Ostrava přijde o další dominantu

Ostrava přijde o dominantu v podobě plynojemu, který se nachází na ulici 1. máje. 84 m vysoký a 54 metrů široký kolos bude letos zdemolován.

Plynojem byl postaven v roce 1939 a sloužil k vyrovnávání přetlaku potrubní sítě koksárenského plynu a ke skladování přebytků plynu z koksovny, která se nacházela v prostoru vysokých pecí v Dolní Vítkovice. Plynojem pojmul až 150.000 m3 plynu.

Několik let však již neslouží účelu, pro který byl vybudován. Letos tak bude srovnán se zemí.

zdroj: zdroj: LinkedIn / ČEZ Energetické služby

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. adamous :

  3x hura, lokalitu to pozvedne a uvolni se tak zaroven i pomerne velka plocha na vybudovani neceho lepsiho.

  Thumb up 49 Thumb down 8
 2. David :

  Tihle autoři mě opravdu baví… jaká dominanta?? Vždyť to je chátrající plech uprostřed ničeho… Navíc jeden pěkný plynojem už máme v DOV, stačí.

  Thumb up 46 Thumb down 21
 3. Martin [msstavby.cz] :

  David: Objekt chátrající není, v roce 2006 proběhla oprava. Teď je jen nevyužívaný.

  A co je ta stavba jiného, než pohledová dominanta. Nebo tento kolos nejde na panoramatu vidět? Nikde v článku neuvádíme, že má stavba zůstat zachována. Čti, co je v textu opravdu napsáno.

  Thumb up 25 Thumb down 26
 4. Jann :

  Nemusí se vždy jen bourat, pohledovým dominantám lze vtisknout i nový účel, DOV není jediná realizace.
  Např. ve Vídní je ze čtyř plynojemů obytný a multifukční komplex: https://www.gasometer.at/de/
  V Duisburgu se pak ve starém plynojemu plave a potápí: https://www.landschaftspark.de/en/industrial-heritage-circuit/gasometer/

  Thumb up 16 Thumb down 1
 5. NaNo :

  Nejsem z Ostravy nechci do toho nic kecat ale možná kdyby jste tam postavily modernější panelový dům řekněme 6-7 pater tak by to nebylo špatné samozřejmě lokalita je poměrně na stavění paneláku ne úplně OK

  Thumb up 3 Thumb down 12
 6. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  ale já čtu velmi dobře ten nadpis, že se bourá dominanta města – jaká dominanta? Dominanty Ostravy jsou ať už Nová Radnice, těžní věže, Sýkorův most, katedrála, mrakodrap, Oblouk… raději to slovo smažte, ale tento plynojem opravdu žádnou dominantou Ostravy není a ani nikdy nebyl.

  Thumb up 27 Thumb down 19
 7. Martin [msstavby.cz] :

  David: Dominanta je výrazný stavba vůči svému okolí. Dominanta může být i arch. prvek na objektu a nemusíš ho vidět z dálky 50km. Není to ta stavba, která je vysoká a zároveň ve společenské oblibě. Dominantou mohou být i komíny u továrny…

  Jestli ti tohle jako výrazná stavba vůči svému okolí nepřijde, to si už musíš vyřešit sám.

  S prominutím, znění textu nebudu upravovat podle anonymů v internetové diskuzi.

  Thumb up 28 Thumb down 20
 8. Rdm :

  David: je to dominanta, ale jak píše Martin [msstavby.cz], tak to neznamená, že musí jít vždy o oblíbenou dominantu.

