Opevnění bermy řeky Ostravice

Informace k záměru úpravy částí ploch podél řeky Ostravice v centru Ostravy.

Dotčená část území je využívána jako vodní tok v intravilánu města Ostrava. Staveniště se nachází v korytě řeky Ostravice na třech vymezených plochách – u vodáckého přístavu na levém břehu při soutoku Ostravice a Lučiny, na levém břehu v místě zpevněných ploch při horním stupni nad Sýkorovým mostem a na pravém břehu v místě zpevněných ploch při dolním stupni pod pěší lávkou na Kamenec.

V současné době jsou obě strany břehů a bezprostředně navazujících ploch podél řeky Ostravice v centru města upraveny. V letech 2011-2013 zde byly realizovány stavby v rámci projektu Revitalizace řeky Ostravice – cyklostezky, pěší komunikace, dva stupně, slunící plochy a vodácký přístav blízkosti nově vybudované loděnice. Řeka a její okolí v centru města se stala atraktivnější a obyvatelé, město, městské obvody i soukromé subjekty a vodácké spolky v těchto plochách projevují zájem o konání různých společenských, kulturních a sportovních akcí včetně doprovodných služeb. Pořádání těchto akcí s sebou přináší problém ve formě poničení travnatých ploch v bermě řeky. Současný stav berem – s travním pokryvem – konání takových akcí neumožňuje. Dochází k poškození travního pokryvu, který je součástí vodního díla a tvoří jeho opevnění. Vodní dílo následně nemůže spolehlivě plnit svůj hlavní účel – ochranu před povodněmi, ale také nemůže být důstojným prostředím pro konání akcí dalších. Travní pokryv, pokud je kvalitní, zajišťuje zpevnění povrchu bermy a odolá i několikadenní záplavě.

Zástupci Povodí Odry, který je správcem toku, proto navrhli pro konání takovýchto akcí zřízení zpevněných ploch v bermě řeky Ostravice. S ohledem na dosavadní místa konání akcí, přístupy k řece, bylo navrženo umístění a rozsah těchto ploch.

 

Část u loděnice:

Část u slunící plochy u Sýkorova mostu:

Část u slunící plochy u lávky na sídliště Kamenec:

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. rasta :

  A proč nevydláždit celý levý břeh od Černé louky až po Komenského sady? Klidně si tam dokážu představit akce spojené s Malou Kodaní nebo pravidelné trhy…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 2. PetrKs :

  rasta: Moc ambiciózní. Bude zázrak, když se podaří opravit alespoň ty vymleté chodníky dole.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Ross :

  rasta: Skvělý nápad. Něco jako Náplavka na Vltavě.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. Hrdy Ostravak :

  to Rasta a Ross, aneb nyni nejenom o Cyrilu Vltavskem : zbytecne, hystericky hipsterismus je uz pryc, dlouhy vousy oholeny, kosile vvyhozeny, kola ve srotu a selfie smazana.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Radek Adrisek :

  A kdy se bude Ostrava venovat take Jizni casti Ostravice pro hrabovou Hrabuvku Kuncice Vitkovice ? https://youtu.be/h3TNvPjo3xQ

  Nebo oprava splavu v hrabuvce pro plavani a lavku z Hrabuvky do Kuncic.

  https://goo.gl/photos/VB2frTSXZYdK4Soz9

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Crazym :

  To už to vypuklo? http://www.imagehosting.cz/?v=p7255279.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. jirka :

  jo u sikorová splavu se záčlo kopat. jeto ten druhy obrazek. mohli by opravit i u te sochy nahoře

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Crazym :

  Už se to vylupuje ale že by mě to nějak nadchlo, nejsou roky schopni opravit vyplavené mlatové chodníky a budují tam tohle, připadá mi to jen jako zajišťování zakázek a prachy se točí :-(
  http://www.imagehosting.cz/?v=p8075315.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p8075316.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.