Open Air Museum

Doběhl konce výjimečný česko-polský projekt „Zahrada dvou břehů“. Oba Těšíny jej slavnostně uzavřely ve čtvrtek 26. září ukončením poslední etapy. Open Air Museum.Cieszyn.Český Těšín se zaměřila na obnovu poslední části nábřeží.

Autor realizace: Beskydská stavební a. s.

Na úseku více než půl kilometru zde vznikla naučná stezka, nová pěší stezka a jízdní pruh pro cyklisty. Prostor doplnil nový mobiliář a informační panely.  Specifickou úlohu zde plní inteligentní městské osvětlení a umělecké předměty.
Revitalizované prostranství je výjimečné nejen citlivým přístupem k přírodě, ale i svým inteligentním městským osvětlením, které bylo požadavkem města Český Těšín tak, aby okolní příroda a lidé zde bydlící nebyli negativně ovlivněni světelným smogem. LED osvětlení má automatickou regulaci intenzity, která se zvyšuje pro přicházejícího člověka, kterého zaregistruje detektor pohybu.  Když se chodec vzdálí, intenzita se zase sníží. Sloupy mají Wi-Fi moduly, takže návštěvníci mohou surfovat i v parku,“ říká ředitel firmy Beskydská stavební, která projekt realizovala, Jiří Dohnal s tím, že po obou stranách hranice vznikla skutečně designerská odpočinková zóna, která svým moderním pojetím láká všechny věkové kategorie obyvatel, ale i turisty.


LED prstenec emitující modré světlo je designovým prvkem, v budoucnu jej lze využít i pro zapojení kamerového systému, rozhlasu, reproduktoru, dobíjecí stanici v rámci plánované e-mobility a mnohé další. Součástí je i detektor pohybu a dynamický řídící systém, který komunikačně spojuje všechny svítidla, část má i wi-fi modul.
Celkovou expozici dokreslují „Babylónská věž“ – netradičně pojatý česko-polský slovník, který připravili Renata Putzlacher-Buchtová a Pavel Noga, stejně jako kamenná lavička s  textem Jaromíra Nohavici – dílo sochaře Martina Kuchaře, které evokuje přístavní molo.
Jako upomínku na válečná léta je zde umístěn bronzový model zajateckého tábora pro poddůstojníky a vojáky. Součástí celé adaptace je infokiosek u Čítárny a kavárny AVION. Zahradnické práce zahrnovaly plošné výsadby.


Stavební práce byly na české straně zahájeny 13.3.2018. Výběr zhotovitele byl formou veřejné zakázky, hodnotícím kritériem byla nejnižší nabídková cena.
Na polské straně hranice došlo taktéž k revitalizaci a úpravě nábřeží. Vznikla zde turistická trasa pro pěší a cyklisty, která je po celé délce osvětlena. Nedílnou součástí prací bylo zpevnění břehů Olše a Młynówky, obnova opěrné zdi od Zámeckého vrchu. Celý revitalizovaný prostor je doplněn o netradiční mobiliář.
Kromě pěti osvětlených vitrín se podél břehu nachází sedm „Kol času“ (místa k sezení v osvětlených kruzích). Každý z nich popisuje, ve třech jazykových verzích a Braillově písmu, důležité milníky v historii města a regionu.

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Palec nahoru, provedení ale hlavně nápad !!!

  Thumb up 26 Thumb down 0
 2. EG :

  Na chvíli jsem si myslel, že něco takového je v Ostravě mé milované. No a nic.

  Kdysi jsem v ČT bydlel. Chodili jsme tam posadávat. A teď to vypadá mega.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Rado :

  Co se vytvořilo v Českém Těšíně, nemá chybu. Ostrava může jen tiše závidět.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. aggu :

  EG: Co přesně je na tom „mega“?
  Břehy již přístupné byly, takže se provedla standardní „revitalizace“ jako v mnoha jiných městech. Placená z fondů. Jako v mnoha jiných městech. Takže ani ne tak „mega“ jako „samozřejmost“ a povinná výbava každého města, které chce být městem.
  Domyslel dezignér tohle: léto-ostré světlo-hmyz? To bude rande jedna radost ;)

  Thumb up 4 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.