NJ opravuje historický objekt v centru města

Nový jičín pokračuje v postupné rekonstrukci historického domu, který osamoceně stojí mezi moderní zástavbou u autobusového nádraží. Je to jediná budova, která v této lokalitě odolala demolicím ze sedmdesátých let.

Vnitřní prostory domu jsou především pronajaty jako kanceláře, z velké zčásti také pro sociální služby. V počátku 2. poloviny 19. století to ovšem bylo sídlo Preisenhammerů, majitelů významné textilní továrny.

Po válce znárodněný komplex byl v roce 1977 odstřelen a zmizel z povrchu zemského. Místo něj stojí autobusové nádraží. Demoličním snahám odolala jen tato vila.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zhruba v roce 1848 si v těchto místech začal Johann Nepomuk Preisenhammer začal stavět velkou továrnu. Vystavěl také své sídlo luxusní sídlo, které bylo přímo před vstupem do této továrny.”

Současný stav:

celý článek: polar.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.