Okolí Železňáku se změní

Před nákupním centrem Železňák má do dvou let vzniknout multifunkční náměstí s novou kašnou a infocentrem. Nedaleký podchod „hrůzy“ pod ulicí Horní nahradí bezpečný přechod.

Nejlidnatější ostravský obvod nemá dodnes své centrum, které by většina jeho obyvatel vnímala jako hlavní dějiště kulturního života jižního obvodu. Prostory před kinem Luna, ty před Železňákem nebo náměstí SNP.

To všechno jsou místa, kde se obyvatelé schází a považují je za „své“ centrum. Luna už má designovou úpravu za sebou. Velká proměna čeká nejen ulici podél obchodního domu Kotva a prostor před kostelem svatého Ducha.

Obvod se chystá zrekonstruovat i prostory před nákupním centrem Železňák v Ostravě-Hrabůvce. Vše by mělo být hotové do dvou let. Nové centrum už nepočítá se stávající kašnou a nedalekým podchodem.

Podchod by měl od roku 2018 fungovat pouze pro technické účely. „Chceme jej nahradit bezpečným úrovňovým přechodem, což pro občany znamená lepší dostupnost zastávek hromadné dopravy s bezbarierovým přístupem,“ sdělila Deníku radní pro bytovou oblast Markéta Langrová. Návrh na zrušení podchodu však vzešel z ostravského magistrátu.

jih

Bez bariér se lidé dostanou i do 1. patra obchodního centra jakmile projde rekonstrukcí. „Výtah chyběl nejen handicapovaným osobám, ale i starším lidem a maminkám s kočárky,“ uvedla Markéta Langrová s tím, že se bude nacházet v té části objektu, kterou vlastní město a spravuje ji obvod Ostrava-Jih. „Celý objekt vlastní další tři vlastníci, kteří rekonstrukci povedou po vlastní ose. Všichni ovšem dodržíme jeden architektonický návrh, který je výsledkem vzájemných diskusí,“ dodala.

Ostatní majitelé nemovitosti se totiž zavázali, že práce na revitalizaci fasád budou zahájeny ještě v letošním roce a ukončeny nejpozději do konce roku 2017. Vše v jednotném designu, který navrhlo Projektstudio EUCZ.

celý článek: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. MichalF :

  Já hlavně doufám, že to přežije ta mozaika, podle posledních vizualizací v jižnch listech to vypadá že ano. Osobně ji mám s tím místem spojenou a myslím, že se nemusíme zbavovat všeho z dob minulých, a to přesto že rozhodně nejsem jejich fanouškem:) No necháme se překvapit, nějaké tlaky na její odstanění jsem zaznamenal.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 2. aggu :

  https://ovajih.ostrava.cz/cs/o-jihu/jizni-listy/rocnik-2016/rocnik-2016/jizni-listy-02
  strana 6
  Snad někdo dostane rozum a neprojde ten nesmyslný banner OCJIH a vedle velkoplošná obrazovka, to je na facepalm. Z těch „ploch různých povrchů“ jde přímo strach. K čemu tak velká plocha kvazináměstí, navíc když je otevřená do silnice? Vertikální poutač u infocentra zase vzbuzuje úžas, stejně jako u hlavního nádraží. A taky by ještě někdo měl zapracovat na té „zastřešené části“. Zatím má řekněme stodolovitý charakter…
  Zásadní věc je, jak se architektovi podaří umravnit výklady a okna.
  Možná to ještě rykalovcům nikdo neřekl, ale skutečné centrum je v Hrabůvce na opačné straně Provaznické, u Edisonu, vedle kostela a fary. Teda do té doby, než přišli soudruzi a po nich jim podobní.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Lukáš :

  Takže to bude typicky všechno vybetonujeme vydláždíme a je to. Bude méně starostí nemusíme sekat trávu (což se stejně na Jihu neděje) či starat se o květiny atd. A když mluví o odpočinku tak by tam mohli dát normální lavičky ne parodie na sezení kolem stromu a normální prostor pro strom který má kde růst – když bude v ohraničeném prostoru 1x1m tak ten strom moc nevyroste. To zastřešení bude taky zajímavé, už teď se mi zdá, že mezi těmi budovami tam moc světla není a když se to zastřeší tak tam bude muset být umělé osvětlení prakticky pořád.
  Aneb celé roky jsme kašlali na údržbu, aby to nějak vypadalo tak to teďka přestavíme tak abych s tím dalších 30 let neměli starosti. A že to bude zase takový polofunkční miš-maš jak je na Jihu zvykem, to už není náš problém stěžujte si příštímu zastupitelstvu.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. rasta :

  Nic tuctového na tom nevidím, ale aspoň to bude čistější a vodní prvek by se hodil. Aspoň dva, tři gejzíry ze země pro ty od naproti. Pokud by jim chybělo pár kamínků do mozaiky, dodám (suvenýry z dob realizace):)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. PetrK :

