Obnoví se Grossmannova vila?

Na partnerském webu Patriot magazín byly zveřejněny aktuální informace o záměru obnovy Grossmannovy vily v Ostravě.

Mezi slavné a mimořádně hodnotné ostravské vily patří také ta, kterou pro sebe a svoji rodinu v roce 1923 postavil stavitel František Grossmann. Po něm pojmenovaná vila stojící na pozemcích mezi ulicemi 28. října a Na Zapadlém v blízkosti Krajského úřadu bohužel řadu let chátrá. Město však nyní zvažuje možnosti její obnovy.

„Na opravu vily zajišťuje odbor investiční ve spolupráci s Útvarem hlavního architekta a stavebního řádu zpracování investičního záměru. Koncept investičního záměru má být k dispozici v příštím týdnu,“ uvedla k aktuálnímu vývoji kolem historické památky tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Podle dalších informací poskytnutých Magazínu PATRIOT bude základní koncepce obnovy vycházet z požadavku na revitalizaci s cílem zachování památkových hodnot způsobem konzervativní obnovy.

To znamená, že veškeré opravy a případné dílčí výměny dožilých prvků budou možné jen s užitím v zásadě stejného technologického, materiálového, barevného řešení a autentického způsobu úpravy povrchů.

Ve vile budou jednací a společenské prostory

„Všechny úpravy budou prováděny s důrazem na uchování velkoryse pojednané dispozice rodinného sídla, řemeslně zdařilých architektonických detailů a také na rehabilitaci zaniklých konstrukcí a materiálů, jako například obnovení vnitřního schodiště, autentické střešní krytiny či původních vikýřů,“ doplnila mluvčí. V jednotlivých podlažích patrové vily, která v době vzniku vzbudila svou výstavností a honosným vybavením u ostravské veřejnosti velkou pozornost, bude řešeno využití pro společenské a reprezentační účely městské či krajské samosprávy.

V přízemí by mělo být technické zázemí s prostory pro obsluhu nemovitosti, v prvním nadzemním podlaží společenské a jednací prostory včetně kanceláří a ve druhém podlaží ubytovací prostory. Pro podkroví není využití plánováno.

grossmannova vila

celý článek: patriotmagazin.cz

Související články


Komentáře

 1. acdlcia [msstavby.cz] :

  Záběr na tuto vilu můžete vidět v úvodní scéně videoklipu Horrorshow ostravské kapely Degradace.
  https://youtu.be/tQ8IgLxiudk

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. jan :

  me zajima ten barak co ja za touto vilou. ten uz je samozrejme minulosti. Me fascinuje jak takove krasne domy lehly popelem

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Aleš :

  Ten barák za tou vilou býval centrálním vstupem a portálem na židovský hřbitov.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.