrukčních principů. Trojúhelníkovou dispozicí získává soukromí na zavěšených balkónech u jednotlivých bytů. Hmota ustupuje od jihu k severu a dá vzniknout prostorným jižním terasám. Nachází se zde komerční plochy, menší byty a kanceláře po severní fasádě.

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. Vojtěch :

  A teď se běžte podívat na vizualizace, co mají na stránkách. Ale varování, může vám to zkazit ráno.

  Thumb up 6 Thumb down 10
 2. David :

  tak vizualizace… jen snaha zkoumat vůbec to o co se tato skupina talentovaných studentů pokoušela vytvořit je nad mé chápání. Z urbanistického hlediska to nemá ani patu, co se týče samotných budov dle vizualizací – to je takový studentských koncept odevzdat aspoň něco do termínu…
  Ale ty křižáky by neprošly ani v Praze, Brně natož v Ostravě :)
  Duševní zdraví všech dotyčných v lokalitě je zásadně ohroženo jen pohledem na ten koncept, to je můj osobní EIA posudek.

  Thumb up 7 Thumb down 18
 3. thvari :

  Pro rozvoj tohoto koutu Slezské ideální, pro zahuštění města přínosné, pro bydlení nedaleko centra dobré. Vzhledově se mi to taky celkem líbí, takže nemám vážnější výtky, ať už to stojí.

  Thumb up 29 Thumb down 6
 4. Mx :

  Vojtěch: na stránkách moc fotek nemají, ale moc odlišné to tam nevidím: https://www.ostravskezahrady.cz/. Pokud je ale velká obava o finální vzhled, ten je na místě, ale o nic více, než u jakékoliv ostravské kresbičky.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 5. Ivan :

  Tak nějak mám pocit, že to stejně nikdy stát nebude, alespoň né v této době…

  Thumb up 10 Thumb down 4
 6. Winter :

  Hele vzhledem k tomu, jak vzrostl sebeprezentacni cringe JA architekti, tak se v tom nějaké prachy otocet musely, a není to úplná kresba do prázdna.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 7. Nuny :

  Winter: Cringe ? Proč ?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. aldik :

  Palec nahoru že se staví, nebo chtějí stavět, ale myslím že potřebujeme spíš cenově dostupné bydlení pro každého (jasně, to má stavět hlavně stát/ města), ne byty za X mega (nnavíc teď je bude tremden spíš nájemní bydlení, ale tam to taky jde nahoru). Zase tolik milionářů a lépe vydělávajících lidí co si můžou dovolit byt za X Mega na Ostravsku nemáme. Samozřejmě, čekám palce dolů, na msstavby chodí hlavně ti bohatí :D

  Thumb up 7 Thumb down 15
 9. thvari :

  aldik: ono by to i relativně dostupné bylo, kdyby nebyly sazby na osmi procentech. Ale holt jsme chtěli klasicky po česku machrovat s korunou…

  Thumb up 8 Thumb down 6
 10. Vojtěch :

  Mx: mám na mysli hned tu první vizualizaci kde se objevují i rodinné domy

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Michal :

  Nesmyslná malůvka do šuplíku. A pobavila, hlavně ta levá část, která ignoruje výrazné převýšení na konci Otovy.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 12. Winter :

  Nuny: a na video na webovkach jste se koukal? Já jo, několikrát.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Patrik Gančarčík :

  Vážení,

  velice si ceníme vašich názorů, avšak nyní jsme pouze v architektonické studii. Velmi rádi, pokud budeme mít tu příležitost všem odpovíme na relevantní dotazy a připomínky.

  Vojtěch: Jakou vizualizaci s rodinnými domy myslíte?

  Winter: Jaké video na stránkách ostravskezahrady.cz máte na mysli?

  Ještě jednou, děkujeme za tuto diskuzi avšak pro přesnější informace prosím mne neváhejte kontaktovat jako zástupce tohoto projektu.

  Pěkný den vám všem,

  Patrik Gančarčík
  patrik.gancarcik@ostravskezahrady.cz

  Thumb up 7 Thumb down 0
 14. Dan :

  Zastavba lokality je urcite vitana. Me ale zajima, jake byly duvody umistit komercni prostory (budova O) do vnitrniho prostoru zameru. Budouci rezidenti tak nebudou mit klid z zadne strany svych objektu. Z jedne strany ulice. Z druhe strany komercni blok, kde ani moc nevidim potencial vyuziti pro obchodniky. Max prodejna rolez, zaluzii, jak to byva u jinchy komercnich prostor v podobnych projektech.

  Zkratka kdyby komercni prostory byli blize k ulici Hladnovska / Komercni, meli by rezidenti vice soukromi v prostoru za domy, ktery klidne mohl tvorit poloverejny prosotr, ne ciste verejny. Celkove mi to pripomina primorske letovisko. Coz asi byl zamer investora. Maximalizace zisku diky vyhledu.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 15. Ing. Thanh Chau :

  Oceňuji snahu developera, který se snaží přivést do Ostravy něco nového, moderního. Kombinace bytových jednotek, administrativních budov a komerčních prostor vítám.

  Projektu přeji hodně úspěchu a budu rád, když v Ostravě vznikne opět něco, co zatraktivní celou lokalitu.

  Thumb up 22 Thumb down 4
 16. Vojtěch :

  Patrik Gančarík: hned tu první. Z nějakého důvodu je viditelná pouze v desktopové verzi.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Marian Kechlibar :

  „Komenského sady (5 minut pěšky)“

  To chci vidět, těch pět minut.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 18. Mx :

  Aldik: cenově dostupné bydlení v Ostravě podle mně vždy najdeš na realitním trhu, i když třeba ne novostavbu. Jak taky udělat “levný” nový byt v novostavbě? To už většina lidí vyřeší rekonstrukcí bytu. Co ale Ostrava zoufale potřebuje, je zvednout kvalitu veřejného prostoru a mimo jiné i zatraktivnit město i pro movitější část společnosti (nyní Karolina a něco málo atraktivních novostaveb, naprosto převládá průměrná zástavba), takže takovému projektu fandím. Spíše mám obavu a finální vzhled oproti obrázkům.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 19. davidb :

  Marian Kechlibar:
  Ano, to podstřelili. Mapy.cz ukazují 13, takže se do dá v pohodě za 10.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.