Opava prvním městem s kompletním obchvatem

Město Opava se do několika let stane prvním městem, které bude mít vybudovaný kompletní obchvat okolo města. Informaci sdělil primátor města Tomáš Navrátil.

Hlavním investorem je Ředitelství silnic a dálnic. Na přípravě se díle podílí Moravskoslezský kraj a město Opavě. V roce 2025 by měla začít stavba 2,3 km dlouhého úseku od Hradecké ulice po Olomouckou. Hotovo by mělo být v roce 2026.

Následně naváže stavba 3,5 km úseku mezi Olomouckou a Bruntálskou ulicí. První auta by zde měla jezdit v roce 2029.

V roce 2027 se plánuje zahájení dva roky trvající stavby 6 km dlouhého obchvatu Komárova (od kruhové křižovatky u Globusu po Nové Sedlice). Obchvat bude mít pozitivní vliv na bezpečnost či životní prostředí. Stavby budou spolufinancovány z evropských dotací a na jejich přípravě spolupracuje i město Opava a jím spoluzaložené Sdružení pro výstavbu silnic I/11 a I/57.

Po vybudování obchvatů může dojít k humanizaci ulic uvnitř města. Například úpravy ulice Těšínské mohou proběhnout až po výstavbě obchvatu Komárova, kdy během výstavby nebude být moct využíván severní obchvat v okolí Globusu. Jak by mohlo centrum města v budoucnu vypadat ukázal například Den architektury v roce 2022 s výstavou návrhů od studentů ateliérů Borise Redčenkova a Kamily Amblerové z FA ČVUT.

Celková situace obchvatů lehce staršího data. Severní obchvat – západní část již rovněž v provozu.

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Pavlína Žídková :

  Jak to bude s částí cyklistycké cesty na Palhanci je samé bahno a díry v asfaltu od těžké techniky?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Johanes :

  Číslování jedniček na letácích mi přijde chaotické. Jak to bude pak v reálu po dostavbě celého okruhu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. M :

  První město v kraji nebo v celé zemi? Jestli to druhé tak je to celkem smutná zpráva o stavu naší země…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Jakub :

  Opava bude městem s nejhorším obchvatem v Evropě. Žádné město si nenechalo postavit obchvat tak blízko stávající zástavby. Srovnatelná města nemají na obchvatu kruhové objezdy, ale minimálně mimoúrovňové křižovatky, častěji má však mívají taková města směrově dělný obchvat dálničního charakteru.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Jakub: A která srovnatelná města? Potřeboval bych je ukázat…
  Trasování obchvatu a jeho kapacita není náhodným výmyslem. Ta trasa se plánovala poměrně dlouho a je to výsledkem kompromisů a vícero vstupů.
  Netuším, kde se bere představa, že města obdobné velikosti mají mít po svém obvodu čtyřproudový okruh s MÚK. To nedává smysl jak dopravně, tak ekonomicky, environmentálně. Ano, občas je i u menších měst čtyřproudá komunikace, ta je však zpravidla součástí vyšší dopravní sítě.

  Podívejme se třeba na Lund se 100 tis. obyvateli v bohatím Švédsku. Kolem města (zástavbou) vede čtyřpruh. Ale to protože je součástí dálniční sítě. Kolem města jsou obchvaty dvouproudé s převážně okružními křižovatkami. https://maps.app.goo.gl/aCoiEgTBKLjmL5xh6

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.