Ostravské sochy #3

Umělecká výzdoba základních škol na ul. Klegova v Hrabůvce: Smysly a rozum Karla Kolumka, Strom života Václava Uruby, žardiniéry a Ryba Pavla Hanzelky.

Při stavbách škol ve 2. polovině 20. století se vždy myslelo rovněž na jejich uměleckou výzdobu, která měla odpovídat náplni objektu. Mohla zde vznikat díla ryze popisná a figurativní, představující např. školáky, učitelku, mládež apod., ale také abstraktněji pojaté symboly vzdělání, rozumu, lidského pokroku… Spíš k této druhé linii se řadí výzdoba dvou základních škol na ul. Klegova (dnes ZŠ Klegova a ZŠ MUDr. Emílie Lukášové).

Tyto dvě školy jsou postaveny na zrcadlovém principu, jehož osu tvoří objekt tělocvičny – z něho vybíhají na obě strany samostatné vchody a pavilony obou školských zařízení. Za tělocvičnou je společný dvůr. Škola byla vystavěna ve 2. polovině 60. let podle kubánského vzoru jako pavilonová s otevřenými spojovacími koridory tvořenými pouze stříškou na sloupcích. Toto řešení se však v tuhých československých zimách ukázalo jako nepraktické, a tak byly později tyto koridory vyzděny do podoby klasických vnitřních chodeb. A tak se i oba původně exteriérové reliéfy ve vstupních prostorech ocitly v interiérech vestibulů.

Karel Kolumek: Smysly a rozum, 1968

Karel Kolumek: Smysly a rozum, 1968 (foto Jakub Ivánek, 2014)

V ZŠ Klegova narazíme na keramický reliéf pražského sochaře Karla Kolumka. Bývá nazýván Smysly a rozum nebo také Vztah vědy a přírodní reality. Představuje nám ve stylizované podobě mikroskop jako zástupce vědeckého poznání a lesní roh coby reprezentanta hudby, tedy na smysly působícího umění. Škola přece vzdělává jak v oblasti přírodních věd, tak ve vědách humanitních, které reflektují člověka jako tvora kulturního a společenského. Komplementárnost obou směrů vyjádřil autor jednoduchým matematickým vyjádřením a + b, které nám říká, že si tyto oblasti nejsou protichůdné, naopak tvoří jeden celek.

Václav Uruba: Strom života, 1968

Václav Uruba: Strom života, 1968 (foto Roman Polášek, 2015)

Jiné téma zpracovává betonový reliéf v hale dnešní ZŠ MUDr. Emílie Lukášové. Jeho autorem je Václav Uruba a nese název Strom života. Tento námět se v umění 60.–80. let 20. století vyskytoval poměrně často, ovšem jeho chápání umělci se velmi lišilo. Zatímco spirituálně ladění výtvarníci jej vnímali v biblických či mytologických konotacích (zejm. strom života v ráji), častěji byl v duchu dobové ideologie představován jako strom rodiny (základní sociální jednotka) či rostoucí strom, pod nímž si hrají děti, naděje společnosti. V obou případech tedy ve významu vítězství života, růstu, obnovy. Uruba však pojal námět poněkud svébytně – dá se říci, že až ekologicky. Jeho strom života tvoří větve bez listí, které mlčenlivě pozoruje tvář člověka. Je vlastně varováním, jež v prostředí průmyslem znečištěné Ostravy rezonuje zvlášť silně.

Keramické žardiniéry Pavla Hanzelky na dvoře školy.

Některé z keramických žardiniér Pavla Hanzelky na dvoře školy (foto Roman Polášek, 2015)

Pro nádvoří školy vytvořil na konci 60. let žardiniéry zajímavých tvarů jihomoravský keramik Pavel Hanzelka. Dnes jsou tak trochu nesystematicky rozmístěny kolem běžecké dráhy, která se nedávno do školního dvora vměstnala. Hanzelka je rovněž autorem keramické ryby stojící dnes před vchodem do ZŠ Klegova. Tento důvtipný objekt však stával původně jinde – před radnicí Ostravy-Jih, odkud byl v 90. letech přenesen na současné místo. Vzhledem k tomu, že vznikl pro radnici, využívá heraldické prvky ze znaku obvodu – ryba je vypůjčena ze staré pečeti Hrabůvky, tři kužely na jejím hřbetě zase ze znaku Zábřehu. Výškovické váhy a šachové pole představující na současném znaku (platném až od roku 1994) panelákovou Dubinu už na Hanzelkově rybě samozřejmě nenajdeme. Třeba se jednou stanou námětem nějaké nové sochy v obvodu.

Pavel Hanzelka: Ryba, 1972 (?)

Pavel Hanzelka: Ryba, asi 1972 (foto Jakub Ivánek, 2014)

Znak obvodu Ostrava-Jih.

Znak obvodu Ostrava-Jih

Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.

http://ostravskesochy.cz/dilo/728-Smysly-a-rozum-Vztah-vedy-a-prirodni-reality

http://ostravskesochy.cz/dilo/730-Strom-zivota

http://ostravskesochy.cz/dilo/731-zardiniery

http://ostravskesochy.cz/dilo/732-Ryba

Související články


Komentáře

  1. jan :

    Jsou to opravdu žardiniery? Žardieniera vypadá trochu jinak, tohle jsou když už vázy. Ovšem žardiniera i váza jsou objekty na kytky a tady nevím teda zda to má nebo vůbec může mít tento účel.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  2. Jakub Ivánek :

    žardiniéra je nádoba na květiny a tomuhle účelu to mělo opravdu sloužit – na fotce jsou ty bizarnější, ale jsou tam ještě dvě více klasické

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.