Nový Jičín bude mít rozhlednu

Nový Jičín a Slatina u Bílovce plánují nové rozhledny.

Vrch Svinec ve výšce 547 metrů nad mořem patří mezi nejoblíbenější cíle výletů lidí z Nového Jičína, od roku 1994 oblast patří díky unikátnímu rostlinstvu do chráněných přírodních rezervací. Nyní by u vrcholu mohla přibýt rozhledna, nebo vzhledem k plánované výšce sedmi metrů spíše vyhlídková plošina. „Výstavbu vyhlídky si již několik let přáli zejména občané místní části Kojetín. V zápisech ze schůzí osadních výborů se tento požadavek pravidelně a dlouhodobě opakoval,“ vysvětlila novojičínská mluvčí Marie Machková.

Radnice už má zpracovanou studii a zadala vypracování projektu pro územní a stavební povolení. Vyhlídková plošina od architektů Darji Štursové a Ondřeje Kafky by měla tvořit obrácené písmeno L, celá by byla ze dřeva, jen zábradlí z kovu. Lidé z plošiny uvidí Beskydy, hostýnskou pahorkatinu, Moravskou bránu a Oderské vrchy.

„Rozpočet na výstavbu bude součástí dokumentace pro stavební řízení, přesnou cenu ještě neznáme. V rozpočtu jsou na uskutečnění projektu, a to včetně vypracování potřebných dokumentů, vyčleněny dva miliony korun,“ sdělila mluvčí.Dodala, že koncept vyhlídky je řešen jako cesta na vrchol Svince s „vyhlídkou jako na dlani“. „Stavba bude přímo navazovat na cestu na Svinec, takže turista plynule vystoupá na vyhlídku. Má to být také místo k zastavení a odpočinku.“

Vizualizace plánované rozhledny:
rozhledna novy jicin

Ještě dále jsou ve Slatině, obci nedaleko Bílovce. Tam už na patnáctimetrovou dřevěnou rozhlednu od opavského architekta Miroslava Slívy získali stavební povolení.

Rozhledna bude stát na vrchu Okrouhlík směrem na bíloveckou místní část Výškovice. „Je to ideální místo, odkud lidé uvidí například Ostravu, Beskydy, a pokud se zadaří, tak i Jeseníky s Pradědem,“ těší se slatinský starosta Luděk Míček. Uvedl, že místo stojí asi kilometr a půl od centra obce. Problém zatím přetrvává ve financování akce. Stavba přijde na asi 1,2 milionu korun, na což obec z vlastních prostředků nemá. „Lépe řečeno, peníze investujeme na něco potřebnějšího, rozhledna je radost pro turistické zatraktivnění obce. Takže hledáme dotace,“ vysvětlil Míček.

celý: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Alex :

  Nomen omen.
  Rozhledna na vrchu Svinec – další přiblblá stavba, která zasviňuje českou krajinu. Které zastupitelstvo se chce prsit, že generuje „atraktivity cestovního ruchu“ a má invenci jako Brouk Pytlík, vymyslí rozhlednu.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 2. Cyril :

  Nějako se nám tu s týma rozhlíďňama roztrh pitel :D

  Thumb up 5 Thumb down 2
 3. Marián Kyral :

  @Alex: pravdu díš. Nějak si nedokáži v čem bude ten výhled lepší, když tam je dobrý výhled i tak.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. acdlcia [msstavby.cz] :

  Marián Kyral: Ten výhled bude přece lepší v tom, že se tam někdo pěkně napakuje. „Hááá kapsy si natlakuje“.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Není přesně uvedeno, kde bude vyhlídka stát. Ale pokud na vrcholu, jak se píše. Tak výhled z vrcholu je z jedné strany, směrem k Moravské bráně, zakryt stromy. Při realizaci bude výhled do všech stran.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. xfun :

  a vzhled případné stavby hodnotíte jak?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Regidni 16ka :

  Naprosto zbytečné a otřesné . Vzhled rozhledny naprostá katastrofa . Za par roku to bude tak hezke jak v dnesni době komunisticke baraky .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Patrik :

  Z toho díla by jeden zvracel. Jestli za tohle někdo hodlá brát peníze tak by si to po dokončení téhle hujdry měl z vrchu dát rovnou po hlavě dolů.

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.