Nový Jičín opraví Smetanovy sady

Nejstarší park v Novém Jičíně, Smetanovy sady, projdou celkovou revitalizací. Rozdělena bude na několik etap. Jako první zde vznikne nová dětská herní zóna.

Smetanovy sady jsou nejstarší a současně největší park v Novém Jičíně. Dosud zde probíhaly jen spíše nahodilé nebo nezbytné úpravy. Proto radnice nechala zpracovat studii revitalizace, která by pojala park jako komplex a vrátila jeho podobu do doby vzniku.

Martin Materna, městský architekt: “My jsme chtěli po autorech, aby se na to podívali z hlediska vývoje toho parku, jak vznikal. To je sto let starý park, takže oni si zmapovali tu historii, že tam v části byl i hřbitov, jírovcová alej, bylo tam takové pravidelnější řešení a oni se to do toho snažili v některých částech parku vrátit.”

Uvnitř parku vznikne kruhová stezka, který všechny jeho části více propojí. Viditelnější bude i památník zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, který je tu tak trochu ukryt. A je zde navržen i nový objekt kavárny.

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Mimo jiné před zahájení prací na této studii proběhla anketa mezi občany Nového Jičína, ve které byla poměrně byla poměrně hojná účast. Jako jedna z největších potřeb z ní vyplynulo vylepšení dětských prvků, respektive dětského hřiště.”

Rekonstrukce parku je plánována na několik let. Jako první letos vznikne projektová dokumentace dětského areálu a začne se s kácením asi 40 stromů, které jsou ve špatném zdravotním stavu. Nové budou vysázeny už s ohledem na připravovanou koncepci parku.

3D pohled na park

Historické snímky parku

zdroj text: polar.cz
zdroj historické foto: Erinnerungen an meine verlorene Heimatstadt Neutitschein von Dipl. Ing. Wolfram Finfera. Tschechische 

 

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.