  Je to trochu škoda, taky bych si dokázal představit nějaké jiné využití, ale tak nelze „zachránit“ všechno…

  Thumb up 12 Thumb down 7
 9. riltr :

  adamous: a čeho lepšího? nebylo by dobré se zamyslet, jestli ta stavba nepatří k panoramu města a spíš se pokusit najít pro ní nové využití, třeba nějaké originální, které by sem přitáhlo nějaké turisty a v místních by pomohlo vytvořit/prohloubit vztah k městu, ve kterém žijí?
  David: Praha má také Hrad a cíleně proto nenechalo zlikvidovat Vyšehrad…Navíc tento plynojem je zcela jiný než ten u vysokých pecí…
  Tím, že budeme bořit vše staré zlikvidujeme i genia loci, který je v Ostravě více specifický než kdekoliv jinde u nás. Pokud najdeme nové využití bude Ostrava výjimečná, viz těžní věž u dolu Jindřich jako součást nové výstavby (byť už léta schovaná za plotem…). Stále je tady spousta krásných příkladů průmyslové architektury, které by se mohly změnit v klenoty, jen trošku chtít…viz např. Soubor budov výtopny(dříve elektrárny) Jan Šverma.

  Thumb up 16 Thumb down 1
 10. David :

  Martin [msstavby.cz]: Já nevím odkud jsi, ale pro nás Ostraváky tohle nikdy nebyla a ani není žádná dominanta ani vyhlídková věž nebo jakékoliv jiné označení. Maximálně jen výraznější kolos uprostřed Mariánských Hor, ale nic vic. To už je dominantní kde jaký panelák nad 10 pater. Vsadím se, že ne ani každý Ostravák ví, že tohle někde stálo upřímně natož tvořilo tu vaši vymýšlenou dominantu, ale nadpis naprosto zavádějící kde kdo nad tím musí uvažovat jestli to myslíte vážně. Označení si klidně nechte když vám dělá radost a poznámka k anonymu – vzdyt registrace s osobními údaji na vaši stránce ani není možná, tak buďte rádi, že alespoň my anonymové zde chodíme a debatujeme vy dominante.

  Thumb up 28 Thumb down 28
 11. Jarmil Buqa :

  David:

  Dominanta = výrazná stavba.

  Plynojem jak kráva tohle kritérium splňuje. Dal není co řešit.

  Thumb up 16 Thumb down 7
 12. David.Witosz :

  Evraz jsem měřil, zbourali ho. Plynojem u ocelárny jsem měřil, zbourali ho.
  Tenhle plynojem, přes cestu, jsem taky měřil. Dokonce kolegovi dělal oponenturu jeho závěrečné práce měření tohoto plynojemu MAN o objemu 150 000 m3. Taky ho teď zbourají.

  Krása geodezie je v tom, že ty mapy, všechna zaměření, to je vlastně taky takové kronikářství. Jen ne slovy, leč čísly.
  Byla (zatím je) to obří stavba. Člověk z ní cítil tu „sílu“ ocelového města a tak bude v tom ostravském oldschool srdci, zejména svými rozměry, chybět.

  PS Možná by bylo fajn v Gongu udělat galerii již neexistujících bratříčků. Každý plynojem má svou historii. Sám Gong má co vyprávět :)

  https://theses.cz/id/hortes?info=1;isshlret=m%3B;zpet=%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3Dm%26start%3D32

  Thumb up 20 Thumb down 2
 13. Alcedo :

  Jarmil Buqa:
  Z mého pohledu dominanta v něčem ano, ale určitě ne města (Ostravy) – a ani bych neřekl, že dominanta Mariánských Hor nebo Vítkovic. Snad řekněme: místní dominanta.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 14. Rdm :

  David: tady na fotce https://www.nebeske.cz/wp-content/uploads/2016/10/1508JJ_Ostrava_Frydek_doly_263_pan_Ostrava.jpg jsou vidět hned tři a proč? protože jsou vůči svému okolí výrazné a tedy dominantní. Jsou součástí panoramatu města a když na panoráma koukne i cizinec, tak je nejspíše nepřehlédne, tak jako „věže v Praze stověžaté“, ale těžko byl někdo u všech těch věží, že? Nic víc v tom nikdo nehledá a rozhodně netvrdí, že by to mělo být turisticky zajímavou atrakcí, alespoň ne v tomto stavu.
  Já bych si spíše troufl tvrdit, že Ostravák, který si toho plynojemu nikdy nevšiml snad ani nemůže existovat, vždyť ten plynojem stojí u tramvajové trati, na dohled nejméně dvou středních škol. Denně kolem něm projedou tisíce lidí.
  Mimochodem jako dominantu jste uvedl Sýkorák, tak schválně, vidíte jej na tom panoramatu? Podle toho co píšete, bych se vůbec nedivil, že na té fotce nedokážete ten most ani najít ;) a co teprve někdo, kdo v Ostravě nikdy nebyl.