  Mě nejsou jasné 2 věci.
  1. Pocházím z OV-Jihu a NIKDY jsem od nikoho z mého okolí neslyšel, že by se tomu někdy říkalo Železňák.
  2. Nebere mi hlava ten podchod – u kostela i u Venuše se podchody opravily, ale tady jej chtějí zrušit? Navíc když kousek dál je světelná křižovatka s přechodem?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 6. aggu :

  PetrK: Jasně že neslyšel, to nikdo ;)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. Lukáš :

  PetrK:
  Jsem taky z Jihu a vím, že se tomu říká železňák, ale nevím proč, zřejmě ze železářství které v tom objektu funguje, nebo kvůli mozaice.
  Jo jinak proč ruší podchody, no protože politika vyřešíme důsledek a ne příčinu – neboli u podchodů neumíme postarat o údržbu a setkávají se v nich nekalé živly s kterými se nevíme rady a neřešíme proč tam vůbec jsou – dalo by se říct, že za většinu problémů stojí zdejší ubytovna a její obyvatelé díky politice příspěvků na bydlení v ní atd., ale to je jiná stránka věci. Takhle se to zruší a je to. A je jedno, že auta budou dávat přednost chodcům u rondlu, u hlubiny, a pak na křižovatce.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. marie :

  PetrK:
  1.Pocházím z Havířova a VŽDYCKY jsem jezdila do Hrabůvky k babičce u Železňáku.
  2.Podchod u kostela, ten nedávno s velkou slávou opravený, už volá po údržbě… :-( Prosakující voda, opadávající omítky, rozbité dlaždice :-(. Včera jsem tudy šla, zvedla jsem hlavu a nestačila se divit. Skoro se mi chce říct, že než podchod, který po dvou letech provozu (tuším) potřebuje opravy, tak raději semafor s klasickým přechodem.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 9. aggu :

  Tak je to jasný, železňák se tomu říká v Havířově.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 10. balde :

  s tím podchodem mě fakt nasrali

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. rasta :

  Vždycky to byl Hlubiňák. Na ten prostor se historicky vždycky kašlalo. Rudoši tam chtěli kultůrák a kino, nakonec tam byl plechový plot a hrubá stavba mnoho let. Ideální prostor pro veksl a skořápky. Podobný osud jako slavný skelet. Nakonec to nějak dopadlo a je z toho FÚ. Ty plochy v okolí jsou obrovské a otevřené (poliklinika, bývalá Budoucnost). Náměstí a ještě k tomu centrální si představuju trochu jinak. Zavání to jen „zahrabat problémy a předláždit“ ale jaké lepší řešení pro soc. skladbu která se tam vyskytuje?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. aggu :

  rasta: U podchodu je to evidentní, asi by to stálo hodně peněz a námahy a vůbec, na Jih dobrý. K té sociální skladbě není co dodávat dokud budou politici tolerovat Vítek a Hlubinu, krčit rameny a „já nic nezmůžu“.
  Vztah vysmátých rykalovců k Jihu je otřesný a jiný už nebude. Jih bude jiný až oni nebudou.
  Další katastrofa je Savarin, veřejný prostor okolo něj je už v tak zuboženém stavu, že bych jej raději „zneveřejnil“. Ze strany politiků opět nezájem. Hrabůvka od Dr. Martínka na sever je přitom docela rozumné sídliště, ale poslední kdo na něj šáhnul byli komunisti. Třeba taková Provaznická, to je bulvár jak vyšitý. Jenže není. Není kdo by vyšíval.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. rasta :

  aggu: Upřímně musím konstatovat, že největší progres po sametu zaznamenaly ze všech ostravských čtvrtí snad jen ty Vítkovice. Možná se tomu bude někdo smát…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 14. aggu :

  rasta: Tak největší progres samozřejmě centrum. Navzdory usilovné snaze politiků, kteří milují černou Ostravu a potřebují, aby tak zůstala. Aby oni mohli pomáhat slabším ;)
  Vítkovice jedou tak nějak samospádem, neřízeně, sem tam solitér, jen ojediněle něco zajímavého. Jako čtvrť se Vítkovice, kromě DOV, nepohly ani o milimetr. Protože je, kromě DOV, nikdo netáhne.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. Nimrod :

  MichalF: Mozaika zůstane

  Jinak je přece jedno, jak se tomu říká. Ať si tomu každý říká, jak chce. Můžete se zapojit do sooutěže o pojmenování, nebo taky nemusíte. Nikdo přece nikoho nenutí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Staněk Břetislav :

