Ostrava chce zachránit sýpku ve Svinově

Město chce zachránit památkově chráněnou historickou sýpku, která aktuálně chátrá a dobou svého vzniku patří k nejstarším dochovaným stavbám ve městě. Svinovská sýpka sestává ze dvou objektů, budovy samotné sýpky, která je kulturní památkou, a dále pak je k východnímu průčelí sýpky připojen novější, dříve obytný dům.

Zmíněné objekty chátrají, v průběhu zimy navíc došlo k poškození střechy vlivem tíhy napadeného sněhu, vedení města proto jednalo s vlastníky objektů, kterým se nedařilo zajistit opravu památky. Návrh odkupu objektů s bezprostředně přiléhajícími pozemky nejprve projednala rada města, načež jej schválili zastupitelé na svém březnovém zasedání.

Snažíme se nalézt způsob, jakým aktuálně chátrající historickou památku zachránit. Po nabytí nemovitosti předpokládáme vyhlášení architektonické soutěže na projekt rekonstrukce objektů, během níž bude také blíže upřesněno příští využití. Obnovená památka pak může v budoucnu nabídnout společensko-kulturní zázemí ve Svinově, které absentuje. Nicméně může mít také další uplatnění, například při vzdělávání či různých informačních aktivitách, možností je celá řada. Teď nám jde skutečně o to zachránit významný i cenný doklad předindustriální minulosti nejen Svinova v hodině dvanácté, neboť stav samotné sýpky je velmi neuspokojivý. Stejně tak se městu v předchozích letech podařilo zachránit památkově chráněná bývalá městská jatka, která byla zpřístupněna veřejnosti po obnově v roce 2022 a aktuálně se projekt přestavby probojoval dokonce do užšího nominačního výběru Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Ceny Miese van der Rohe, což se žádné české stavbě v minulosti nepodařilo. V tomto týdnu byla zájemcům zpřístupněna i památkově chráněná Grossmannova vila, kterou Ostrava rovněž zachránila před zkázou,“ přiblížil primátor města Jan Dohnal.

Sýpka stojí v místech starého hospodářského dvora rodu Wilczků, kde byla původně situována svinovská tvrz. Zděná stavba obdélného půdorysu pochází pravděpodobně v nejstarší části z počátku 17. století, v první polovině 19. století byl k sýpce na východní straně přistavěn dvoupodlažní zděný empírový dům. Sýpka je zděnou dvoupodlažní stavbou ze smíšeného zdiva, krytou sedlovou střechou a vikýři. Detailněji ke stavbě viz https://pamatkovykatalog.cz/sypka-13068705. K nejstarším stavbám v Ostravě patří Slezskoostravský hrad, radnice v Moravské Ostravě (dnešní Ostravské muzeum), Kostel sv. Václava, dochované části městského opevnění, zámečky v Porubě a Zábřehu, presbytář Kostela sv. Bartoloměje v Nové Vsi.

Návrhy případné architektonicko-urbanistické soutěže mohou zohlednit také vedlejší prostranství, zejména prostor křižovatky ulic Polanecká, Nad Porubkou a Bílovecká ve vztahu k významnému snížení dopravní intenzity v souvislosti s dokončením komunikace Prodloužené Rudné. Proběhla také jednání s vedením městského obvodu Svinov, aby byl následně umožněn samostatný vstup do objektu z ulice Bílovecké a současně bylo umožněno vytvoření prostoru pro případné budoucí venkovní aktivity. Byl zpracován znalecký posudek, přičemž cena obvyklá byla u jednotlivých dotčených pozemků a staveb definována v celkové výši takřka 2,2 miliony korun,“ dodává Jiří Vávra, náměstek primátora.

Starosta městského obvodu Svinov Radim Smetana iniciativu města při záchraně památky vítá: „Jsme velmi rádi, že objekty budou obnoveny, jednak pro jejich historickou hodnotu nejen pro Svinov, ale také pro možnost následného využití prostor sýpky pro občany a komunitní život v místě. Vhodný sál pro společenské aktivity nám nyní schází. Na krocích záchrany památky se chceme aktivně podílet.“

pramen: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Systém památkové péče je zjevně nefunkční, když památka je v takto špatném stavu. Nebylo by lepší mít méně památek v řádném stavu?

  Thumb up 5 Thumb down 12
 2. Tomas :

  Trochu se zapomnělo na asi nejstarší zachovanou budovu v Ostravě, a to Zámek v Polance n/O.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 3. JanikK :

  Když se mluví o památkách v OV vzpomenu, si na zámeček v Kunčicích. Ten byl z roku 1634 a do deseti let po revoluci bylo po něm.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 4. Crazym :

  Tomas: Ten bude tak maximálně nejstarší budova v Polance a to, že se ta díra za řekou v roce 1976 přičlenila k Porubě a později se stala samostatným obvodem v rámci Ostravy a paradoxně rozlohou jeden z největších je trapas :-) Nejsem si jistý ale není nejstarší budova v Ostravě Kostel svatého Václava?

  Thumb up 5 Thumb down 8
 5. aldik :

  Ty vole, zachraňovat kdejakou ruinu ve městě.. Někdo na městě neví co s penězi? A pak tam samozřejmě udělat třeba muzeum a napojit na městský penězovod :-D

  Thumb up 9 Thumb down 23
 6. SzCh :

  Sýpka ve Svinově je kulturní památkou. Tato nejstarší dochovaná budova Svinova pochází z roku 1750 a je jedinečným dokladem předindustriálního období Ostravy. Zámek v Polance nad Odrou je z druhé poloviny 16.století a není kulturní památkou. Zaniklý zámek v Kunčicích byl vystavěn v roce 1634. Slezskoostravský hrad je ze 13.století, na zámek byl hrad přestavěn před polovinou 16.století. Kostel sv.Václava byl budován od 14.století na místě starší stavby.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 7. Janko :

  aldik:
  souhlasím, zbourat, vyhozené peníze

  Thumb up 2 Thumb down 13
 8. O. :

  aldik: bys tam raději měl další Lidl, že?

  Thumb up 8 Thumb down 4
 9. zerdě :

  ta sýpka nevypadala v kondici už v roce 1990, kdy jsem ji viděl poprvé, je to škoda, věřím, že po rekonstrukci, bude ještě dlouho sloužit, škoda jen, že se vždycky čeká, až objekt dojde k předdemoličnímu stavu, kdy rekonstrukce je už skoro novostavba, viz jatka, Ostravica…

  Thumb up 3 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.