  Thumb up 18 Thumb down 8
 15. thvari :

  já to řeknu krátce. mi je líto, že to zmizí.

  Thumb up 15 Thumb down 6
 16. aggu :

  Využití? Je to ocelová konstrukce, musela by se (opět) složitě obestavět. V ČEZu určitě žádný „Světlík“, s nadšením pro ostravský industriál, nepracuje. Vyklizený pozemek u cesty se prodá, problem solved. Třeba té kroměřížské firmě, co má parcely okolo. A jen tak mimochodem, docela dobrý pozemek, třeba pro fotbalový stadion… ;)
  Další plynojem stál naproti přes cestu.

  Thumb up 11 Thumb down 6
 17. Michal :

  Upocený clickbaiting. Skutečnou dominantou, která si takové označení zaslouží, jsou radnice a Dolní oblast Vítkovice.

  Thumb up 4 Thumb down 18
 18. davidb :

  aggu:
  Jo stadion by tady byl super – ale opět to není Slezsko!
  Ale rozhodně je to dál od obytné zástavby než třeba v Liverpoolu nebo Barceloně :-)
  Liverpool- https://mapy.cz/s/cacetanaka
  Barcelona- https://mapy.cz/s/jozevoduse
  Ostrava- https://mapy.cz/s/pejulanade

  Thumb up 4 Thumb down 1
 19. Dan :

  Škoda, že je zde takový maras komentářů jen na základě neznalosti významů slov a konfrontace s vlastní realitou. Nezapadly by tak komentáře, které jsou obsahově zajímavé.

  Obecně nechápu potřebu některých se vyjadřovat k tématu s očividně neznalosti problematiky. Občas si tu přečtu o popírání zákonů, stavebního práva, soukromý X veřejný majetek apod. Někteří to vyšroubují až k popírání zákonům fyziky :)

  U nás na vesnici je dominantou vodojem a vlastně ho mám i rád :)

  Thumb up 14 Thumb down 4
 20. Pavel :

  … a co kdyby se tam postavil barák, který by vzhledově plynojem připomínal – proč brát Ostravě to co je pro ni (možná i bohužel) přirozené – oko už si zvyklo, že místo věží a kupolí katedrál máme věže těžní, vysoké pece a plynojemy, komíny a chladící věže. Ale já se domnívám, že plynojem podle územního plánu tak trochu překážel prodloužení tzv. Nové Vítkovické – tedy napojení Železárenské v Marhorách na Žlezárenskou v Morostravě a její prodloužení na Karolinu… Jestli už to neshodili.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 21. Johanes :

  V UP Ostravy je pres park planovano prodlouzeni Zelezarenske. Pokud pujde Raketa dolu, tak by se ta spojka klidne mohla realizovat jizneji … A BTW. ten plynojem pres cestu mi prijde daleko zajimavejsi.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 22. Johanes :

  Ha, tak ten plynojem naproti uz je dole!! :(

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. Rdm :

  Johanes: to už jsou nejméně dva roky, co ten plynojem naproti zlikvidovali

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. Pat a Mat :

  Já celkově mohu říct že Ostrava je ostuda Čr všechno černé domy jsou rozbité jenom komíny smog a jiný hnus

  Thumb up 5 Thumb down 26
 25. Crazym :

  Pat a Mat: Opravdu? https://screenshot.cz/HFH6L/ Nesmíš bydlet v Bronxu ale v civilizaci :D

  Thumb up 8 Thumb down 4
 26. Pat a Mat :

