Oprava Karnoly po požáru začne příští rok

Město Krnov vyhlásilo zadávací řízení na zakázku „Odstranění havarijního stavu konstrukce objektu C Karnoly po požáru“. Práce, které se týkají oprav v objektu dezinatury, by měl vybraný zhotovitel ukončit nejpozději 31. července příštího roku.

„Stavební činnosti budou soustředěny především do podlaží, v kterém se nachází vzorkovna. Dojde k výměně trámů a sloupů poškozených požárem, nové budou podlahy i stropy a v plánu je provedení replik původního skladu matric i denní místnosti,“ sdělil Pavel Hanzel z odboru investic a správy majetku. Stropy se budou opravovat i v přízemí a v patře nad dezinaturou, kde se stavbaři soustředí i na výměnu podlahy a repasi ocelových oken poškozených při požáru. 

„V obou nadzemních patrech se budou provádět také omítky a výmalby, výměny a repase výplní dveřních a okenních otvorů, kompletní rozvody silnoproudé elektroinstalace včetně svítidel i rozvody slaboproudé elektroinstalace, které zahrnují datový rozvod, požární signalizaci, evakuační rozhlas a zabezpečovací systém,“ popsal Pavel Hanzel a dodal, že v souvislosti s činností v objektu C budou prováděny stavební práce i v navazujících částech sousedních objektů, kde budou oklepány omítky nebo se opraví schodiště.

Předpokládaná cena prací je 16,5 milionu korun. Akce může být na základě posouzení uznatelnosti nákladů ze strany Moravskoslezského kraje hrazena až do výše 7,5 milionu korun z desetimilionové dotace, kterou Krnovu poskytl v souvislosti s odstraněním následků požáru v Karnole.

Než se firma pustí do práce, bude dezinatura vyklizena. Pracovníci technických služeb v lednu do sousední budovy přesunou veškeré drobné zařízení. Stroje, které v dílně zůstanou, budou zakryty deskami, aby nedošlo k jejich dalšímu poškození, a po ukončení stavebních prací by měla být zahájena jejich obnova. V souladu s požadavky památkové péče by je mohli renovovat do pohledového stavu bývalí karnoláčtí seřizovači.

Požár a voda použitá při hašení zdevastovaly také cennou sbírku vzorníků látek, dezénových knih a dalších dokumentů. Ty, které se podařilo zachránit, se vloni vrátily z vysoušecí komory Národního muzea v Praze a nyní je třídí do skupin podle poškození a historické hodnoty bývalá vedoucí vzorkovny Jitka Navrátilová, která je také částečně konzervuje.

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny byla Vládou České republiky prohlášena národní kulturní památkou v roce 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Dílna vzorkovny sestávala z uceleného souboru mechanických i ručních tkalcovských stavů různých konstrukcí, skacích, soukacích a snovacích strojů a také dalšího nezbytného vybavení dílny – materiálu, náhradních dílů, souborů vzorovacích karet a strojků pro jejich vytloukání aj. Nedílnou součást dílny představovala cenná sbírka vzorníků látek, dezénových knih a výrobních předpisů, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století. Před požárem, který bývalou textilku zachvátil 20. prosince 2017, se dílna nacházela ve stavu „posledního pracovního dne“ a v rámci republiky i střední Evropy představovala unikát.

zdroj text: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.