Obnova radnice města Příbor

Fotografie a popis obnovy dvorní částí s přístavbou výtahu radnice v Příboře.

Obnova radnice na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře. Funkcionalistická budova radnice představuje významnou realizaci v rámci města Příbora v meziválečném období. Výstavba dvoukřídlé dvoupatrové budovy probíhala na náměstí na místě své předchůdkyně v letech 1936 až 1938 podle projektu Ing. arch. Stanislava Kučery z Brna. Funkcionalistická budova prošla v posledních letech náročnou rekonstrukcí, kterou město rozdělilo do dvou etap.

V roce 2018 proběhla obnova fasády radnice z náměstí a ulice Jičínské. Díky podpoře Ministerstva kultury a Ministerstva pro místní rozvoj mohlo město pokračovat další stavební etapou. Ta spočívala v obnově fasády dvorního traktu radnice včetně úpravy dvora v návaznosti na zajištění bezbariérového přístupu do objektu. Obnovila se fasáda, vyměnily se okenní výplně za kopie stávajících a za repliky s ocelovými rámy dle historických fotografií. Opravy se dočkal i krov.

Práce pokračovaly v roce 2021, kdy byla přistavěna nová výtahová prosklená šachta do výklenku dvora a obnoven stávající interiér. Vnitřní dispozice většinou zůstaly zachovány, změny se uplatnily především u sociálního zařízení a míst napojení nového výtahu na jednotlivá podlaží. Tím se zajistil bezbariérový přístup. Za velmi zdařilé lze považovat repase dveřních výplní, zárubní, obnovu a doplnění obkladů, dřevěných podlah, dlažby, ale i repasi původních litinových radiátorů. K zajímavým prostorům dokládající dochované hodnoty patří kancelář starosty, ve které se podařilo restaurátorským způsobem obnovit dřevěnou dýhovanou podlahu čtvercového tvaru. V celé budově radnice je stále zřetelný funkcionalistický styl.

Cílem obnovy bylo jednak zlepšení stavebně technického stavu, zajištění bezbariérového přístupu, především však zachování a celková rehabilitace památkových hodnot objektu.

Původní stav:

zdroj: FB Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Související články


1 komentář

  1. Bůh je Radegast :

    Moc krásná renovace, více takových.

    Thumb up 8 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.