  No Crazyme snímek který jsi mi poslal je právě to o čem mluvím Ostrava je katastrofa :) Mohu tvrdit že raději bydlet v Chánově než v Ostravě a to je právě to když jsem to již před 1 rokem nevydržel a z ostravy se odstěhoval do Zlína

  Thumb up 3 Thumb down 17
 27. Jan Fáth :

  Také s tím souhlasím, bydlím v Ostravě a nelíbí se mi zde tak jak jsem si představoval.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 28. Jarmil Buqa :

  Pat a Mat:

  Raději v Chánově, nebo ve Zlíně. Co dodat :).

  Thumb up 5 Thumb down 0
 29. Norbert :

  Pat a mat: já mám zase známe co se ze Zlína přestěhovali do Ostravy a jsou zde spokojeni. Ono je to vždy o úhlu pohledu.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 30. Jindra :

  Jsem také stejný případ před 6 lety jsem se odstěhoval do Prahy a mohu tvrdit že se mi zde bydlí o 100% lépe než v Ostravě.Ale musím tvrdit i to že Ostrava je hezčí než Havířov protože Havířov je fakt hrůza

  Thumb up 2 Thumb down 5
 31. Jan :

  Je myslim socioligicky velmi zajimave, ze lidi kteri v danem meste zili, odstehovali se a na to mesto nasledne nadavaji, pak ve svych volnych chvilich travi cas na webu, ktery se zabyva architekturou daneho nenavideneho mesta :) ale kazdy muzeme travit cas jak chceme, mozna to je jen covidovy dopad

  Thumb up 11 Thumb down 2
 32. Rdm :

  Možná by stálo za to definovat pojem „bydlí o 100% lépe“, co to znamená? Je jasné, že pro každého asi něco jiného, ale nějak alespoň obecně, jako třeba, že sídliště v Butovicích je lepší než Dubina nebo, že cesta na druhé strany město sice trvá stejně dlouho, ale metro je lepší než tramvaj. Prostě když už něco srovnávám, tak nějak konkrétněji, protože říct, třeba že Ostrava je ostuda ČR, když má smog, který je ale v Praze taky, nemluvě o Ústeckém kraji, mi přijde takové jednoduše hloupé.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 33. mn :

  Jsem přesvědčený, že tyhle nadávky na Ostravu jsou většinou psané lidmi, kteří se nikam z Ostravy neodstěhovali a žijí v bludu, že v jiných městech je všechno růžové. Já už roky žiju v Praze, taky jsem si zpočátku myslel, že je tam všechno lepší. Jenže není. Nenapadá mě nic, co bych v Praze využíval, a co by v Ostravě chybělo. Jsem rád, když mohu jet zpátky do Ostravy a trávit zde čas. Navíc Praha má obrovské negativum, a to že je všude narváno k prasknutí – to se týká restaurací, obchodů, zdravotnických zařízení, cest, ulic, prostě všeho. S tím souvisí taky chování lidí v Praze, protože pod zástěrkou anonymity dokážou být opravdu velmi, ale velmi sprostí, což jsem v Ostravě i přes zdejší tvrdou náturu ještě nezažil. Z mého pohledu je největším negativem Ostravy nedostatek dobrých pracovních příležitostí, to je to, kvůli čemu už se potom lidi do Ostravy nikdy nevrátí zpátky a proč Ostrava na mnoha místech upadá i esteticky.

