Nové bydlení namísto hotelu Centrum

Statutární město Frýdek-Místek zveřejnilo výsledky studie, která vyhodnotila nejekonomičtější a nejefektivnější možnosti přebudování bývalého hotelu Centrum na byty pro seniory, pro mladé rodiny nebo matky samoživitelky a na zařízení pro sociální služby.

Ze studie vyplynulo, že nejvhodnější variantou je celková demolice a výstavba nových obytných domů pro již zmíněné skupiny obyvatel i nového denního centra pro seniory Domovinka, které by zcela vyhovovaly dnešním standardům. Vznikla by tak příjemná obytná lokalita s parkovou úpravou navazující na veřejnou zeleň kolem řeky.

Zpracovány byly dvě rozdílné varianty pro novostavby, a to jak z urbanistického, tak architektonického hlediska. Obě zahrnují výstavbu domů s byty 1+kk a 2+kk.

VARIANTA 1

V této variantě je navrhováno pět bytových domů (z toho tři větší a dva menší) a objekt Centra denních služeb pro seniory Domovinka.

Domy jsou rozmístěny samostatně. Vstupní prostor bude z větší části zastřešen a nabídne možnost krytého venkovního posezení na lavičkách. Mezi čtyřmi domy pak vznikne prostor s rekreačními a parkovými úpravami, který vytvoří venkovní komunitní prostředí. V každém z domů je navržen výtah, sklepy, kolárny a společné prostory. Střechy budou rovné, pokryté vegetační zelení a fotovoltaickými panely. Na Domovince zelení a solárními střešními taškami.  

Byty v domech budou orientovány na dvě světové strany, jihozápadní a severovýchodní.  Budou mít balkón nebo střešní terasu. Přízemní byty budou mít francouzská okna, takže z nich bude možný vstup do mini předzahrádky. Navrženy jsou byty ve velikosti 1+kk a 2+kk.

Vzniknout by mělo celkem 115 bytů, z toho 88 velikosti 1+kk a 27 velikosti 2+kkV této variantě jsou navrženy dva typy domů.

VARIANTA 2

V této variantě je navrhováno také pět obytných domů a Centrum denních služeb pro seniory Domovinka.

Domy oproti variantě 1 tvoří kompaktní zástavbu s centrálním průchodem do domovního traktu (vnitrobloku). Tři z pěti domů jsou seskupeny do tvaru L a další dva domy stojí v jejich blízkosti samostatně. Mezi nimi jsou plochy zeleně s parkovou úpravou. Vstupní prostor do domů bude taktéž z větší části zastřešen a nabídne možnost krytého venkovního posezení na lavičkách. V každém z domů je navržen výtah, sklepy, kolárny a společné prostory.

Domy jsou částečně v industriálním stylu s šikmou střechou pro solární střešní tašky. 

Část fasád a balkonů je navržena z perforovaných kompaktních desek v rezavé barvě. Domy mají také vybočené fasády s velkými okny. Koncipovány v nich jsou prostorné chodby (orientované směrem k nádraží), vhodné pro setkávání, a také schodiště a výtah. Kryty jsou rovnou střechou osázenou zelení, která bude i na stříškách nad vstupními prostory do domů.

Byty jsou orientovány oproti předešlé variantě pouze jedním směrem, a to na jih (s výhledem směrem k řece), což v nich zajišťuje dostatek světla. Budou mít balkón, terasu nebo francouzská okna, což znamená, že z přízemních bytů bude možný vstup do mini předzahrádky. Navrženy jsou ve velikosti 1+kk a 2+kk.

Vzniknout by mělo celkem 102 až 105 bytů, což je oproti první variantě až o 13 bytů méně.

zdroj + celý článek: frydekmistek.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

1 komentář

  1. Brzda :

    V té druhé variantě mi trochu nesedí věta „Byty jsou orientovány oproti předešlé variantě pouze jedním směrem, a to na jih (s výhledem směrem k řece)“, když jsou domy do L, tak budou byty orientovány do dvou směrů – na jihovýchod a jihozápad…..
    Vzhledově a i třeba díky použití zelených střech se mi líbí více varianta první. Mám ovšem obavu, že vzhledem k náročnosti podobných řešení (jak stavebně-finanční, tak na údržbu) bude výsledný stav za vizualizací poněkud pokulhávat (ať už v první či druhé variantě). Každopádně tomuto projektu fandím…

    Thumb up 8 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.