Nový Jičín má městského architekta

Nový Jičín má svého městského architekta. Komise složená ze zástupců radnice a nezávislých architektů ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo 11 uchazečů, jednomyslně vybrala Martina Maternu z Opavy. Ten nebude zaměstnancem úřadu, ale na základě smlouvy bude poskytovat městu, ale i veřejnosti, developerům, investorům a vlastníkům nemovitostí poradenství a konzultace v oblastech architektury, urbanismu, územního plánování a památkové péče.

„Potěšil nás velký zájem architektů z celé republiky. Znamená to podle nás, že uchazeči důvěřují tomu, že to se zkvalitněním veřejného prostoru myslíme vážně a že v Novém Jičíně leží v tomto směru velký potenciál. Doufáme také, že nám městský architekt pomůže toto téma více zpopularizovat a přiblížit lidem,“ vysvětlil místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Externí spolupracovník úřadu bude nejenom poradcem, ale i odborným oponentem u významných projektů, jakými jsou například výstavba nových sportovišť nebo revitalizace sídlišť. „Bude v kontaktu zejména se zaměstnanci odborů investičního, bytového, územního plánování, životního prostředí, školství a dalšími, kteří se podílejí přípravě a realizaci investičních záměrů města,“ upřesnil místostarosta Václav Dobrozemský.

„Naším hlavním cílem je pozvednout stavební kulturu v Novém Jičíně,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje a investic na novojičínské radnici Jitka Pospíšilová. Městský architekt by se měl podílet na stanovení pravidel, jak nakládat s veřejným prostorem města, ulicemi, parky. Městský mobiliář by měl mít sjednocenou podobu. A radnice si od spolupráce s odborníkem slibuje i návrhy k řešení reklamního smogu v památkové rezervaci.

Městský architekt bude mít na radnici pravidelně konzultační hodiny. Úředníkům, podnikatelům i veřejnosti bude k dispozici od 7. června.

zdroj: novyjicin.cz

Související články


Komentáře

 1. David :

  Městský architekt z jiného města? Tohle mi opravdu nejde do hlavy… Jeli z Opavy měl by působit jako městský architekt v Opavě. Člověk co tuto funkci vykonává by měl znát to město úplně po všech stránkách, co mu chybí, kde co funguje a nefunguje… kdyby to byl místní architekt nebo z okolí tak budiž. Jestli byl jasným favoritem on, tak to asi bylo špatné výběrové řízení, snad se zorientuje rychle v novém městě.

  Thumb up 7 Thumb down 9
 2. Dan :

  David: Záleží, jestli někdo takový v NJ je. Navíc někdo zvenčí vidí to město jinak.

  Věřím, že se vybraný architekt osvědčí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. VJM :

  Za mě super! Člověk z jiného města bude vnímat NJ jinak, nový pohled = nová perspektiva. Dnes také do firem často přijímají lidé z venku, než vnitropodnikově, právě kvůli tomu novému a odlišnému pohledu. Takže boží za mě!!!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Jiri :

  Nemyslím že je problém že je z jiného města. Tak ať se daří hojit rány minulých dob!

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.