  Thumb up 16 Thumb down 1
 34. aggu :

  Nedostatek dobrých pracovních příležitostí je důsledek českého soustředění všeho do Prague, což má docela pozitivní vedlejší efekty, že ano. Nicméně, je to docela normální – v každém necivilizovaném státě. Horší je neschopnost ostravských politiků se tomu postavit. Ti brněnští to třeba umí a pečlivě sbírají drobečky upadlé Praze od stolu. Ostravští politici jsou už 30 let v předklonu, to je pak těžké. Vlaky se na počátku 90. lety rozjely, každý jinou rychlostí. Někdo dostal do vínku tendr plný uhlí, někdo brzdu.
  Naštěstí „Nedostatek dobrých pracovních příležitostí“ není nic trvalého.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 35. adamous :

  aggu: Bohuzel, statistiky hovori za vse, Ostrava je nejhorsi snad ve vsech sledovanych parametrech: https://www.kurzy.cz/zpravy/591361-demograficky-vyvoj-stotisicovych-mest-praha-brno-ostrava-plzen-liberec-a-olomouc/

  Thumb up 3 Thumb down 2
 36. Hans :

  Jindra: Nevím co máš proti Havířovu. Já si asi rok pronajímám byt v Praze, ale trávím tam zhruba polovinu mojeho o času, protože mi to prostě vyhovuje v Havířově víc. Nejen, že tady můžu chodit běhat, což mě uprostřed Prahy fakt nebaví, ale je tady taky normální tlak vody z kohoutku :D, centrální topení, blízko na hory.. Jako kdybych v té Praze být nemusel tak tam nejsem.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 37. Aneta F. :

  Asi jsem jediná, ale odstěhovala jsem se do Opavy :) A stres který v Ostravě převládal už v Opavě pominul

  Thumb up 3 Thumb down 5
 38. Cyklista :

  Jindra: Jsem na tom stejně jako mn. Jsem rád, že v Praze musím být jen po tu dobu, co potřebuji pracovně. Byt v Praze jsem „přesunul“ do co nejklidnějšího místa těsně za Prahu, kde je klid i na procházky a sport. Stejně ale každý týden jezdím zpět do Ovy, protože je pro žití lepší. Jediné co v Praze využívám více, jsou divadla, ale jen proto, že někteří herci do Ostravy nepřijedou =) a potom v Praze více nakupuji, protože vše je tam levnější, než v Ově. I ten blbý jogurt….

  Thumb up 3 Thumb down 1
 39. ostravak :

  Aneta F.: Nejsi jediná :) Přestěhovali jsme se do Opavy kvůli snadnějšímu startu v nové práci pro manželku (mít to pár minut do práce pěšky je příjemné, znám to sám). Má to tu oproti Ostravě i výhody, ale stejně se v dohledné době plánujeme vrátit do Ostravy. Ale je pravda, že důvody jsou z velké části rodinné/osobní vazby (velkou část rodiny máme v Ostravě nebo je to odtamtud blíž a při častém kontaktu je rozdíl 20 minut autem a hodina autem nebo v jiném případě třeba jen 20 minut pěšky znatelný). A taky trochu iracionální důvod, že máme prostě Ostravu rádi, chybí nám tu v Opavě ty roury a výhled na těžní věže a komíny a tak ;)

  Ale zrovna volba mezi Ostravou a Opavou je asi fakt otázka vkusu, není problém každý den dojíždět. Město samo o sobě a okolí je fajn, něco je i lepší než v Ostravě. A kdybychom tu měli rodinu, známé, tak velmi pravděpodobně naopak neodcházíme natrvalo odtud.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 40. Tomek :

  Ja bydlel v Opave pres 7let a me nejlepsi rozhodnuti se vratit.Ma zena pochazi z obce za Opavou.Duvody opravdu velky rozdil v penezich,lide uvazujici opravdu jinak.duleziti s nazory hlupaku…treba proc neni v Opave letiste,sidlo kraje atd.Na Ostrave miluji cestu prerodu s prumysl.mesta na moderni metropoli a gen.loci..jinak co se tyka Zlina mam tam rodinu.Ptal jsem se jak se zije.tak pekne skrome ,draho a velka bida…nizke platy..,

  Thumb up 7 Thumb down 7
 41. Archerr :

  Tomek: 24 let jsem žil v Opavě,doteď tam dojíždím za prací , nikdy jsem o letišti nic neslyšel a o krajskem sidle rovněž ne.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 42. Martin [msstavby.cz] :

