Nová Slezanka

Vizualizace a popis jednoho ze soutěžních návrhů na novou podobu Slezanky v centru Opavy.

polyfunkční dům NOVÁ SLEZANKA
2010 soutěž
Opava, Horní náměstí,
autoři: DaM, David Macháček, Richard Doležal, Jan Holna

Měřítko a stopa původních měšťanských domů v samém centru Opavy na straně jedné a náplň domu, tedy obchodní a kancelářské plochy, na straně druhé. Dvě základní, nesnadno slučitelná východiska  návrhu domu na Horní náměstí v Opavě. Pro jedno je dobré navrhnout velký souvislý skleněný monoblok s půdorysem propojitelným z jednoho konce na druhý. Druhé si naopak žádá návrh několika rozličných domů s různými fasádami. Pouhé aditivní spojení obou požadavků,tedy monotónní blok polepený několika různorodými typy fasád, považujeme za pouhou kulisu. Souznění mezi oběma východisky – spojit jejich zdánlivé protichůdnosti do jednoho celku – jsme si stanovili jako cíl stejně jako souznění naší architektury s duchem místa. Tvar domu určuje půdorys pozemku. Dům kopíruje uliční čáru stávajících objektů a dodržuje výškovou hladinu okolních měšťanských domů, která zároveň zhruba odpovídá výšce původní gotické zástavby. Rozrůzněnost, členění a měřítko samého centra města Opavy, pro nás reprezentované členěním měšťanských domů, jsme do projektu vnesli rozvlněním stopy atiky v přibližném rytmu původní parcelace.  Důstojnost a městský výraz dodává domu cihlová fasáda, inspirovaná slezskou cihlovou gotikou.

Novostavba ve tvaru rozvlněného C tvoří jižní frontu Horního náměstí. Snažíme se o důstojnou moderní protiváhu Městské radnici s Hláskou a Slezskému divadlu, ale nekonkurujeme jim ani výškou, ani honosností. Zástavba nepředstavuje nic víc, než obchodní a administrativní centrum, měřítkem odpovídající povaze místa, orientovaným do prostoru náměstí. Koncept podporuje atmosféru společenského života na nejvýznamnějším náměstí Opavy. Současně přivírá přechod do jiného prostoru – do tajuplného světa kolem konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie a Rybího trhu. Tady jakoby běžel jiný čas. Není potřeba tento kout otevírat činorodému duchu a ruchu Horního náměstí, je potřeba jej naopak ochránit, uzavřít. Vytváříme propojení mezi uspěchaným a udýchaným náměstím a klidným meditativním prostorem kolem kostela. Také proto jsme umístili do tohoto koutu kavárny a restaurace, určené ke klidnému posezení. V oknech stěn okolo nich se ukáže katedrála a lze vytušit její obrysy. Láká nás svou tajemností, ne povrchní otevřeností. Náš dům není hrází. Zachováváme všechny tři průchody do vnitrobloku, na které jsou Opavané zvyklí. Navíc vracíme na své místo průchod zapomenutý tam, kam ústila někdejší Radniční ulička.

zdroj: davidmachacek.cz

Související články


Komentáře

 1. kyle :

  Zdá se, že to je výborně promyšlené, do centra Opavy to krásně zapadne.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 2. Michal :

  Harmonické souznění s kostelem, dlouhá zvlněná fasáda nepůsobí rušivě, dodržuje okolní výškovou zástavbu, žádné architektonické ego výstřelky. Perfektní.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Dan :

  Měli byste do nadpisu u těhle článků něco dát. Třeba „Soutěž: Bla bla bla“, protože se vždycky nadchnu a pak zjistím, že to je jen nějaká soutěžní vizualice a nic se stavět nebude.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Dan:
  2x slovo soutež v tak krátkém útvarů nestačí ?
  Vizualizace a popis jednoho ze soutěžních návrhů na novou podobu Slezanky v centru Opavy.
  polyfunkční dům NOVÁ SLEZANKA
  2010 soutěž

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Dan :

  martin [msstavby.cz]: Já myslel na hlavní stránce, tam je jen fotka a nadpis.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Dan: rozumim, ja to kdysi i promyslel, ale ze je neco soutez nebo studie, nutne neznamena, ze se to nebude realizovat. stejne jako normalni projekt neznamena, ze se realizovat bude. sam vis, ze nekdy ani plot kolem pozemku neni vyhra.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. mm :

  Já zrovna nadšen touto studii nejsem. Přál bych Vám všem vidět dnešní zástavbu města Dresden. Vše se citlivě dostavuje a celé centrum se buduje znova, ale ty stavby jsou daleko promyšlenější a nějak tak čistější. Toto není zrovna moc povedené.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 8. ridick777 :

  užasné, ale raději bych to viděl v Ostravě, tam by to zapadlo lépe :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Dan: To by potom nebyl adrenalin, kdyby všechno bylo hned na hlavní stránce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tak tohle je opravdu něco. Díval jsem se i na ty další soutěžní návrhy, ale ty jsou většinou dost hrozné. To už by tam mohli nechat to co je tam teď. Tenhle návrh není žádná tuctovka a nádherně se na to místo hodí. Škoda jen že v dnešní době by něco takového nemělo žádnou šanci na úspěch.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. MM :

  Moc pěkné, palec nahoru!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Ondra :

  Tak tohle by mohlo stát místo té staré! Pěkně zapadne do okolí!!!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. NaNo :

  Souhlasím viděl jsem hodně návrhů jak by Slezanka do budoucna mohla vypadat, a právě tento návrh mě oslovil nejvíce!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. thvari :

  NaNo: vytáhl jste pěkně starý příspěvek. docela svěží návrh, nevěděl jsem o něm

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. NaNo :

  Právě jsem hledal návrhy slezanky a našel jsem tento starší příspěvek a musím říct na to že to je z roku 2015 tak dost dobrý

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Martin :

  Nádhera! Kéž by se to realizovalo! …i když po 9 letech …jsem asi naivní optimista :(

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.