  V článku „Kolem Železňáku vyroste atraktivní území“ jsem se dočetl, že se nechal vypracovat projekt na vytvoření důstojného moderního místa, pro nejrůznější aktivity. Nevím, co si mám pod tím tajuplným názvem představit, ale dovedu si představit shromáždění pro předvolební agitaci. Jinak tam nevidím ani jedinou lavičku pro starce, mezi které patřím. Co mi v článku chybí vysvětlit je zmínka o tom, že se podchod zaslepí. No větší hloupost jsem už dlouho nečetl. Vždyť je to místo, kde je třináct autobusových a tramvajových linek a lidé z protějšího sídliště Bělský les směrem k Železňáku budou bez podchodu nuceni chodit, až na kruhový objez a tam se motat mezi auty, autobusy a tramvajemi v několika jízdních pruzích. Ti mladší budou přelézat přes zábradlí (viz foto). O tom v článku není zmínka. Prostě, protože opěrná zeď kolem amfiteátru, kde se nikdy nic nekonalo, tak to zavezeme sutí, nahoru hodíme dlažbu a postavíme tam UNIMIO pro azylanty, kde bude informační centrum. Nechápu, kdo by se tam šel informovat a na co? Suvenýry tam prodávat je luxus. Nakonec když se podíváme na využití budovy, je tam v přízemí železňáku HERNA, ze které po zrušení může být prostor pro informační centrum. Jinak pokud se dívám na foto studie, tak na budově se vymění zábradlí v patře, a vybourá se pár zahradnických prostor, vydláždí se celý prostor nově barevnou zámkovou dlažbou a někde se zabuduje výtah pro invalidy. Pár listnatých stromů bude za pár let dělat binec s listím, a jakmile se rozrostou zakryji celou fasádu, protože příroda se omezovat nenechá. Úprava zadní části Železňáku by byla prospěšná, sjezdy k rampám obchodů jsou hodně špatné. Jistě se najde dobrák, který využije opraveného parkoviště a bude brzy vybírat poplatek za parkování. Můj názor je, že revitalizace prvního podchodu v Hrabůvce, by byla prospěšná, a bezbariérový přístup s vlnitým sjezdem do podchodu, jako je na Mostě mládeže by tam stavebně snadno vešel, ostatní revitalizace stavby podchodu, není tak náročná, jako podchod nový. Podchod byl budován jako vstup a výstup do atomového krytu který skončil pod FÚ, takže je velice betelný, i když stavební údržbou zanedbán. Nakonec pokud to má být shromažďovací prostor, tak bez dopravy je k ničemu. Samozřejmě by měla být součásti podchodu elektronická informační tabule jako je u Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih, ta snadno může nahradit i informační centrum.
  Určitě budu očekávat, jaký bude další vývoj.

  Staněk Břetislav 605964092
  Holasova 1132/12
  700 30 Ostrava Hrabůvka.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. Jp :

  Zarazilo mě, nakolik nekvalitní (a co se týká samotné budovy i dost nekonkrétní) jsou ty vizualizace Projektstudia. Je to sice pokrok od rekonstrukcí v centru, kdy žádná vizualizace není zřejmě potřeba, ale já na samotné budově nic nového (hezčího/lepšího) nevidím. Zatím mi spíš přijde, že vymění zábradlí a panelákově to zateplí. A ty hnědé sloupy s lampami mi silně připomínají ty děsné kovové konstrukce architekta Kotase v Praze.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. acdlcia [msstavby.cz] :

  rasta: Lukáš: aggu: PetrK: Pozor neplést si Hlubiňák (hotelový dům Hlubina), který je naproti a Železňák. Přezdívka vznikla hned na začátku. Stavba se celkem vlekla a dlouho tam stála jenom ta železná nosná konstrukce tak se tomu začalo říkat Železňák.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. balde :

  acdlcia [msstavby.cz]: železňák tomu říká jen UMOB – JIH, všichni ostatní tomu říkají Hlubiňák

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. acdlcia [msstavby.cz] :

  balde: Tak já a všichni co znám teda musíme být asi UMOB – JIH.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. MichalF :

  Taky pocházím z okolí, babička tam žije od dob kdy tam ještě byly louky a fungovalo letiště a u nás v rodině se taky odjakživa říkalo „jdu nakoupit do železňáku“. Ale asi jsme divní jak to tak čtu:D
  Když se označovalo kde chci vystoupit z MHD tak se používaly obě varianty, ale ten obchodní komplex byl pro nás vždycky železňák.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. pidzi :

  Pro mou rodinu to byl taky Hlubiňák, o železňáku jsem nikdy neslyšel. Možná je to tím, že jsem mladší ročník a výstavbu nepamatuji. Co mě zaráží v poslední době je rušení podchodů, nejprve tady, pak ve studii Frýdlantských mostů, tedy ve dvou místech, kde jsou rozhodně třeba a kde by každý občan cestující MHD a dosud i chodící pěšky náklady na každoroční údržbu pochopil… Pánové radní, co zrušit zeleň a veškeré plochy ve městě vybetonovat? To by se také ušetřilo a bylo by více parkovacích míst pro vaše služební vozy, protože nějaké podchody, bezpečnost a plynulost dopravy je vám buřt!

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.