Obnova Chářovského parku

Krnovská radnice pokračuje v obnově 100 let starého Chářovského parku, který nabízí dendrologickou sbírku dřevin. Připravuje se například odbahnění rybníků, ve kterých žije i vodní želva nádherná, či oprava oplocení. Řekla mluvčí města Dita Círová.

„Rybníky v Chářovském parku jsou domovem ryb a divokých kachen a pravděpodobně i velké vodní želvy, kterou tam před lety odložil její chovatel. Jestli zde želva skutečně žije a není to jen fáma, se ukáže při plánovaném čištění a odbahnění rybníků,“ uvedla mluvčí.

Město už dalo odebrat vzorky bahna ze dna rybníků. „Bylo potřeba zjistit, zda sedimenty nejsou kontaminované, zda je možné je po vytěžení uložit a rozprostřít na zemědělské pozemky. Vzorky už byly odebrány a nyní je vyhodnocuje odborná společnost,“ řekl Dušan Martiník z odboru životního prostředí krnovské radnice. Podle něj se také zpracovávají výsledky biologického průzku, který by měl zmapovat zdejší živočichy a rostliny a určit, za jakých podmínek se mohou čistit rybníky.

Podle Círové se připravuje také doplnění chybějícího oplocení ze strany železniční tratě. „V těchto místech nám plot lidé vytrvale rozebírají. Kdykoli ho obnovíme, do pár měsíců postupně zmizí,“ uvedl Martiník. Město připravuje tři varianty cenové kalkulace na jeho doplnění. Plot by mohl být z pletiva, z betonového a nebo recyklovatelného plastu. Rozhodnou o tom radní. S realizací se počítá ještě letos, uvedl Martiník.

Odbor životního prostředí také chystá výběrové řízení na pořízení projektové dokumentace na obnovu a dosadbu parku. „Park je více než sto let starý, mnoho dřevin postupně odumírá a bude je třeba v budoucnu nahradit. Dosadby ale musíme řešit velmi uvážlivě, abychom nenarušili koncept parku, který byl založen jako sbírkový,“ řekl.

Chářovský park, který je kulturní památkou, založil v roce 1899 okrašlovací spolek jako sbírkový objekt. Má rozlohu 2,2 hektaru a rostou v něm zajímavé taxony dřevin, zejména jehličnaté. Jeho druhová bohatost v důsledku opožděných pěstebních zásahů, nevhodných dosadeb v 70. letech 20. století, ale především vlivem záplav v roce 1995 a 1997, silně utrpěla. V parku je síť cestiček a několik mostků k překonávání vodních ploch. V posledních letech se mění charakter části parku u mlýnského náhonu, kde se dříve udržovaná travnatá plocha záměrně mění v květinovou louku.

zdroj: ekolist.cz

Související články


1 komentář

  1. Victor :

    Opravdová oáza klidu. Stranou hlavních cest, ale kdo hledá , ten najde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.