  Další ostravská dominanta jde k zemi. Rozlučte se s těmito výhledy
  Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/rozlucte-se-ostravsky-plynojem-z-roku-1939-zahy-zmizi-z-mirove-ulice-20210614.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 43. MareK :

  Martin [msstavby.cz]: tak ona i vítkovická ocelárna jde k zemi. Jsem zvědav, jaké nové využití daného území bude, zda vyhrají haly a nebo bydlení. Osobně bych upřednostnil bydlení

  Thumb up 2 Thumb down 0
 44. David :

  MareK:
  Já předpokládám, že to území už dávno zpracovává hlavně MAPPA s městem a mají jasnou představu co místo těch hal bude. Nedovedu si představit, že ty haly tam zůstanou desítky let nebo se postaví místo nich nové. Snad přijdou s něčím kreativním a nenechají takovou příležitost plavat…. zas tak neschopní být nemůžou, i když…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 45. D-r :

  Škoda. Vidím ho každý den z okna a bude mí chybět. Je to fakt panoramo tvořící budova Ostravy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 46. balde :

  MareK: no aby tam mohli být byty, tak by asi byla nutná velká sanace toho území předpokládám, takže spíš to bude brownfield a časem zase výroba

  Thumb up 2 Thumb down 0
 47. davidb :

  David:
  Já vám do toho nechci moc kecat, ale víte čí jsou ty pozemky okolo?
  A co je v územním plánu? Ano, může se změnit.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 48. David :

  davidb:
  ano je mi jasné, co je v územním plánu. To přeci neznamená, že se nemůže změnit… Kolik toho má jít dolů taky netuším, ale pokud je příležitost se zbavit průmyslu v centrální lokalitě tak město má hned reagovat, jedná se lukrativní pozemek/ky. Stavět tam nové haly, asi bych si klepal na hlavu.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 49. davidb :

  David:
  Poptal jsem se na to na Stavebním úřadu.
  Jde to změnit bez ohledu na majitele. Tady ta část kolem plynojemu je Plochy s rozdílným způsobem využití občanské vybavení. Takže přesun na bydlení se dá udělat v jedné změně.
  Pokud by tam byl těžký průmysl, tak najednou to změnit nejde. Muselo by to jít přes několik změn ÚP postupně.

  Ale pokud dojde ke změně ÚP, tak budovy, které v lokalitě stojí zůstávají a zůstavá v nich činnost před změnou ÚP. Ta změna platí pouze pro novou výstavbu.

  Tak teda jsem tomu vysvětlení porozuměl já.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 50. jrz :

  Dnes jsem jel kolem, už je tam přichystaný jeřáb a na střeše to tam začínají upalovat.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 51. Martin :

  Už se bourá i plynojem v Mariánských horách. :( https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/mizi-dalsi-panorama-ostravy-bouraji-plynojem-na-sverme-20220325.html
  btw: Špatná zpráva pro ty (naivní) z vás, kteří doufali, že místo plynojemu ve Vítkovicích vznikne něco lepšího. Je (a tipuji že stále bude) tam místo plynojemu velké nic. Opravdu by bylo dobré se zeptat politiků, jak pomohou tomu, aby v Ostravě vzniklo místo starých industriálních staveb něco zajímavého, přínosného a ne mrtvá zóna ničeho (ulice 1. máje), nebo krabicoland skladů a montoven. Nemám rád tupé negativní odsuzování všech politiků, ale ať tedy ukáží, jak chtějí město posunout kupředu.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 52. Jméno :

  Martin: Tak spíše by asi bylo lepší se zeptat politiků zda vůbec v současné chvíli usilují o získání daných pozemků. Protože bez toho aby to město koupilo tam asi těžko může něco plánovat a následně stavět.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 53. davidb :

  Martin:
  Víte čí jsou pozemky pod oběma plynojemy?
  A víte jak jsou ty pozemky vedeny v územním plánu?
  Jak může město (politici) ovlivnit, aby si majitel něco postavil pokud nechce stavět?

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.